Podkrążone oczy

Czy podkrążone oczy są objawem choroby? Przyczyny i leczenie

Sińce pod oczami powodują, że wygląda się na osobę zmęczoną i niewyspaną. Podkrążone oczy podkreślają również ewentualne oznaki starzenia się skóry. Czy to wyłącznie defekt kosmetyczny, który wystarczy skorygować makijażem lub odpowiednio dobranymi zabiegami? Jakie są przyczyny i sposoby na leczenie podkrążonych oczu?

Podkrążone oczy – charakterystyka

Zazwyczaj sińce pod oczami są oznaką niewyspania lub długotrwałego zmęczenia. Jeśli pojawiają się na Twojej twarzy sporadycznie i głównie po nieprzespanej nocy, raczej nie są powodem do niepokoju. Gdy Twoje oczy są stale podkrążone lub niezależnie od poziomu wypoczęcia, zadbaj o dalszą diagnostykę.

Jak powstają sińce pod oczami?

Bezpośrednią przyczyną tworzenia się cieni pod oczami jest poszerzenie naczyń krwionośnych oraz obecne w nich zastoje krwi. Na taki stan rzeczy wpływać może wiele różnych czynników.

Podkrążone oczy – przyczyny:

  • Niedobór snu, zmęczenie, zła jakość snu.
  • Stres.
  • Przeziębienie lub ogólne osłabienie organizmu.
  • To najczęstsze przyczyny przemijającego podkrążenia oczu. Jeśli jednak sińce pod oczami nie ustępują, ich przyczyną mogą być:
  • Błędy dietetyczne i niezdrowy tryb życia – w szczególności stosowanie używek, braki witamin i minerałów.
  • Choroby tarczycy.
  • Alergie, astma.
  • Choroby wątroby, nerek, śledziony, a nawet trzustki.
  • Nadciśnienie tętnicze.
  • Odwodnienie, utrata elektrolitów.

U niektórych osób podkrążone oczy nie są efektem niewyspania, stresu lub poważnych schorzeń, a kwestią uwarunkowaną genetycznie. Jeśli Twoi krewni również mają podkrążone oczy, ta przypadłość może być rodzinna. Nie oznacza to jednak, że można bagatelizować podkrążone oczy. Trzustka, wątroba lub nerki mogą pracować nieprawidłowo, co jest trudne do wychwycenia, gdy nie występują dolegliwości bólowe lub silne objawy. Przewlekle podkrążone oczy powinny być sygnałem do dalszej diagnostyki.

Podkrążone oczy – diagnostyka i leczenie

Istnieją różne sposoby na zniwelowanie cieni pod oczami, ale najważniejsze to ustalić przyczynę ich występowania. Jeśli sińce pod oczami są objawem poważniejszego schorzenia, leczenie powinno skupić się właśnie na nim. Gdy podkrążone oczy są efektem błędów dietetycznych, niezdrowego trybu życia lub niewyspania, wystarczy wdrożenie odpowiednich nawyków, by zniwelować ten efekt.

Aby ustalić przyczynę podkrążonych oczu, skonsultuj się z lekarzem – odwiedź internistę, a jeśli będzie to wskazane, pokieruje Cię on później również do odpowiedniego specjalisty. Jeśli badania nie wykażą nic niepokojącego, być może sińce pod oczami występują u Ciebie z przyczyn genetycznych lub wynikają ze specyfiki cery. Odwiedź dermatologa, kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej, by dobrać najkorzystniejszą metodę niwelowania podkrążonych oczu.

Zabiegi na podkrążone oczy

To najszybszy sposób na wyeliminowanie sińców pod oczami, a także na zapewnienie skórze odżywienia oraz nawilżenia. W przypadku cieni pod oczami można wykonać:

  • Mezoterapię igłową – polega ona na podskórnej iniekcji preparatu dobranego indywidualnie do potrzeb konkretnych pacjentów. W zależności od tego, czy występują u Ciebie wyłącznie sińce pod oczami, czy też towarzyszy im utrata jędrności skóry, suchość lub zmarszczki, podany preparat może odpowiadać na wszystkie potrzeby Twojej skóry.
  • Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego – to substancja o silnych właściwościach nawilżających. Cienie pod oczami bywają efektem przesuszenia i niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zastosowanie kwasu hialuronowego pomoże w przywróceniu skórze właściwego poziomu nawilżenia.
  • Zabieg z użyciem witaminy C – ma ona silne właściwości rozjaśniające i rozświetlające. Zastosowana na sińce pod oczami pomoże je zniwelować.

Zabiegi kosmetyczne warto uzupełnić odpowiednią pielęgnacją skóry. Dermatolog lub kosmetolog dobierze najlepsze kosmetyki dla Ciebie. Mogą to być preparaty nawilżające, wzbogacone witaminą C, masą perłową lub innymi substancjami, które będą miały właściwości rozjaśniające i rozświetlające.

Domowe sposoby na sińce pod oczami

Profesjonalne zabiegi kosmetyczne oraz stosowanie kosmetyków pod oczy to podstawa niwelowania podkrążonych oczu. Proces ten można jednak wspomóc również domowymi metodami – przykładowo:

  • Okładami z ogórka – na powiekach oczu i wokół nich wystarczy położyć plasterki świeżego ogórka. Ma on właściwości rozjaśniające, redukujące opuchliznę i kojące.
  • Zimnymi okładami – przyłożenie pod oczy specjalnych płatków żelowych o niskiej temperaturze to świetny sposób na szybkie wyeliminowanie opuchlizny i zredukowanie sińców pod oczami.

Profilaktyka podkrążonych oczu

Aby zminimalizować ryzyko powstawania cieni pod oczami, zadbaj o kilka kluczowych kwestii:

  • Wysypiaj się – zarywanie nocy to jedna z najczęstszych przyczyn podkrążonych oczu.
  • Prowadź zdrowy tryb życia – zrezygnuj z używek, stosuj zbilansowaną dietę, żyj aktywnie.
  • Stosuj odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji skóry pod oczami.

Jeśli, pomimo tych starań, pojawią się u Ciebie sińce pod oczami, sięgnij po kosmetyki rozświetlające i rozważ wykonanie jednego z zabiegów kosmetycznych na skórę wokół oczu.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Peeling Fenolowy
Agnieszka Motyl - Pracownik Call Center

Peeling Fenolowy

Szukasz najlepszych pomysłów na poprawę wyglądu twarzy i redukcję nawet głębokich zmarszczek? Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w rękach doświadczonego dermatologa ...
Mezoterapia Anti-Aging
Paula Turowska - Pracownik Recepcji

Mezoterapia Anti-Aging

Procesy starzenia się skóry postępuję nieuchronnie z roku na rok. Czynników, które je przyspieszają, może być naprawdę wiele, począwszy od ...
Modelowanie ust kwasem hialuronowym
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Modelowanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w naprawdę wielu dziedzinach medycyny, jednak swój prym wiedzie przede wszystkim w medycynie estetycznej. Substancja ta ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05