Poduszka Bichata

Czym są poduszki Bichata? Jak wygląda zabieg ich usunięcia?

Poduszki Bichata to struktury tłuszczowe umiejscowione w okolicy policzków. Jeśli są nadmiernie uwypuklone, mogą być powodem kompleksów. Na czym polega usunięcie poduszek Bichata? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu?

 

Poduszka Bichata – co to takiego?

Poduszki Bichata to struktury tłuszczowe ulokowane w wewnętrznych częściach policzków. Mają one wielkość orzecha włoskiego i znajdują się między nosem a kącikiem ust. Ich najważniejszą rolą jest zapewnienie odpowiedniego poślizgu mięśniom szczęki. Jeśli są zbyt duże, dają efekt pełnej, czasami wręcz pulchnej twarzy. Osoby, którym to nie odpowiada, mogą zdecydować się na ich usunięcie.

Duże poduszki Bichata

Poduszki Bichata są najbardziej rozbudowane u najmłodszych osób – wraz z upływem czasu, w większości przypadków, zmniejszają się. U niektórych osób pozostają wyraźne także w dojrzałym wieku. Kiedy wypukłość policzków jest duża, może powodować dyskomfort psychiczny. Często jest też przyczyną kompleksów, ponieważ nadaje twarzy krągły i pulchny wygląd.

Wypukłe poduszki Bichata – skąd bierze się ten problem?

Jedną z przyczyn nadmiernego uwydatnienia poduszek Bichata są predyspozycje genetyczne – wygląd twarzy często jest dziedziczny. Inne czynniki, które sprzyjają mocno wyeksponowanym strukturom tłuszczowym policzków to nadmierny przyrost masy ciała i utrata elastyczności skóry spowodowana jej starzeniem się.

Czynniki, które sprzyjają tworzeniu się nadmiernie widocznych poduszek Bichata:

  • Predyspozycje genetyczne – mocno rozwinięte struktury tłuszczowe w okolicach policzków to cecha, która często jest determinowana genetycznie.
  • Nadmierny przyrost masy ciała – u niektórych osób tkanka tłuszczowa odkładająca się w większych ilościach na twarzy związana jest z tyciem.
  • Starzenie się – utrata elastyczności skóry również może powodować nadmierne wyeksponowanie poduszek Bichata.

Wydatne poduszki Bichata – leczenie

Jeśli duże poduszki Bichata nie powodują u Ciebie kompleksów i dyskomfortu psychicznego, nie są one powodem do niepokoju. W przeciwnym przypadku możesz zdecydować się na ich wycięcie. Przed zabiegiem skonsultuj się z chirurgiem, który sprawdzi, czy nie masz przeciwwskazań do jego wykonania, a także omówi z Tobą szczegóły dotyczące operacji.

Usunięcie poduszek Bichata

Lipektomia policzkowa, bo tak inaczej określa się usunięcie poduszek Bichata, to zabieg polegający na zredukowaniu ilości tłuszczu w policzkach. Ma on na celu podkreślenie rysów twarzy pacjenta i wyszczuplenie jej. Zwykle lipektomia łączona jest z innymi zabiegami plastycznymi, dzięki czemu można uzyskać bardziej zadowalające efekty. W niektórych przypadkach obejmuje także korektę poduszek Bichata.

Usunięcie poduszek Bichata – efekty

Przez około tydzień po wykonaniu zabiegu policzki mogą być obrzęknięte, a żeby zniwelować opuchliznę, warto stosować okłady z lodu. Choć w tym przypadku okres rekonwalescencji trwa kilka tygodni, ostateczne rezultaty lipektomii zwykle można ocenić dopiero po paru miesiącach.

Efekty po usunięciu poduszek Bichata:

  • zmniejszenie wielkości policzków,
  • wyszczuplenie twarzy,
  • poprawa konturu twarzy,
  • uwydatnienie i podkreślenie kości policzkowych.

Przeciwwskazania do wykonania lipektomii policzkowej:

  • zły ogólny stan zdrowia,
  • choroby przewlekłe,
  • palenie papierosów,
  • nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych,
  • niewydolność nerek,
  • niewydolność wątroby,
  • ciąża i okres karmienia piersią.

Usunięcie poduszek Bichata – skutki uboczne

Jednym z powikłań, jakie mogą wystąpić po zabiegu usunięcia poduszek Bichata, jest uszkodzenie nerwów, a dokładniej mówiąc nerwu twarzowego.

Inne możliwe skutki uboczne to:

  • stan zapalny w miejscu, które było poddane zabiegowi,
  • obfite krwawienie,
  • ropień,
  • niekorzystna zmiana proporcji twarzy.

By uniknąć powikłań, pamiętaj o tym, by przed usunięciem poduszek Bichata skonsultować się ze specjalistą. Równie ważny jest wybór doświadczonego lekarza, który wykona zabieg. A po jego przeprowadzeniu, stosowanie się do zaleceń chirurga.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Mezoterapia Anti-Aging
Paula Turowska - Pracownik Recepcji

Mezoterapia Anti-Aging

Procesy starzenia się skóry postępuję nieuchronnie z roku na rok. Czynników, które je przyspieszają, może być naprawdę wiele, począwszy od ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05