Promieniowanie UV

Promieniowanie UV i jego negatywny wpływ na skórę

Promieniowanie UV ma niebagatelny wpływ na cały organizm, niestety przede wszystkim negatywny – wystarczy wspomnieć, że sprzyja powstawaniu na skórze zmian nowotworowych. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje także szybsze starzenie się skóry. Jakie są inne skutki nierozważnych kąpieli słonecznych?

Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie UV, określane inaczej jako ultrafioletowe lub nadfioletowe, to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. Emituje ono fale o długości od 100 do 400 nm, a według niektórych źródeł mieszczą się one w przedziale od 10 do 400 nm. Ze względu na to, że jest ono krótsze niż promieniowanie widzialne, nie można dostrzec go gołym okiem. Jego źródłem jest nie tylko słońce, ale także inne gwiazdy, a w cieplejsze dni, kiedy temperatura wzrasta, zwiększa się jego natężenie. Ten typ promieniowania wykorzystywany jest w solariach, a także w różnego rodzaju sterylizatorach – na przykład w urządzeniach do odkażania elektroniki.

Rodzaje promieniowania UV

Jakie są rodzaje promieniowania UV? Można je podzielić ze względu na długość fali elektromagnetycznej:

  • promieniowanie UVA o długości fali od 320 do 400 nm,
  • promieniowanie UVB o długości fali od 280 do 320 nm,
  • promieniowanie UVC o długości fali od 200 do 280 nm.

Co istotne, im mniejsza długość fali, tym energia promieniowania jest większa.

Promieniowanie UVA

Stanowi aż 95% całego promieniowania słonecznego, które przenika przez chmury, wodę, a nawet poprzez ubrania. To dlatego jesteśmy nieustannie narażeni na jego działanie. Odpowiada ono między innym za starzenie się skóry, a także za wszelkiego rodzaju przebarwienia skórne. Promieniowanie UVA jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ nie zatrzymują go takie bariery, jak szyba w oknie lub ubranie.

Promieniowanie UVB

Promienie UVB stanowią około 5% całkowitego promieniowania słonecznego. W odróżnieniu od promieniowania UVA, promieniowanie UVB jest zmienne – najsilniej oddziałuje latem (od godziny 11 do 15). Z jednej strony można zyskać dzięki niemu czekoladową opaleniznę, z drugiej sprzyja tworzeniu się rumienia i poparzeniom słonecznym.

Promieniowanie UVC

Ten rodzaj promieniowania UV teoretycznie najsilniej oddziałuje na skórę, ale jednocześnie jest on wchłaniany przez atmosferę ziemską. Niestety za sprawą tworzącej się dziury ozonowej ta ochronna warstwa zmniejszyła się. UVC ma negatywny wpływ na komórki DNA, destrukcyjnie działa na spojówkę oka, a także powoduje rumień.

Wpływ promieniowania UV na skórę

Wśród negatywnych skutków wpływu promieniowania UV na skórę warto wymienić:

  • zmniejszenie jędrności skóry,
  • powstawanie zmarszczek,
  • rogowacenie naskórka,
  • tworzenie się przebarwień,
  • przesuszenie skóry,
  • powstawanie pajączków,
  • tworzenie się piegów i ostud,
  • zaburzenie pracy gruczołów łojowych.

Jak zwalczyć negatywne skutki oddziaływania promieni UV na skórę?

Po wakacjach w tropikach dostrzegasz na swojej twarzy liczne przebarwienia? A może na Twojej skórze pojawiły się pajączki naczyniowe? Odwiedź gabinet dermatologiczny, by zbadać stan swojej skóry – przy okazji rozważ wykonanie badania znamion, które pomaga wykryć ewentualne zmiany przed- oraz nowotworowe na wczesnym etapie.

Na podstawie oględzin skóry i ewentualnych badań dodatkowych, dermatolog zaproponuje Ci najkorzystniejsze metody działania. Jeśli problemem jest przesuszenie skóry lub nadmierne rogowacenie, zazwyczaj wystarczająco skuteczne okazują się kuracje kosmetyczne. Z kolei w przypadku przebarwień godne uwagi są specjalistyczne zabiegi – w szczególności laserowe rozjaśnianie przebarwień.

Wpływ promieniowania UV na cały organizm

Promieniowanie UV wpływa na skórę, a co za tym idzie – na cały organizm. W umiarkowanych dawkach oddziałuje na niego pozytywnie i sprzyja prawidłowej syntezie witaminy D3. Ekspozycja na słońce może także poprawiać nastrój i ogólne samopoczucie.

Pamiętaj jednak, że w nadmiarze promieniowanie UV może być groźne, ponieważ:

  • sprzyja powstawaniu zmian przed- oraz nowotworowych,
  • może powodować uszkodzenia oczu, takie jak zapalenie spojówek czy zaćma.

Jak uchronić się przed negatywnym działaniem promieniowania UV?

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć skórę przed negatywnym działaniem promieni UV? Przestrzegaj poniższych zasad:

  • Na co dzień stosuj kremy z niskim lub średnim filtrem, a w upalne dni oraz podczas zażywania kąpieli słonecznych aplikuj preparaty z wysokim faktorem.
  • Opalając się, nakładaj nową warstwę kremu ochronnego przynajmniej co 2 godziny.
  • Jeśli pływasz w morzu czy jeziorze, nakładaj preparat z filtrem po każdym wyjściu z wody.
  • Zrezygnuj z nadmiernej ekspozycji skóry na słońce – szczególnie latem pomiędzy godziną 10 a 14.
  • Zakładaj okulary z filtrem UV, a jeśli używasz soczewek, zdecyduj się na takie, które mają filtry UV.
  • Nie zapominaj o ochronie głowy i noś czapkę z daszkiem lub kapelusz.
  • W upalne dni zakładaj ubrania osłaniające Twoją skórę przed słońcem.
  • Stosuj kosmetyki opóźniające starzenie się skóry.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Ph Formuła Phanstastic C

Ph Formuła Phanstastic C

W dzisiejszych czasach bardzo często poszukujemy skutecznych rozwiązań, jeżeli chodzi o pielęgnację skóry. Coraz większą uwagę przykładamy do naturalnych i ...
Wideodermatoskopia - badanie pieprzyków i znamion

Wideodermatoskopia - badanie pieprzyków i znamion

Pieprzyki, brodawki, plamy czy przebarwienia – chyba każdy z nas znajdzie na swojej skórze co najmniej kilka takich zmian. Możemy ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05