Obwisły brzuch

Sposoby na ujędrnienie obwisłej skóry na brzuchu

Luźna i wiotka skóra na brzuchu może być przyczyną kompleksów. U wielu osób pojawia się na skutek nagłej zmiany masy ciała, ale nie jest to jedyna z możliwych przyczyn. Skąd bierze się obwisły brzuch? W jaki sposób poprawić jego wygląd?

Obwisła skóra na brzuchu – skąd się bierze?

Zwiotczenie skóry na brzuchu może wynikać z różnych czynników. Do najczęstszych należą:

  • Nagła utrata wagi – zarówno ta spowodowana odchudzaniem się lub wręcz głodówkami, jak również wynikająca z różnego rodzaju schorzeń lub zaburzeń odżywiania. Szybkie chudnięcie i utrata tkanki tłuszczowej z okolic brzucha to kwestie, które mogą skutkować tym, że skóra nie nadąży z obkurczaniem się, przez co pozostanie luźna i wręcz obwisła.
  • Ciąża – w trakcie jej trwania dochodzi do znacznego zwiększenia się obwodu brzucha. Proces ten postępuje stopniowo, dzięki czemu skóra odpowiednio naciąga się i napina. Po porodzie dochodzi natomiast do nagłego zmniejszenia się obwodu brzucha, co również może powodować zwisający brzuch.
  • Klasyczne operacje wymagające cięcia przez powłoki brzuszne – zabiegi tego rodzaju osłabiają mięśnie brzucha, jak również czasowo ograniczają możliwość podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego. Ich skutkiem może być przybranie na wadze oraz obecność nadmiarowej, dość luźnej skóry na brzuchu.

Zarówno nagła utrata wagi, jak i ciąża to czynniki, które mogą przyczynić się do pogorszenia się kondycji skóry na brzuchu, ale nie jest to przesądzone. U wielu kobiet po ciąży nie występuje nadmiar skóry na brzuchu. Jest to kwestia indywidualna i związana z ogólną kondycją skóry, zawartością tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, jak również ze stopniem aktywności ruchowej przed ciążą i w jej trakcie.

Jak ujędrnić skórę na brzuchu?

Poprawa kondycji i jędrności skóry na brzuchu wymaga podjęcia zdecydowanych działań. W zależności od indywidualnej sytuacji konieczne może być wykonanie profesjonalnego zabiegu plastyki brzucha lub stosowanie ćwiczeń i różnego rodzaju sposobów domowych.

Domowe sposoby na obwisły brzuch

Jeśli głównym problemem nie jest istotny nadmiar skóry na brzuchu, ale lekka utrata jej jędrności i napięcia, w pierwszej kolejności można przetestować domowe sposoby. Należy jednak pamiętać o tym, że mają one ograniczoną skuteczność. Jakie działania warto przetestować w domowym zaciszu?

  • Ćwiczenia na mięśnie brzucha – wzmocnią ten obszar ciała i poprawią jego wygląd. Nie zredukują natomiast wiszącej skóry na brzuchu.
  • Kosmetyki ujędrniające i masaże – poprawią napięcie skóry, mogą korzystnie wpłynąć na mikrokrążenie krwi.

Powyższe metody domowe na obwisły brzuch będą pomocne szczególnie wówczas, gdy miękkość i lekkie zwisanie brzucha wynika raczej z braku ruchu i nadmiaru tkanki tłuszczowej, a nie z nadmiaru skóry na brzuchu. W takie sytuacji warto zastosować też lekkostrawną dietę oraz prowadzić aktywny tryb życia.

Profesjonalne zabiegi na zwisający brzuch

Jeśli same ćwiczenia, dieta i zdrowy tryb życia okazują się niewystarczające, by przywrócić dobry wygląd skórze w okolicach brzucha, warto rozważyć wykonanie profesjonalnego zabiegu w klinice medycyny estetycznej. Jakie procedury sprawdzą się najlepiej?

  • Abdominoplastyka – czyli plastyka powłok brzusznych. Jest rekomendowana nie tylko osobom, których problemem jest zwisający brzuch, ale też tym, które narzekają na nieestetyczne fałdki i nadmiar tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu możliwe jest usunięcie nadmiarowej skóry i tkanki tłuszczowej, a także wzmocnienie mięśni brzucha.
  • Liposukcja – zarówno klasyczna, jak i laserowa. To zabiegi polecane tym osobom, które uskarżają się na nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i nie tylko. Zwisający brzuch może być bowiem nie tylko efektem nagłej utraty wagi i nadmiarowej skóry, ale również skutkiem osłabienia mięśni brzucha i gromadzeniem się w tych okolicach tłuszczu.
  • Zabiegi laserem podciśnieniowym – nowoczesna i nieinwazyjna metoda walki z wiotką skórą na różnych obszarach ciała (także na brzuchu). Metoda ta wykorzystuje zarówno elementy masażu w podciśnieniu oraz światło LED.
  • Zabiegi HIFU – z wykorzystaniem ultradźwięków o wysokiej częstotliwości. To kolejna nowoczesna i bezinwazyjna metoda modelowania sylwetki, którą można zastosować również na obszarze brzucha.

Aby dobrać najlepszą metodę działania na obwisłą skórę na brzuchu, warto umówić się na konsultację w klinice medycyny estetycznej.

Jak uniknąć zwisającej skóry na brzuchu?

Chociaż medycyna estetyczna potrafi poradzić sobie dziś z tak wieloma dolegliwościami, to zawsze najlepiej postawić na profilaktykę. Obwisły brzuch to problem natury estetycznej, który często jest przyczyną kompleksów. Jak go uniknąć? W miarę możliwości zadbaj o:

  • Zdrowy i aktywny tryb życia – unikaj wielogodzinnego siedzenia i bezruchu. Spędzaj czas aktywnie, zachowuj dobry balans pomiędzy życiem zawodowym i obowiązkami, a chwilami na relaks.
  • Regularną dawkę ruchu – w zależności od wieku i możliwości fizycznych spaceruj, pływaj, uczęszczaj na siłownię lub na zajęcia z aerobiku. Dbaj o mięśnie brzucha na bieżąco.
  • Lekką i zróżnicowaną dietę – unikaj produktów przetworzonych, tłustych i ciężkostrawnych potraw.
  • Kondycję skóry na brzuchu – korzystaj z kosmetyków nawilżających i ujędrniających, a podczas ich aplikacji wykonuj delikatny masaż.
  • Prawidłową masę ciała – staraj się ją podtrzymywać. Unikaj radykalnych diet lub szybkiego przybierania na wadze. Jeśli nawet zdecydujesz się na odchudzanie lub zechcesz przybrać na wadze, rób to stopniowo. Twoja skóra na brzuchu będzie miała czas na dostosowanie się do zmieniającego się obwodu ciała.

Zwisająca i luźna skóra na brzuchu to dolegliwość, która dotyczy bardzo wielu osób. Nie warto przez nią rezygnować z plażowania lub wizyty na basenie. Jeśli obwisły brzuch bardzo Ci przeszkadza, wymienione metody działania powinny pomóc wyeliminować ten problem.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
HIFU - Ultradźwięki wysokiej częstotliwości

HIFU - Ultradźwięki wysokiej częstotliwości

Modelowanie twarzy i ciała jeszcze nigdy wcześniej nie było tak skuteczne i szybkie. Wszystko to zawdzięczamy urządzeniu, które wykorzystuje technologię ...
Fala uderzeniowa - modelowanie sylwetki
Małgorzata Filipek - Opiekun Klientów VIP, Specjalista ds. Social Media

Fala uderzeniowa - modelowanie sylwetki

Czym właściwie jest fala uderzeniowa? To technologia, która pierwotnie znalazła zastosowanie w medycynie sportowej i fizjoterapii, jednak jej potencjał w ...
Plastyka powłok brzusznych - Abdominoplastyka

Plastyka powłok brzusznych - Abdominoplastyka

Abdominoplastyka to zabieg, który rozwiązuje problem nieestetycznych fałd skóry w okolicy brzucha. Wszystkie osoby, które w stosunkowo krótkim czasie utraciły ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05