Pryszcze czarne

Skąd biorą się czarne pryszcze na naszej twarzy?

Czarne kropki na nosie, brodzie lub czole to częsta dolegliwość i to nie tylko wśród nastolatków. Zmiany tego rodzaju mogą dotyczyć osób w niemal każdym przedziale wiekowym i występować zarówno na twarzy, jak i na plecach lub dekolcie. Czarny pryszcz to objaw trądziku zaskórnikowego. Dlaczego powstają zaskórniki? Jak leczyć czarne wypryski i jak im przeciwdziałać?

Trądzik zaskórnikowy – jak wygląda?

Jedną z najczęstszych odmian trądziku pospolitego jest właśnie trądzik zaskórnikowy. Najczęściej dotyka osób młodych, ale może przytrafić się również dorosłym. Jego charakterystycznym objawem są widoczne czarne kropki pod skórą. W rzeczywistości są to zatkane ujścia gruczołów łojowych, które bywają również nazywane wągrami.

Krostka z czarnym punktem raczej nie pojawia się pojedynczo, ale dotyczy dużo większego obszaru skóry. Trądzik zaskórnikowy zazwyczaj występuje w tak zwanej strefie „T”, która obejmuje czoło nos i brodę. Może się również pojawić na plecach i dekolcie.

Dlaczego na twarzy pojawiają się czarne pryszcze?

Przyczyn tworzenia się wągrów może być wiele. Dolegliwość ta powszechnie występuje u osób młodych (szczególnie w okresie dojrzewania), ale nie tylko. Jakie czynniki wpływają na to, że na skórze pojawia się czarny pryszcz?

  • Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych – a konkretniej ich nadmierna aktywność i związana z nią nadprodukcja sebum. Gdy jest go zbyt dużo, cera staje się tłusta, ujścia gruczołów mogą się przytykać. Do akcji wkraczają również bakterie beztlenowe i stąd na twarzy pojawiają się czarne kropki.
  • Zaburzenia hormonalne – mogą wzmagać pracę gruczołów łojowych.
  • Stres i zła dieta – szczególnie ta oparta o tłuste, pikantne i słodkie potrawy.
  • Błędy pielęgnacyjne – na przykład stosowanie kiepskiej jakości kosmetyków, które zatykają pory i pogłębiają problemy z wągrami.

Jak wyleczyć czarne pryszcze?

Sposób leczenia trądziku zaskórnikowego powinien być dobrany indywidualnie do konkretnego przypadku. Inne metody bywają proponowane osobom w wieku nastoletnim, które przechodzą burzę hormonalną i mają problemy trądzikowe właśnie na tym tle. Inne działania i zabiegi można polecić dorosłym, którzy wciąż męczą się ze zmianami trądzikowymi na skórze. Skuteczne mogą być zarówno środki farmakologiczne, jak również metody domowe oraz profesjonalne zabiegi.

Domowe sposoby na czarny pryszcz

Nawet w warunkach domowych można zrobić wiele dobrego dla swojej skóry. Jeśli dotyczy jej problem wągrów, warto zadbać o:

  • Dokładne oczyszczanie skóry – za powstawanie czarnych pryszczy odpowiada nie tylko nadprodukcja sebum, ale też zanieczyszczenia, martwy naskórek i bakterie beztlenowe. Sposobem na zredukowanie tych czynników jest właśnie dokładne oczyszczanie skóry rano i wieczorem. Najlepiej stosować oczyszczanie wieloetapowe i wykorzystywać do niego zarówno takie specyfiki, jak płyn micelarny, ale też lekko ciepłą wodę i kosmetyki do mycia twarzy.
  • Regularne złuszczanie naskórka – pomoże nie tylko zminimalizować ryzyko tworzenia się nowych krostek z czarnymi punktami, ale też przyspieszy leczenie istniejących zmian.
  • Zdrowa dieta – oparta o produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Warto zredukować dania typu fast food, słone i pikantne przekąski, tłuste dania i słodycze. W razie wątpliwości dietetycznych, najlepiej skorzystać z usługi dietetyka, który może opracować indywidualny plan żywieniowy.

W domowym zaciszu można wykonywać różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, jak choćby korzystać z peelingów i masek oczyszczających. Działania te mogą okazać się jednak niewystarczające, by całkowicie wyeliminować czarne pryszcze. Właśnie z tego względu warto umówić się na wizytę u dermatologa, by dopasować najkorzystniejsze sposoby zwalczania zmian skórnych.

Jakie zabiegi na czarne kropki pod skórą?

Oferta zabiegów, które pomogą pozbyć się czarnych pryszczy, jest bardzo szeroka. Do wyboru są takie działania, jak:

  • Peelingi kosmetyczne – w szczególności zabiegi chemiczne oraz węglowe. Przyspieszą odnowę naskórka. Usuną martwy naskórek i unormują pracę gruczołów łojowych.
  • Zabiegi z kwasami – najlepiej te, które są dedykowane skórze trądzikowej. Ich efektem będzie zminimalizowanie istniejących zmian, przyspieszenie procesu odnowy naskórka, zredukowanie przebarwień oraz wyregulowanie produkcji sebum.
  • Zabiegi laserowe – pomagają pozbyć się drobnych niedoskonałości skórnych oraz śladów po trądziku (blizn i przebarwień).

Leczenie czarnych wyprysków wymaga czasu i konsekwentnych działań. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wprowadzenie permanentnych zmian w pielęgnacji i diecie, by efekt zdrowej i gładkiej skóry mógł się utrzymać na dłużej. Jedno jest pewne: warto powalczyć o ładną cerę, by czuć się we własnej skórze jak najlepiej.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Peeling Węglowy

Peeling Węglowy

Pielęgnacja skóry to temat, który zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się metody i techniki, które ...
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Osocze Bogatopłytkowe
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Osocze Bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest często wampirzym liftingiem. I choć nazwa ta może wzbudzać mieszane uczucia, to efekty takiego zabiegu z ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05