Potnica

Skąd bierze się potnica na naszych dłoniach i stopach? Poznaj sposoby leczenia

Dostrzegasz na skórze swoich dłoni lub stóp pęcherze wypełnione płynem? Tego typu zmiany mogą być objawem potnicy. Choroba ta najczęściej dotyka osoby młode i w średnim wieku. Jakie są jej przyczyny? Jak jeszcze objawia się potnica? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Czym jest potnica?

Potnica, inaczej określana jako wyprysk potnicowy, to rodzaj dermatozy, czyli choroby skóry. Jej charakterystycznym objawem są pęcherze wypełnione płynem, które umiejscowione są najczęściej na powierzchni dłoni i stóp. Zmiany te mogą powodować silny świąd, a tym samym zmniejszać komfort życia pacjenta. Ze schorzeniem tym zwykle borykają się ludzie młodzi i w średnim wieku, z kolei dzieci chorują na nie znacznie rzadziej.

Przyczyny potnicy

Przyczyny występowania tego schorzenia nie są do końca znane. Podejrzewa się jednak, że potnica dłoni i stóp może być spowodowana grzybicą lub zakażeniem bakteryjnym. Wśród innych przyczyn powstania tej dermatozy wymienia się alergię na kobalt bądź nikiel. Zmiany tego typu często pojawiają się również u osób ze wzmożoną potliwością stóp i dłoni. Warto jednak podkreślić, że nie jest ona przyczyną występowania potnicy, lecz okolicznością wspomagającą jej rozwój.

Objawy potnicy. W jakich częściach ciała mogą być zlokalizowane zmiany?

Wspomniane wcześniej swędzące, dość głęboko osadzone pęcherzyki to najbardziej typowy symptom potnicy. Grudki te zwykle wypełnia przezroczysty płyn, który czasami ma postać żółtej ropy. Najczęściej pęcherze są symetryczne, a te, które znajdują się blisko siebie, zwykle łączą się, tworząc większe zmiany na skórze. W przebiegu potnicy może pojawić się także stan zapalny i nadżerki.

Rodzaje potnicy ze względu na lokalizację:

  • Potnica dłoni - jedną z części ciała, którą może obejmować potnica, są dłonie. W tym miejscu grudki zlokalizowane są po bocznych stronach palców. Rzadziej natomiast występują w okolicy grzbietowej.
  • Potnica na stopach - zmiany skórne mogą pojawić się nawet na podeszwach stóp. Zlokalizowane w tej partii ciała krosty powodują dyskomfort, utrudniają chodzenie i są bolesne. Ponadto potnicy na stopach często towarzyszą infekcje bakteryjne i grzybicze.

Potnica – leczenie tego schorzenia

Jeśli dostrzegasz u siebie opisane wyżej zmiany skórne, które mogą wskazywać na potnicę lub inną chorobę skórną, skonsultuj się z lekarzem – dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Specjalista obejrzy pęcherze i zleci Ci odpowiednie badania. Zwykle konieczne jest pobranie wycinka i poddanie go ocenie histopatologicznej. W leczeniu potnicy kluczowe jest rozpoznanie czynnika, który przyczynił się do powstania tego schorzenia. Na przykład, jeśli zmiany skórne spowodowało zakażenie bakteryjne, pacjent stosuje leki antybakteryjne.

Metody leczenia potnicy

  • Leczenie miejscowe – opiera się na stosowaniu antybiotyków i glikokortykosteroidów w formie maści i kremów. Z kolei w niwelowaniu dokuczliwego świądu skóry, pomocne są środki przeciwhistaminowe.
  • Leki przeciwgrzybiczne – jeśli potnicę wywołało zakażenie grzybiczne, wskazane jest zastosowanie preparatów przeciwgrzybicznych.
  • Leki antyalergiczne – pęcherze, które powstały w wyniku alergii leczy się środkami antyalergicznymi.
  • Leki bez recepty – maść cynkowa lub aloesowa mogą zredukować dolegliwości związane z potnicą, ale jej nie wyleczą. Pamiętaj, że preparaty, które kupisz w aptece bez recepty, służą jako wsparcie leczenia środkami przepisanymi przez lekarza.
  • Fototerapia – zabieg leczenia światłem stosowany w leczeniu schorzeń dermatologicznych, który specjaliści rekomendują przede wszystkim w przypadku nawracającej potnicy.

Pamiętaj, że decyzję o sposobie leczenia potnicy, czy przeprowadzeniu konkretnego zabiegu, powinien podjąć lekarz. Jest to istotne, ponieważ schorzenie może mieć różne podłoże, a więc wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.

Potnica – domowe sposoby

Jeśli w leczeniu potnicy chcesz zastosować domowe sposoby, również skonsultuj się z lekarzem. Do metod domowych zalicza się okłady z kwasu borowego oraz smarowanie zmian skórnych wyciągiem z aloesu i kremem z propolisem. Nie zapominaj, że oprócz leczenia ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, unikanie częstego moczenia stóp i dłoni oraz stosowania silnych detergentów.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Fototerapia lampą w leczeniu chorób skóry

Fototerapia lampą w leczeniu chorób skóry

Fototerapia lampą to znana od dawna i niezawodnie skuteczna metoda leczenia licznych, zapalnych chorób skóry. Jest to naświetlanie promieniowaniem UVA ...
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05