Pryszcze ropne na udach

Pryszcze ropne na udach: przyczyny i leczenie

Pryszcze przez samą nazwę od razu przywołują negatywne skojarzenia. „Pryszcz na nosie”, „pryszcz na twarzy” to niepowołani goście, którzy pojawiają się na skórze i wpływają negatywnie na wygląd i samopoczucie pacjenta. Niestety nieestetycznie wyglądające krosty mogą pojawić się praktycznie w każdym miejscu na ciele – szyi, rękach, plecach, udach i pośladkach. Z reguły charakteryzują się nie tylko pojawieniem się krost, ale także swędzeniem i zaczerwienieniem na całym obszarze występowania. Ropne krosty na nogach mogą być szczególnie problematyczne ze względu na swędzenie, ale także ocieranie się o nie ubrań, co powoduje dyskomfort i może się przyczyniać do dalszego ich rozprzestrzeniania. Co wywołuje krosty na udach i jak można im przeciwdziałać?

Co powoduje pryszcze ropne na udach?

Swędzące uda od wewnątrz to tylko jeden z problemów związanych z pojawieniem się ropnych pryszczy. Mogą dołączyć do nich także nadmierna suchość skór i obecność w krostach płynu surowiczego, który sprawia, że rozdrapując krosty, można przenosić je na inne partie ciała, a także obrzęki i zaczerwienienie, co wpływa na wygląd nóg. Trądzik na nogach wymaga leczenia ze względu na swoje trudne umiejscowienie i powodowanie wysokiego dyskomfortu. Przyczyn powstawania pryszczy na udach jest co najmniej kilka i należą do nich:

  • Golenie lub depilacja nóg – podczas golenia i depilacji nóg należy zwrócić szczególną uwagę na higienę i zastosowanie odpowiedniej techniki. Jednorazowe maszynki do golenia powinny, jak nazwa wskazuje, być wykorzystane tylko raz i następnie wyrzucone. W praktyce jednak wiele kobiet stosuje je kilka a nawet kilkunastokrotnie, to błąd, który może prowadzić do rozwinięcia się krost i podrażnień. Pozostały na powierzchni maszynki naskórek i bakterie rozwijające się na skutek wilgoci mogą doprowadzić do rozwijania się stanów zapalnych. Należy również golić się „pod włos” i przy użyciu preparatów zmiękczających lub nawilżających, które przyspieszą cały proces. W przypadku delikatnej skóry na nogach, skłonnych do powstawania żylaków czy pękania naczynek lepiej zrezygnować z depilacji woskiem czy kremem.
  • Otarcia od spodni – kolejną przyczyną powstawania krost i podrażnień mogą być otarcia od bardzo ścisłych spodni. Reakcją obronną organizmu jest wówczas powstanie krost z płynem surowiczym, który ułatwia i przyspiesza gojenie się ran.
  • Nadpotliwość nadmierne pocenie szczególnie latem może być kolejną przyczyną powstawania pryszczy na udach. Na skutek przegrzania dochodzi do obrzęku naskórka i pot nie ma jak wydostać się na powierzchnię skóry, pozostając pod naskórkiem. Skutkiem może być powstawanie nieestetycznie wyglądających potówek.
  • Tendencja do łojotoku – skłonność do łojotoku powoduje powstawanie krost na najróżniejszych partiach ciała. Trądzik na udach nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Nadmiernie wyprodukowane sebum zaczyna gromadzić się u ujścia gruczołów łojotokowych, skutecznie je zatykając, przez co mogą pojawiać się nieestetyczne pryszcze.
  • Choroby przewlekłe – do chorób przewlekłych wywołujących pryszcze ropne na udach należą np. cukrzyca i mocznica.

Jak przeciwdziałać trądzikowi na udach?

Aby skutecznie pozbyć się trądziku na nogach, należy w przypadku kobiet zadbać o higienę podczas depilacji. Używać zawsze czystego depilatora i dobrej jakości maszynek do golenia. Warto również stosować specjalne kremy łagodzące i balsamy po depilacji. Oprócz tego warto również nosić spodnie z przyjaznych dla skóry i naturalnych materiałów jak bawełna czy wiskoza. Zbyt grube spodnie np. latem mogą potęgować pocenie i tym samym powodować pojawianie się potówek i pryszczy na udach. Warto szczególnie w letnie dni stosować codziennie chłodny prysznic (który także poprawi jędrność skóry) i myć uda specjalnymi produktami do skóry trądzikowej. Warto również przyjrzeć się bliżej używanemu proszkowi do prania. Być może zawiera on substancje drażniące, które powodują powstawanie pryszczy. Oprócz tego można zastosować zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej lub skorzystać z ich łagodniejszej wersji w postaci masek nawilżających i peelingów złuszczających.

Leczenie pryszczy ropnych na udach

Wybroczyny na nogach można leczyć za pomocą kilku sposobów. Jeśli jednak są spowodowane chorobami przewlekłymi to warto, aby obejrzał je lekarz specjalista, który postawi diagnozę w oparciu o badania laboratoryjne. Może zdarzyć się, że konieczne będzie zarówno leczenie miejscowe, jak i przyjmowanie antybiotyku, szczególnie w przypadku trądziku na udach objawiającego się guzami oraz ropnymi torbielami. W pozostałych przypadkach można leczyć trądzik za pomocą:

  • Peelingu – peeling pozwala na usunięcie wierzchnich, martwych warstw naskórka i lepsze wchłanianie się substancji odżywczych zawartych w maksach nawilżających. W przypadku trądziku najczęściej stosuje się peeling migdałowy. Lepiej zrezygnować z peelingów ziarnistych, które mogą prowadzić do uszkodzeń naskórka i roznoszenia się trądziku na inne partie ciała. Peeling złuszczający można wykonywać jedynie na obszarach bez aktualnie rozwiniętych stanów zapalnych. Peeling można wykonywać 1-2 razy w tygodniu.
  • Masek nawilżających – maski nawilżające wspomagające leczenie trądziku powinny zawierać składniki takie jak czysty kwas hialuronowy, kwas, mlekowy, kolagen czy mocznik. Należy unikać ciężkich substancji o działaniu zapychającym pory takich jak oleje, wazelina, woski, parafina, gliceryna czy silikony. Maskę należy stosować 2-3 razy w tygodniu na wcześniej oczyszczoną skórę.

Jeśli pryszcze na nogach powstają zawsze po depilacji, warto rozważyć laserowe usunięcie owłosienia, które pomoże wykluczyć problem. W przypadku nadmiernego pocenia i powstawania tym samym pryszczy można zastosować miejscowe wstrzyknięcie jadu kiełbasianego, który doskonale przeciwdziała nadmiernemu poceniu.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Epilacja laserowa

Epilacja laserowa

Najskuteczniejszy sposób na trwałe pozbycie się włosków w ciała? Epilacja laserowa! Wyobraź sobie, że jedynie kilka zabiegów może dzielić cię ...
Terapia antycellulitowa

Terapia antycellulitowa

Ciąża to piękny, ale i trudny okres w życiu kobiety. Organizm podlega wielkim zmianom obejmującym między innymi przyrost masy ciała, ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05