Płyn surowiczy

Jak powstaje płyn surowiczy? Postępowanie i profilaktyka

Rzadki i przejrzysty płyn, który może wyciekać z rany, skaleczenia, a nawet z rozdrapanej krostki to właśnie płyn surowiczy. Skąd się bierze ta substancja i czemu służy? Czy obecność płynu surowiczego może świadczyć o jakiejś nieprawidłowości?

Czym jest płyn surowiczy?

Płyn surowiczy możesz zaobserwować w różnych sytuacjach – najczęściej pojawia się on jako wysięk z rany. Co ciekawe, nie musi to być wcale głęboka rana. Płyn surowiczy może pojawić się nawet wówczas, gdy przypadkowo rozdrapiesz krostkę na twarzy lub szyi.

Jaka jest rola płynu surowiczego?

Płyn surowiczy pełni istotną rolę w organizmie – przyspiesza proces gojenia, ma właściwości antybakteryjne, w dużej mierze zabezpiecza przed zakażeniami. Gdyby nie naturalne mechanizmy obronne organizmu, zwykłe skaleczenia mogłyby kończyć się groźnymi zakażeniami i powikłaniami. Płyn surowiczy jest jednym z takich mechanizmów, dlatego jego obecność nie powinna budzić niepokoju, o ile jest go niewiele i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy.

Z czego składa się płyn surowiczy?

W przeważającej mierze z wody oraz białek. Kluczową rolę w nim odgrywają cytokiny (białka odpowiedzialne za namnażanie komórek układu odpornościowego), leukocyty i enzymy. Wydobywanie się płynu surowiczego na powierzchnię uszkodzonej skóry przyspiesza proces jej gojenia oraz stanowi naturalne zabezpieczenie przed drobnoustrojami.

Kiedy pojawia się płyn surowiczy?

Płyn surowiczy z rany zaczyna wypływać z niej w krótkim czasie po zranieniu. Umiarkowany wysięk jest korzystny dla procesu gojenia, ponieważ naturalnie oczyszcza ranę, zabezpiecza ją przed wnikaniem drobnoustrojów oraz sprzyja procesom naprawczym tkanek.

Zdarza się również, że można zaobserwować krostki z płynem surowiczym na twarzy lub wręcz płyn surowiczy pod skórą. Tego rodzaju dolegliwości mogą towarzyszyć alergiom oraz stanom zapalnym, jakie mogą pojawiać się w przebiegu trądziku i innych schorzeń dermatologicznych. Jeśli zauważasz na swojej skórze tego rodzaju krosty i gule wypełnione płynem, koniecznie odwiedź dermatologa.

Czy obecność płynu surowiczego powinna niepokoić?

Jeśli jest on prawidłowy (rzadki i bezwonny) oraz obecny w umiarkowanych ilościach, nie ma powodu do niepokoju. Zwróć jednak uwagę na poniższe kwestie:

  • Nadmiar płynu surowiczego – zauważasz, że płyn surowiczy z rany nie przestaje wypływać i trudno opanować wysięk? Dla pewności skonsultuj się z lekarzem. W prawidłowym przebiegu procesu gojenia ilość płynu surowiczego jest umiarkowana.
  • Nieprzyjemna woń płynu oraz rany – to symptomy, które mogą świadczyć o zakażeniu rany. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. To szczególnie istotne w przypadku ran pooperacyjnych.
  • Zmieniona barwa oraz gęsta lub niejednorodna konsystencja płynu – to objawy, które również powinny skłonić Cię do konsultacji z lekarzem. Zwróć uwagę na to, czy płyn surowiczy jest przejrzysty, a może wymieszany z ropą lub krwią.

Chociaż obecność płynu surowiczego jest wskazana, by proces gojenia przebiegał prawidłowo, jego nadmiar, nieprawidłowy zapach lub konsystencja powinny skłonić Cię do pilnej konsultacji medycznej.

Jak postępować, gdy pojawi się wysięk surowiczy?

Na Twojej skórze widnieje świeże skaleczenie, a może masz rozdrapaną krostę na twarzy? W każdej z tych sytuacji może dojść do wysięku surowiczego. Zanim jednak się nim zajmiesz, zadbaj o:

  • Zatamowanie krwawienia – jeśli występuje. Przy drobnych skaleczeniach wystarczy przyciskać przez chwilę jałowy gazik do skóry. Jeśli do zranienia doszło podczas golenia lub w trakcie posługiwania się nożem i skóra jest przecięta, do zatamowania krwawienia może przydać się ałun potasowy.
  • Oczyszczenie rany i osuszenie – wystarczy przemyć ją wodą, płynem fizjologicznym lub specjalnym środkiem antyseptycznym. Pamiętaj o tym, że o wiele lepsze właściwości dezynfekujące mają nowoczesne płyny odkażające rany niż woda utleniona.

Powyższe działania możesz wykonać we własnym zakresie, jeśli rana nie jest głęboka i nie występują problemy z zatamowaniem krwawienia. Jeśli na powierzchni rany pojawia się płyn surowiczy, należy stosować i często zmieniać opatrunki. W zależności od tego, czy chodzi o krostki z płynem surowiczym na twarzy, czy też o zabezpieczenie rany po operacji, zastosowanie znajdują:

  • Klasyczne bandaże, gaziki jałowe i gotowe opatrunki.
  • Specjalistyczne opatrunki na rany z wysiękiem – ich założenie można poprzedzić zastosowaniem preparatu o właściwościach hydrokoloidowych.

Pamiętaj o tym, że każda zmiana opatrunku zwiększa ryzyko zakażenia rany oraz może powodować ponowne uszkodzenia skóry, przez co proces gojenia zostaje zaburzony. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z procesem gojenia się rany albo z obecnością płynu surowiczego, skonsultuj się z lekarzem.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia Depigmentacyjna
Gabriela Bielińska- Fizjoterapeuta

Terapia Depigmentacyjna

Przebarwienia i pigmenty na skórze to problem, z którym boryka się zarówno mnóstwo kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn powstawania tych ...
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05