Obłączek paznokcia

Obłączek paznokcia – jakie funkcje pełni i jak o niego dbać?

Obłączek paznokcia poznasz po charakterystycznym kształcie przypominającym półksiężyc i białym zabarwieniu. Może on występować na jednym, kilku lub wszystkich palcach. Choć wygląda niepozornie, jego wielkość oraz zabarwienie często są odzwierciedleniem stanu organizmu. Jakie funkcje pełni obłączek paznokcia? Odpowiadamy!

Obłączek paznokcia – co to takiego?

Obłączki, inaczej określane jako lunule, to część płytki paznokci. Znajdują się one u nasady paznokci, w miejscu, gdzie płytka łączy się ze skórą. Zwykle mają kształt półksiężyca. U większości osób ich wielkość nie przekracza 25% płytki paznokcia. Obłączki nie przylegają mocno do podłoża macierzy, stąd ich charakterystyczny, jasny kolor.

Jak powinien wyglądać obłączek paznokcia?

Najczęściej obłączek wygląda nieco inaczej na każdym palcu, na jednym może być niemal niedostrzegalny, a na innym zajmuje sporą część płytki.

  • Obłączek paznokcia na małym palcu – zwykle jest prawie lub zupełnie niewidoczny. Kiedy obłączek na tym palcu jest powiększony, może oznaczać to zbyt wysokie ciśnienie krwi.
  • Obłączek palca serdecznego – choć u większości osób jest mały, powinien być widoczny. Jeśli tak nie jest, może to sugerować problemy z układem trawiennym.
  • Obłączek środkowego palca – jeśli jest bardzo słabo widoczny może być sygnałem problemów z nadciśnieniem lub schorzeniami układu krwionośnego.
  • Obłączek palca wskazującego – kiedy obłączek na tym palcu jest mały albo niedostrzegalny, w organizmie mogą występować problemy z pracą jelit, trzustki lub dróg oddechowych.
  • Obłączek kciuka – jest największy spośród wszystkich, ale nie powinien przekraczać 25% powierzchni płytki. Często zmniejsza się u osób palących papierosy oraz mających nadciśnienie tętnicze.

Jakie funkcje pełni obłączek paznokcia?

Obłączek to jedyna żywa część paznokci – pozostałe składają się tylko z martwych komórek. Obłączki powinny być widoczne, a jeśli zaczynają zanikać, warto przyjrzeć się kondycji swojego organizmu. Sygnałem ostrzegawczym jest też zmiana ich koloru z białego na czerwony, siny lub niebieski.

O czym może świadczyć brak białych półksiężyców na płytce paznokcia?

Brak lunuli nie musi być symptomem choroby, ale jest powodem, dla którego powinniśmy baczniej przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Zanik obłączków paznokci zwykle związany jest z:

  • Osłabieniem organizmu – przemęczenie i stres nie wpływają dobrze na stan organizmu, a jego osłabienie może manifestować się słabo widocznymi obłączkami na paznokciach.
  • Nieprawidłową dietą – jadłospis ubogi w warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze i wartościowe źródła białka sprzyja złej kondycji paznokci. Na ich wygląd i stan wpływa przede wszystkim witamina B12 odpowiedzialna za wzrost paznokci i twardość płytki.
  • Anemią – niedokrwistość często objawia się brakiem lub zanikiem lunuli. By się z nią uporać, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, a często także suplementacja żelaza.
  • Bielactwem – innym powodem zaniku obłączków na paznokciach jest choroba skóry wynikająca z niedostatecznego poziomu melatoniny w organizmie. Dla tej dermatozy charakterystyczne są także występujące na skórze białe plamy.

Powiększony obłączek paznokcia – z czym może być związany?

Nie tylko małe, ale i powiększone obłączki paznokci mogą zwiastować problemy z funkcjonowaniem organizmu. Taki objaw często sugeruje niedobory kwasu nikotynowego, inaczej nazywanego witaminą PP. Wpływa ona na syntezę kortyzolu i hormonów płciowych, a także jest nieodzowna dla prawidłowej pracy układu nerwowego.

Zmiana koloru obłączka paznokcia

Przyjmuje się, że obłączek paznokcia powinien mieć jasny, najlepiej mlecznobiały odcień. Lunule w innych kolorach mogą być powodem do niepokoju. Obłączki najczęściej zmieniają kolor na:

  • Czerwony – tak zabarwione obłączki paznokcia mogą świadczyć o problemach z płucami lub układem krążenia, ale też o łuszczycy, niewydolności serca albo marskości wątroby.
  • Siny – ten kolor obłączków paznokci sugeruje przemęczenie i ogólne nadwyrężenie organizmu.
  • Niebieski – błękitne, fioletowe czy granatowe lunule zwykle są symptomem zatrucia srebrem lub choroby Wilsona. Zabarwione w ten sposób obłączki paznokci często pojawiają się także u pacjentów w przebiegu chorób nowotworowych.

Pamiętaj o tym, że choć zmiana wyglądu i wielkości obłączka paznokci może być związana z problemami zdrowotnymi, to nie jest to regułą. Jest to jednak sygnał, że należy skonsultować się ze specjalistą, który wykona dodatkowe badania i dopiero wówczas postawi diagnozę. 

Zmiany wyglądu, wielkości i kształtu obłączna nie wymagają leczenia same w sobie – w razie zauważenia takich symptomów, należy jednak odwiedzić lekarza rodzinnego lub dermatologa, by ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Dopiero wówczas możliwe będzie wdrożenie leczenia przyczynowego. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Stymulator Tkankowy

Stymulator Tkankowy

Bezbarwny naturalny żel, który potrafi zdziałać dla naszej skóry prawdziwe cuda. W jego skład wchodzą polinukleotydy, czyli w pełni bezpieczne ...
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05