Pokrzywka z zimna

Jak rozpoznać i skutecznie zaradzić pokrzywce z zimna?

Po spacerze w chłodny dzień na Twojej skórze pojawiają się krosty? To może być pokrzywka z zimna. Zmiany tego typu najczęściej występują zimą, późną jesienią i wczesną wiosną. Choć zwykle dają łagodne objawy, czasami pokrzywce towarzyszą poważniejsze dolegliwości. Przeczytaj, jak sobie z nią radzić.

 

Czym jest pokrzywka z zimna?

Pokrzywka z zimna to rodzaj reakcji alergicznej, która – jak sama nazwa wskazuje – jest odpowiedzią organizmu na działanie niskich temperatur. Jeśli Twój układ odpornościowy jest wrażliwy na zimno, może wytwarzać nadmiar histaminy – na skutek tego na twarzy lub w innych partiach Twojego ciała mogą pojawić się krosty. W zależności od przypadku, zmiany tego typu mają łagodny, umiarkowany bądź ciężki charakter. Pokrzywka z zimna zwykle ma postać nabytą, natomiast o wiele rzadziej – wrodzoną.

Pokrzywka z zimna u dzieci i dorosłych

Pokrzywka z zimna może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zmiany tego typu mogą pojawić się już w okresie niemowlęcym. Pokrzywka z zimna rzadko ma charakter dziedziczny – wtedy zwykle towarzyszą jej dodatkowe dolegliwości, jak choćby bóle brzucha i głowy. O wiele częściej występuje nabyte uczulenie na zimno – jego objawy zazwyczaj utrzymują się przez kilka lat, a potem samoistnie ustępują.

Pokrzywka z zimna – przyczyny

Odczucie chłodu jest kwestią indywidualną, dlatego pokrzywka tego typu nie jest związana z określoną temperaturą. Co więcej, niektórym osobom wystarcza nawet bardzo krótka ekspozycja na zimno, by pojawiły się u nich objawy pokrzywki.

Czynniki sprzyjające powstaniu pokrzywki:

  • Ekspozycja na niską temperaturę – nie tylko na zimno, ale także na wiatr, lód oraz na chłodną wodę mogą przyczynić się do wystąpienia pokrzywki na skórze.
  • Alergia – w wyniku nadmiernego wydzielania histaminy, czyli substancji, która odpowiada za reakcje alergiczne organizmu, na ciele mogą wystąpić krosty i opuchlizna.
  • Uwarunkowania genetyczne – w nielicznych przypadkach pokrzywka może mieć podłoże genetyczne.

Uczulenie na zimno – objawy

Charakterystycznymi objawami pokrzywki z zimna są zaczerwienie i swędzenie skóry. Oprócz tego może wystąpić mrowienie i pieczenie partii ciała, która została objęta zmianami. W tym miejscu czasami pojawia się także obrzęk. Typowe dla pokrzywki pęcherze zwykle mają kolor bladoróżowy i są lekko wypukłe. Kiedy temperatura powietrza wzrasta, najczęściej znikają one same.

Pozostałe objawy pokrzywki z zimna:

  • Bóle głowy – towarzyszą najczęściej pokrzywce z zimna uwarunkowanej genetycznie.
  • Problemy z oddychaniem.
  • Gorączka.
  • Bóle stawów.
  • Omdlenia.

Leczenie pokrzywki z zimna

Zarówno pokrzywka z zimna u dorosłych, jak i u dzieci, może być trudna do wyleczenia – zwłaszcza jeśli niskie temperatury panują przez dłuższy czas. Jeśli dostrzegasz u siebie opisane wyżej objawy, najlepiej skontaktuj się ze specjalistą. Jaki lekarz zajmuje się pokrzywką z zimna? Może odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, dermatologa lub alergologa  . Na podstawie badań i wywiadu, lekarz zaproponuje Ci odpowiednie leczenie. Najczęściej stosowane są leki antyhistaminowe o działaniu łagodzącym, neuroleptyki i inne preparaty antyalergiczne. Krosty od zimna możesz smarować również miejscowo specjalnymi maściami i kremami na pokrzywkę.

Zabiegi stosowane w leczeniu pokrzywki i innych wyprysków z zimna

Jeśli zmagasz się z pokrzywką wywołaną zimnem, możesz skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które nie tylko niwelują tego rodzaju zmiany, ale mają też pozytywny wpływ na kondycję skóry. Co ważne, zanim zdecydujesz się na konkretną terapię, skonsultuj się ze specjalistą. Ten dobierze optymalny dla Ciebie zabieg i sprawdzi, czy nie masz przeciwwskazań do jego wykonania.

Jakie zabiegi warto wziąć pod uwagę?

  • Peelingi chemiczne – oczyszczają i poprawiają koloryt skóry, a ponadto mają właściwości liftingujące.
  • Terapie z użyciem laserów – poprawiają wygląd skóry, odmładzają ją i ujędrniają.
  • Hydrodermabrazja – zabieg działający oczyszczająco, odżywiająco, ale też nawilżająco na skórę. Warto wykonywać go zwłaszcza zimą, kiedy cera jest bardziej narażona na przesuszenie.

Pryszcze z zimna – jak zapobiegać ich powstawaniu?

By uniknąć wystąpienia pokrzywki, przed wyjściem na zewnątrz w chłodny dzień, odpowiednio się ubierz. Załóż kilka warstw ubrań i osłoń miejsca szczególnie narażone na pojawienie się zmian: dłonie, twarz i stopy. Równie ważne jest nawilżenie skóry, dlatego stosuj kosmetyki, które zapobiegają jej wysychaniu oraz preparaty ochronne. Jeśli zauważasz, że konkretne produkty (na przykład spożywcze lub pielęgnacyjne) sprzyjają powstawaniu pryszczy, zrezygnuj z ich używania.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Osocze Bogatopłytkowe
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Osocze Bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest często wampirzym liftingiem. I choć nazwa ta może wzbudzać mieszane uczucia, to efekty takiego zabiegu z ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...
Leczenie pokrzywki przewlekłej

Leczenie pokrzywki przewlekłej

Większość z nas co najmniej raz w życiu doświadczyła wysiewu bąbli na skórze, którym towarzyszyło silne uczucie lub też pieczenia. ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05