Odstające uszy

Jak poradzić sobie z odstającymi uszami?

Plastyka uszu, która bywa wykonywana z powodu ich nadmiernego odstawania, to jedna z częściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Szacuje się, że nawet 5% populacji to osoby z odstającymi uszami. U wielu z nich odstające uszy powodują kompleksy. Jaki sposób na odstające uszy będzie najskuteczniejszy?

Odstające uszy – problem natury estetycznej

Małżowiny uszne u poszczególnych osób mogą bardzo mocno się od siebie różnić. Bywają mniejsze, większe, odstające lub przylegające do głowy. Kształt, wielkość oraz stopień przylegania uszu do głowy to kwestie bardzo indywidualne, które jednak mają spory wpływ na wizerunek.

Nie bez powodu plastyka uszu cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród osób w różnych przedziałach wiekowych. Odstające uszy u dzieci bywają powodem uszczypliwości i niemiłych uwag, co może prowadzić do problemów emocjonalnych i kompleksów. Chociaż wiele osób dorosłych nauczyło się w pełni akceptować swoje odstające uszy, nie każdemu się to udaje. Jeśli kształt Twoich małżowin usznych jest dla Ciebie problemem, możesz skorygować je chirurgicznie.

Dlaczego uszy są odstające?

Na wygląd małżowiny usznej wpływa wiele różnych czynników. Jej kształtowanie rozpoczyna się już na etapie wczesnego życia płodowego, a ostateczną formę uzyskuje ona dopiero w okolicach siódmego roku życia. Na kształt, wielkość i stopień odstawania uszu wpływają:

  • Czynniki genetyczne – kształt i odstawanie uszu często dziedziczy się po rodzicach.
  • Rozwój chrząstki – jeśli jest zaburzony, uszy mogą wyglądać nietypowo.
  • Ewentualne wady wrodzone związane z budową małżowiny usznej.
  • Obecność lub brak grobelki – to element chrząstki, który powinien znajdować się za muszlą małżowiny i który odpowiada za wygięcie uszu oraz za ich przyleganie do głowy. Jeśli grobelka nie wykształci się na etapie życia płodowego, najprawdopodobniej uszy będą odstawały.

Przyczyn odstawania uszu można doszukiwać się również w różnego typu schorzeniach, jak choćby w zespole FAS, zespole Williamsa lub w zespole Downa.

Odstające uszy u niemowląt, dzieci i dorosłych

Niektórzy rodzice bywają zaniepokojeni faktem odstawania uszu u swoich pociech. Należy jednak pamiętać o tym, że odstające uszy u niemowląt i kilkulatków najczęściej są etapem przejściowym. Ostateczny kształt małżowina uszna osiąga dopiero w okolicach siódmego roku życia dziecka.

Chociaż w sieci można znaleźć wiele porad, jak korygować kwestię odstających uszu u dzieci (często polecana metoda to opaska na odstające uszy), nie warto z nich korzystać i to z wielu powodów. Przede wszystkim nie są one szczególnie skuteczne, a poza tym mogą budzić w dzieciach frustrację i tylko potęgować ewentualne kompleksy.

Jeśli po siódmym roku życia uszy pozostają odstające, to stan ten będzie utrzymywał się również w dorosłości. Odstające uszy u osób dorosłych również bywają podłożem kompleksów oraz problemów natury emocjonalnej, jednocześnie wiele osób potrafi zaakceptować tę część swojego wizerunku. Ostateczna decyzja o korekcji odstających uszu powinna być więc indywidualna i uzależniona od własnego samopoczucia i potrzeb.

Pewny sposób na odstające uszy

Skuteczny i niezawodny sposób na odstające uszy to zabieg chirurgiczny – plastyka uszu, która bywa również określana mianem otoplastyki. Procedura ta może być wdrażana u młodzieży i dorosłych. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?

  • Plastykę uszu można wykonywać u dzieci w wieku od dwunastego roku życia oraz u dorosłych. Dwunasty rok życia dziecka nie jest przypadkową granicą – małżowiny uszne u tak młodych osób pozostają jeszcze elastyczne i podatne na regenerację. U nastoletnich pacjentów można podawać znieczulenie miejscowe, a efekty operacji mogą być lepsze niż u osób dużo starszych.
  • Plastyka uszu jest najczęściej wykonywana w trybie chirurgii jednego dnia. Jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwskazań, w dniu zabiegu można wrócić do domu.
  • Po zabiegu należy unikać ewentualnych zanieczyszczeń, nadmiernego wysiłku fizycznego oraz wysokich temperatur. Zalecany jest kilkudniowy wypoczynek w domu.
  • Z chirurgii plastycznej uszu nie mogą skorzystać osoby chore na nowotwory złośliwe, epilepsję, używające implantów słuchowych, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego małżowiny usznej może być zabieg z użyciem nierozpuszczalnych nici liftingujących. Pozostałe metody działania, jak opaska na odstające uszy, plastry lub sposoby maskowania uszu przy pomocy fryzury mają charakter doraźny, tymczasowy lub o znikomej skuteczności.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Septoplastyka nosa

Septoplastyka nosa

Nawracający ból zatok, trudności w oddychaniu czy krwawienia z nosa to tylko niektóre objawy, których przyczyną może być właśnie skrzywiona ...
Plastyka korekcyjna odstających małżowin usznych
Kamila Czerniak, Koordynator Placówki Klinika Ambroziak Dermatologia

Plastyka korekcyjna odstających małżowin usznych

Przeszkadza ci rozmiar lub kształt twoich uszu? Są za duże lub za daleko odstają od głowy? Korekcja plastyczna odstających małżowin ...
Plastyka powłok brzusznych - Abdominoplastyka

Plastyka powłok brzusznych - Abdominoplastyka

Abdominoplastyka to zabieg, który rozwiązuje problem nieestetycznych fałd skóry w okolicy brzucha. Wszystkie osoby, które w stosunkowo krótkim czasie utraciły ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05