Pryszcze na łokciach

O czym świadczą swędzące krostki i pryszcze na łokciach?

Zauważyłeś w okolicy swoich łokci nieestetyczne pryszcze? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Pryszcze na łokciach to dość powszechny problem, który może być uciążliwy, a nawet bolesny dla wielu ludzi. Choć nie są one tak widoczne jak pryszcze na twarzy, to wciąż wpływają na nasze samopoczucie. Dowiedz się, co może być przyczyną pryszczy na łokciach, jak możesz je leczyć i jakich błędów w pielęgnacji unikać, aby nie nasilać tego problemu.

Zmiany na łokciach – jakie są przyczyny tego problemu?

Pryszcze lub grudki na łokciach to dość uciążliwy problem, który dotyka sporą grupę ludzi. Tego typu zmiany często powodują dyskomfort, szczególnie wtedy, gdy stają się bolesne lub wywołują swędzenie. Nasze łokcie są narażone na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr czy zanieczyszczenia. Jednakże, to nie jedyny powód dla którego pojawiają się na nich zmiany.

Zmiany na łokciach w chorobach skóry

Jedną z najczęstszych przyczyn swędzących łokci jest łuszczyca. To choroba autoimmunologiczna, która powoduje szybki rozwój komórek skóry, prowadząc do złuszczania się i tworzenia czerwonych plam. W miejscach właśnie takich jak łokcie, gdzie skóra jest stosunkowo grubsza, może wywoływać właśnie bolesne krosty czy pryszcze.

Za pojawianie się krostek na łokciach bardzo często odpowiada także atopowe zapalenie skóry. Jest to choroba, która powoduje  zapalenie skóry, swędzenie, łuszczenie się skóry i pojawienie się czerwonych, ropnych krostek. Choroba ta może pojawić się w każdym wieku, ale częściej dotyka dzieci i młodzież.

Trądzik a pryszcze na łokciach

Obok łuszczycy bardzo częstą przyczyną występowania zmian na łokciach jest trądzik. Wbrew pozorom atakuje on nie tylko skórę twarzy, szyi czy pleców, ale także może pojawić się na naszych łokciach. Niestety staje się on na tyle uciążliwy, ponieważ może wywoływać stan zapalny i ropne wypryski w tym obszarze, co może sprawiać, że obszar ten będzie bolesny.

Zbyt suche powietrze wywołuje swędzenie

Zbyt suche powietrze to kolejny czynnik, który negatywnie wpływa na skórę naszych łokci. Sprawia ono, że obszar ten staje się odwodniony, zaczyna się łuszczyć, a to może w konsekwencji prowadzić do tworzenia się pryszczy, krost czy swędzenia łokci. Nawet w chłodniejszych pór roku, powietrze może być suche, szczególnie w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem lub klimatyzacją, co zwiększa ryzyko pojawienia się zmian w obrębie łokci.

Alergeny sprzyjają powstawaniu krost i grudek

Jeśli masz skłonność do alergii, to swędzące łokcie mogą być również wynikiem reakcji skóry na określone substancje, czyli alergeny. Na skórze, narażonej na ich negatywne działanie, pojawia się stan zapalny. W konsekwencji staje się ona podrażniona, swędząca, pojawiają się na niej krosty lub pryszcze. Najczęstszą przyczyną alergii mogą być kosmetyki, których używamy lub inne substancje, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą.

Sprawdzone sposoby na krosty i pryszcze na łokciach

Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby skutecznie wyleczyć doskwierający nam problem krostek i swędzących łokci. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście wizyta u dermatologa, który pomoże nam zdiagnozować przyczynę tego problemu. Dzięki niemu będziemy mogli potwierdzić lub wykluczyć występowanie u nas takich schorzeń jak właśnie AZS czy łuszczyca. Jeżeli natomiast podejrzewamy u siebie alergię, ale nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, która substancja wywołuje u nas największe podrażnienia i stan zapalny, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u alergologa, który zleci nam wykonanie testów alergicznych. Ich wynik da nam jednoznaczną odpowiedź, która pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia, zastosowanie tabletek antyalergicznych lub też nienarażanie skóry na kontakt z substancją, która powoduje u nas największe podrażnienia.

Swędzące łokcie – domowe sposoby

Obok wizyty u specjalisty możemy postawić na domowe sposoby poradzenia sobie z tym problemem. Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po olejki eteryczne, które wykazują właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusa czy lawendy z pewnością ukoi naszą skórę i pomoże zwalczyć problem krost i pryszczy na łokciach. Trzeba jednak pamiętać, że nie można używać ich w nadmiarze, wówczas mogą bowiem powodować skutki odwrotne do zamierzonych i jeszcze bardziej pogorszyć nasz stan. Każdorazowo musimy zapoznać się z zasadami stosowania wskazanymi przez producenta. Nie wszystkie olejki można aplikować bezpośrednio na skórę, niektóre będziemy musieli wcześniej odpowiednio rozcieńczyć.

Bardzo często nasza dieta i codzienne posiłki mogą okazać się sprzymierzeńcem w walce o zdrową skórę, nie tylko na łokciach, ale i na całym ciele. Pokarmy zawierające wysoką ilość tłuszczu, a także słodycze czy ostre potrawy nie będą dobre dla naszej skóry. Możemy natomiast do naszej diety przemycić większa ilość owoców, orzechów, warzyw czy ryb i sprawdzić, w jaki sposób wpłynie to na kondycję naszej skóry i czy zmniejszy problem suchych, swędzących łokci.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...
Mezoterapia - Lipoliza Iniekcyjna
Małgorzata Filipek, Opiekun Klientów VIP, Specjalista ds. Social Media

Mezoterapia - Lipoliza Iniekcyjna

Nasze ciała nie są idealne. Czasami wbrew naszej woli nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się w niechcianych miejscach, na co często ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05