Pryszcze ropne na pośladkach

Pryszcze na pośladkach nie muszą być tabu! Sprawdź, jak z nimi walczyć

Wypryski i niedoskonałości skórne mogą pojawiać się na różnych obszarach ciała – nie tylko na twarzy. Często występują na dekolcie i plecach, ale też na pośladkach. Choć nie są widoczne spod ubrania, pryszcze na pośladkach również mogą negatywnie wpływać na samoocenę i samopoczucie. Jeśli są sporych rozmiarów, mogą powodować dyskomfort i ból – na przykład podczas siedzenia. Dlaczego w ogóle powstają pryszcze na pupie? Jak je zwalczać i jak zapobiegać ich pojawianiu się?

 

Krosty na pośladkach – przyczyny powstawania

Na tworzenie się zmian skórnych w okolicach pośladków może wpływać wiele różnych czynników:

  • Zapalenie mieszków włosowych – częsta przyczyna tworzenia się sporych zmian ropnych w okolicy ujścia mieszków włosowych. Wypryski tego typu bywają bolesne, mogą również powodować świąd.
  • Rogowacenie okołomieszkowe – to przypadłość, która często objawia się dość szorstką skórą. Powoduje ją nadmierna keratynizacja w okolicach ujść mieszków włosowych.
  • Trądzik – może występować nie tylko na twarzy lub plecach, ale również na pośladkach. W tej lokalizacji najczęściej ma formę dużych zmian ropnych.
  • Potówki – dotyczą nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Pojawiają się najczęściej na skutek przegrzania organizmu i noszenia odzieży oraz bielizny ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza.
  • Alergie skórne – na przykład na kosmetyki lub środki piorące. Zmiany alergiczne mogą być bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu i towarzyszących im dolegliwości.

Pryszcze na pupie mogą pojawiać się również z innych powodów, jak choćby niewłaściwa higiena lub błędy dietetyczne. Pomocna w ustaleniu przyczyny i dopasowaniu odpowiedniego leczenia będzie wizyta u dermatologa.

Pryszcze na pośladkach – diagnoza i leczenie

Zmiany skórne na pośladkach mogą mieć charakter trądzikowy, ale może to być również alergia kontaktowa lub objaw nadmiernego rogowacenia skóry. Leczenie musi uwzględniać przyczynę powstawania zmian, dlatego też kluczową kwestią jest postawienie właściwej diagnozy. Z dolegliwościami tego rodzaju najlepiej udać się więc na konsultację dermatologiczną. Na jej podstawie możliwe będzie dopasowanie optymalnych metod leczenia.

Domowe sposoby na pryszcze na pośladkach

W wielu przypadkach okazuje się, że zmiany skórne na pośladkach mogą powstawać na skutek niewłaściwej pielęgnacji lub błędów dietetycznych. W takich przypadkach już nawet działania domowe mogą okazać się skuteczne. Jakich metod warto spróbować, a czego nie robić?

  • Noś przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów oraz odzież o luźnym kroju. Obcisłe ubrania z wysoką zawartością sztucznych włókien w składzie nie są wskazane.
  • Unikaj siedzącego trybu życia – szczególnie w cieplejszych miesiącach roku. Długotrwałe siedzenie powoduje wówczas nadmierne pocenie się skóry na pośladkach i udach, co przyczynia się do powstawania zmian skórnych.
  • Jeśli problemem jest szorstka i rogowaciejąca skóra na pośladkach, stosuj peelingi, kosmetyki o działaniu złuszczającym i specjalne akcesoria do masażu skóry.
  • Często zmieniaj pościel i ręczniki.
  • Nie wyciskaj i nie rozdrapuj istniejących wyprysków. Jeśli są aktywne, nie wykonuj peelingu.

Choć najczęściej nie są tak skuteczne, jak profesjonalne zabiegi, domowe metody zwalczania niedoskonałości skórnych cieszą się bardzo dużą popularnością. Czy warto je wypróbować? Jeśli wyprysków na pośladkach jest niewiele, a ich obecność nie wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami, to może być dobry pomysł. Jeśli jednak metody te nie odniosą zamierzonych efektów oraz wówczas, gdy pryszcze na pośladkach występują licznie i są bardzo uciążliwe, najlepiej zdecydować się od razu na profesjonalny zabieg.

Pryszcze na pupie – zabiegi i kuracje

Trądzikowe zmiany skórne na pupie mogą wymagać wdrożenia kuracji dermatologicznych – stosowane bywają zarówno środki podawane na skórę (na przykład z kwasem azelainowym lub z nadtlenkiem benzoilu), jak również preparaty doustne (na przykład pochodne witaminy A). Jeśli przyczyną powstawania zmian jest silna alergia, konieczne może być również wdrożenie leczenia przeciwhistaminowego.

Poza kuracjami farmakologicznymi i dermatologicznymi, szerokie zastosowanie w leczeniu pryszczy na pośladkach mają również zabiegi kosmetyczne. Do najczęściej stosowanych należą:

  • Terapie LED – znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu zmian trądzikowych i blizn po trądziku (także tych zlokalizowanych na pupie).
  • Intensywne kuracje przeciwtrądzikowe – dedykowane procedury kosmetyczne, które najczęściej bazują na wykorzystaniu kilku rodzajów kwasów i innych substancji aktywnych. Efektem zabiegu tego typu jest odnowienie skóry, przyspieszenie jej złuszczania się, ale też wyregulowanie pracy gruczołów łojowych.
  • Peelingi i zabiegi z kwasami – niezwykle skuteczne w procesie złuszczania i usuwania martwego naskórka, który bywa jednym z głównych czynników powodujących powstawanie zmian trądzikowych. Peelingi i zabiegi z kwasami powinny być pomocne zarówno wówczas, gdy zmiany mają charakter trądzikowy, jak również w sytuacji, gdy są efektem nadmiernej keratynizacji naskórka.

Pryszcze ropne na pośladkach to częsta przypadłość, która bywa powodem kompleksów. Jeśli zauważasz u siebie zmiany skórne w tych okolicach, nie wstydź się konsultacji z dermatologiem i wykonania zabiegów kosmetycznych!

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...
HIFU - Ultradźwięki wysokiej częstotliwości

HIFU - Ultradźwięki wysokiej częstotliwości

Modelowanie twarzy i ciała jeszcze nigdy wcześniej nie było tak skuteczne i szybkie. Wszystko to zawdzięczamy urządzeniu, które wykorzystuje technologię ...
Lifting laserowy
Alina Vouk - Kosmetolog

Lifting laserowy

Lifting laserowy wykorzystuje działanie nieablacyjnego lasera frakcyjnego.

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05