Naczyniaki

Przyczyny, objawy i leczenie naczyniaków na skórze

Czerwone plamki lub guzki na skórze albo w tkance podskórnej mogą budzić niepokój, ale bardzo często okazują się niegroźnymi naczyniakami. Czym są te zmiany? Dlaczego powstają naczyniaki skóry i w jaki sposób można je leczyć?

Naczyniaki skóry – jak wyglądają i czym są?

Naczyniaki mają charakterystyczny wygląd i dość mocno rzucają się w oczy. To czerwone plamki lub guzki zlokalizowane na skórze albo w tkance podskórnej. Mogą być widoczne na skórze już od momentu narodzin albo pojawić się na niej zdecydowanie później – w dzieciństwie lub w dorosłości. Jeśli są niewielkie, zazwyczaj nie wymagają leczenia. Gdy nadmiernie się rozrosną lub występują w mocno wyeksponowanym miejscu, mogą być przyczyną kompleksów i wiele osób poszukuje sposobu na ich wyeliminowanie.

Naczyniaki skóry, jak sama nazwa wskazuje, to zmiany wywodzące się ze śródbłonka drobnych naczyń krwionośnych. Naczyniaki w przeważającej mierze nie są złośliwe (wyjątkiem są rzadkie obłoniaki złośliwe, naczyniakomięsaki krwionośne oraz mięsaki Kaposiego). By uzyskać pewną diagnozę, warto umówić się na konsultację medyczną do angiologa, chirurga naczyniowego lub dermatologa.

Przyczyny powstawania naczyniaków skóry

Wiele spośród naczyniaków pojawia się na skórze lub pod skórą już na etapie wczesnego dzieciństwa. Niektóre zmiany z czasem znikają, inne pozostają na swoim miejscu na stałe lub wręcz rozrastają się. Co powoduje, że powstają naczyniaki?

  • Mutacje somatyczne w genach.
  • Zaburzenia w procesie tworzenia się naczyń włosowatych.
  • Różnego rodzaju urazy i nieprawidłowe reakcje organizmu na nie.
  • Choroba reumatoidalna i inne czynniki.

Spora część naczyniaków, które są obecne na skórze dzieci już od urodzenia, z czasem może ulec zmniejszeniu lub całkowicie zniknąć. Niestety nie dotyczy to wszystkich zmian. Naczyniak na skórze u dorosłych to częsty widok.

Diagnoza naczyniaków

Jeśli zauważasz u siebie lub swoich bliskich czerwone, charakterystyczne plamki, grudki lub guzki na skórze albo tuż pod nią, to może być właśnie naczyniak. Choć przeważnie zmiany te są absolutnie niegroźne, to i tak należy skonsultować je z lekarzem, by mieć pewność, że nie są to rzadkie zmiany o złośliwym charakterze (na przykład naczyniakomięsaki krwionośne). W pierwszej kolejności można udać się do lekarza rodzinnego albo prosto do dermatologa, angiologa lub chirurga naczyniowego.

Postawienie diagnozy będzie możliwe na podstawie przeprowadzonego wywiadu i oglądu potencjalnego naczyniaka, a w razie potrzeby również na bazie dodatkowych badań. Jeśli zmiana będzie budziła jakiekolwiek wątpliwości, konieczne może być jej usunięcie. Przeważnie jednak nie jest to niezbędne i decyzja o ewentualnym leczeniu zmiany jest uzależniona od tego, jak jest ona zlokalizowana. Naczyniaki zazwyczaj usuwa się jedynie wówczas, gdy powodują objawy (dotyczy to przede wszystkim naczyniaków na narządach wewnętrznych – na przykład na wątrobie) lub dyskomfort – także pod względem estetycznym. Osoby mające naczyniaki na twarzy bardzo często decydują się na ich usunięcie.

Jak można leczyć naczyniaki?

Naczyniaki obecne w mocno eksponowanych miejscach, jak również te, które szybko rosną lub budzą jakiekolwiek podejrzenia diagnostyczne, można skutecznie leczyć. Najczęściej stosowane są zabiegi chirurgiczne, które pozwalają na pozbycie się zmiany i na jej dokładne przebadanie histopatologiczne. Chirurgiczne leczenie naczyniaka ma jednak swoje mankamenty – po zabiegu może pozostać blizna. Istnieje również ryzyko rozwinięcia się ropienia.

Alternatywą dla typowych operacji chirurgicznych jest jednak laseroterapia naczyniaka, którą można wykonać w gabinecie medycyny estetycznej. Procedura ta dedykowana jest przede wszystkim dorosłym osobom i może wymagać kilku powtórzeń – liczba zabiegów jest uzależniona od wielkości i charakterystyki naczyniaka. Celem laseroterapii naczyniaka jest jego zlikwidowanie, a jest to możliwe dzięki wykorzystaniu selektywnej fototermolizy. Laser oddziałuje więc na naczyniaka (bogatego w hemoglobinę i melaninę), ale nie czyni spustoszenia w sąsiadujących tkankach. Procedura ta jest niemal bezinwazyjna, precyzyjna i rekomendowana osobom, które mają naczyniaki na twarzy i w innych wyeksponowanych miejscach.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...
Mezoterapia - Lipoliza Iniekcyjna
Małgorzata Filipek, Opiekun Klientów VIP, Specjalista ds. Social Media

Mezoterapia - Lipoliza Iniekcyjna

Nasze ciała nie są idealne. Czasami wbrew naszej woli nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się w niechcianych miejscach, na co często ...
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05