Płytka paznokcia

Budowa i funkcje płytki paznokcia – co wpływa na jej zdrowie?

Choć płytka paznokcia wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z manicure, jej wygląd jest istotny nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Z czego jest zbudowana? Co oznaczają pojawiające się na jej powierzchni zmiany? Wyjaśniamy!

Czym jest płytka paznokcia?

Płytka to – obok łożyska, macierzy i obłączka – jedna z części paznokcia. Jest ona martwym wytworem naskórka, który można dostrzec gołym okiem. Płytka paznokcia składa się z paru warstw i jest twarda, ale jednocześnie dość elastyczna. Ponadto to najbardziej rozpoznawalna część paznokcia.

Jak zbudowana jest płytka paznokcia?

Podstawowym budulcem płytki paznokcia jest keratyna, czyli włókniste i obfitujące w siarkę białko. To za jej sprawą paznokcie są twarde i szybko rosną. Natomiast kiedy brakuje jej w organizmie, płytka paznokci ma skłonność do pękania, łatwo się łamie i jest krucha.

Płytka paznokcia zbudowana jest z trzech warstw:

  1. Grzbietowej – na którą składają się ciasno rozłożone zrogowaciałe komórki.
  2. Pośredniej – w tej warstwie komórki umiejscowione są luźniej, w większych odległościach od siebie.
  3. Wewnętrznej – składającej się z nabłonka.

Płytka paznokcia – funkcje

Płytka paznokcia pełni kilka funkcji, a najistotniejsze z nich to:

  • Ochrona – płytka, podobnie jak inne części paznokcia, zabezpiecza koniec palca przed urazami.
  • Podpora – jest ona jednym z elementów układu szkieletowego palców i wspiera ich stabilność.
  • Estetyka – paznokcie pełnią również funkcję estetyczną.

Jak wygląda zdrowa płytka paznokcia?

Zdrową płytkę paznokcia można poznać po jednolitym i jasnym zabarwieniu. Powinna mieć ona lekko różowy, przejrzysty odcień. Z kolei powierzchnia zdrowej płytki paznokcia jest równa, twarda i dobrze przylega do łożyska.

Najczęstsze choroby płytki paznokcia

Zmiany w wyglądzie płytki mogą – ale nie muszą – świadczyć o jednej z chorób paznokci. Najczęściej występujące schorzenia tego typu to:

  • Grzybica płytki paznokcia – w przypadku tej choroby paznokieć zwykle ma szary, żółty lub biały kolor i staje się matowy. Schorzenie częściej dotyczy paznokci u stóp.
  • Liszaj czerwony płaski – dermatoza ta może manifestować się zmianami na skórze, w błonie śluzowej jamy ustnej oraz na paznokciach – zwykle u dłoni.
  • Łuszczyca paznokci – jedna z powszechniejszych chorób zapalnych skóry. Objawia się wżerami, bruzdami, zgrubieniami i innymi zmianami na płytce paznokcia.
  • Skrzydlik – zmiana, która zwykle jest rezultatem urazu, czasami może być też związana z problemami z funkcjonowaniem układu krążenia.
  • Krwiak podpaznokciowy – inaczej wylew krwi, który jest następstwem stłuczenia lub innego urazu.
  • Onycholiza – objawia się oddzieleniem się płytki od łożyska paznokcia. Przyczyną tej przypadłości najczęściej jest uraz mechaniczny.

Co oznacza pofalowana płytka paznokcia?

Pofalowana płytka paznokcia może być objawem choroby i to niekoniecznie schorzenia samych paznokci. Poprzeczne bruzdy na paznokciach często pojawiają się u osób borykających się z cukrzycą lub schorzeniami układu krążenia. Z kolei podłużne zmiany tego typu mogą świadczyć o problemach z tarczycą, chorobach skóry oraz zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Pofalowana płytka paznokcia to także jeden z objawów grzybicy – w takim przypadku ma ona żółty odcień, a na jej powierzchni widać bruzdy i wgłębienia.

Co jeszcze może oznaczać pofalowana płytka paznokcia? Inne przyczyny takich zmian to:

  • niedobry witamin i minerałów – między innymi wapnia, magnezu i cynku,
  • odwodnienie,
  • starzenie się organizmu, a co za tym idzie – skóry,
  • chroniczny stres,
  • nadużywanie zmywacza do paznokci – szczególnie zawierającego aceton,
  • uszkodzenia powstałe w trakcie wykonywania zabiegów kosmetycznych,
  • niekorzystne działanie substancji zawartych w środkach do sprzątania lub kosmetykach,
  • częste moczenie stóp bądź dłoni w wodzie.

Z czym może być związany rwący ból pod płytką paznokcia?

Uciążliwy ból paznokcia, któremu towarzyszy zaczerwienienie płytki i wysięk ropy najczęściej zwiastuje zanokcicę. Schorzenie to spowodowane jest przedostaniem się do organizmu bakterii – zwykle gronkowców bądź bakterii Gram-ujemnych. Inną przyczyną bólu w okolicy płytki może być wrastanie paznokcia, które w większości przypadków wynika z nieprawidłowego sposobu jego obcinania lub noszenia zbyt ciasnego obuwia.

Diagnostyka i leczenie schorzeń paznokci

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości związane z wyglądem lub funkcjonowaniem paznokci, skonsultuj się z lekarzem. Nawet niepozorne zgrubienia lub przebarwienia mogą być bowiem zwiastunem schorzeń dermatologicznych paznokci albo chorób innego typu (jak choćby schorzeń tarczycy). Przebarwienia, pęknięcia lub zgrubienia na płytce paznokci warto skonsultować z dermatologiem, a jeśli dotyczą paznokci na stopach, to może się nimi zająć również podolog. W niektórych przypadkach wystarczy wdrożyć zmiany w pielęgnacji paznokci, wykonać specjalistyczny manicure lub pedicure, by przywrócić płytce prawidłowy wygląd. Jeśli problem jest poważniejszy, specjalista zaproponuje optymalną metodę leczenia – na przykład zabiegi z lampami UV.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Kwas polimlekowy
Klaudia Ciszewska - Pracownik Administracji

Kwas polimlekowy

Jeżeli szukamy poprawy wyglądu skóry twarzy, to zabieg z wykorzystaniem kwasu polimlekowego powinien sprostać naszym oczekiwaniom. Według opinii pacjentów jest ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...
Terapia LED Anti-Aging
Katarzyna Gros - Pielęgniarka

Terapia LED Anti-Aging

Terapia światłem LED, zwana także fototerapią, wykorzystuje terapeutyczną rolę światła widzialnego w celu leczenia lub znacznej poprawy stanu niektórych schorzeń, ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05