Przepuklina uwięźnięta

Rozpoznanie przepukliny uwięźniętej – kiedy szukać pomocy lekarza?

Przepuklina uwięźnięta to jeden z rodzajów niedrożności jelit. Dochodzi do niego, kiedy zawartość przepukliny zostaje zaciśnięta i nie może wrócić na właściwe miejsce. Stan ten powoduje silny, szybko narastający ból brzucha i zatrzymanie stolca. Przeczytaj, jakie są inne objawy tego schorzenia i dlaczego wymaga ono pilnego leczenia chirurgicznego.

 

Czym jest przepuklina?

Określenie „przepuklina” najczęściej kojarzone jest z wybrzuszeniem, jakie może pojawić się w okolicach pępka – na przykład na skutek dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów. W rzeczywistości można jednak wyróżnić wiele rodzajów przepuklin i to nie tylko brzusznych. Mianem przepukliny określa się przemieszczenie się narządu poza jego prawidłową lokalizację – najczęściej objawia się to powstaniem wybrzuszenia.

Nie każda przepuklina wymaga pilnej interwencji chirurgicznej – jeśli jest niewielka, nie powoduje dolegliwości i można odprowadzić ją dłonią z powrotem na właściwe miejsce, może być poddana jedynie obserwacji. Zupełnie inaczej postępuje się jednak, gdy istnieje ryzyko zadzierzgnięcia lub uwięźnięcia przepukliny.

Czym jest przepuklina uwięźnięta?

Jak sama nazwa sugeruje, uwięźnięcie przepukliny to zablokowanie danej tkanki lub narządu w nieprawidłowej pozycji. Przepukliny nie da się wówczas odprowadzić na właściwe miejsce, powłoki ciała zaciskają się na niej, co stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta!

Częstym rodzajem przepukliny uwięźniętej jest przepuklina brzuszna, której zawartością jest jelito. Jeśli dojdzie do uwięźnięcia jelita w powłokach brzusznych, z czasem nastąpi jego niedrożność. Konsekwencją takiego stanu może być martwica fragmentu jelita, a także dalsze powikłania, do których zalicza się nawet rozwój sepsy oraz zgon pacjenta.

Z tego właśnie względu, jeśli zauważasz u siebie przepuklinę, skonsultuj się z lekarzem. Gdy jest to przepuklina nieodprowadzalna lub wówczas, gdy podejrzewasz jej uwięźnięcie, nie zwlekaj – to stan wymagający pilnej interwencji medycznej.

Uwięźnięcie przepukliny – jak do niego dochodzi?

Nie każda przepuklina ulega uwięźnięciu, niektórzy pacjenci mogą przez wiele lat normalnie funkcjonować pomimo niewielkiej przepukliny. Należy jednak zachować ostrożność i bacznie obserwować posiadaną przepuklinę. Pierwszym sygnałem, który wskazuje na to, że może dojść do uwięźnięcia przepukliny, jest utrata jej ruchomości. Jeśli przepuklina przestaje być odprowadzalna, warto przeanalizować pozostałe objawy oraz skonsultować się z lekarzem.

Przepuklina uwięźnięta – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów uwięźnięcia przepukliny należy wyczuwalny, twardawy guz, który nie jest przesuwalny. Otaczająca go skóra może być ciepła oraz zaczerwieniona. Po kilku godzinach od wystąpienia pierwszych objawów, może pojawić się również intensywny, nasilający się ból brzucha, wzdęcia, nudności, a nawet wymioty. Typowym symptomem jest także zatrzymanie stolca i gazów – świadczące o niedrożności jelita. Gdy wystąpią takie objawy, nie zwlekaj z wezwaniem karetki pogotowia.

Pozostałe objawy uwięźnięcia przepukliny:

  • Podwyższona temperatura ciała.
  • Złe samopoczucie.
  • Leukocytoza – podwyższony poziom leukocytów we krwi.
  • Tachykardia – zaburzenie rytmu pracy serca.

Uwięźnięcie przepukliny – leczenie

Uwięźnięcie przepukliny to schorzenie, które leczy się chirurgicznie. Podczas operacji lekarz odprowadza zawartość worka przepuklinowego do jamy otrzewnej. Ponadto, w zależności od konkretnego przypadku, zamyka on wrota przepukliny bądź uszczelnia je. Długość, przebieg oraz zakres operacji uzależnione są od rozległości powstałych zmian i stanu chorego.

Metody i zabiegi stosowane w leczeniu przepukliny uwięźniętej

Operacja przepukliny może być przeprowadzona w sposób klasyczny, laparoskopowy albo przy zastosowaniu techniki beznapięciowej. Czym różnią się od siebie poszczególne metody?

  • Tradycyjne leczenie chirurgiczne – przeprowadzane jest na otwartej jamie brzusznej. Jego minusami są dłuższy czas rekonwalescencji i większe ryzyko wystąpienia powikłań.
  • Zabieg laparoskopowy – to procedura o niższym poziomie inwazyjności. Zamiast klasycznego rozcinania powłok brzusznych, chirurg może wykonać kilka drobnych nacięć. Możliwość zastosowania tej metody jest jednak uzależniona od rozległości przepukliny.
  • Technika beznapięciowa – metoda, w której stosuje się siatkę przepuklinową. Wzmacnia ona osłabione tkanki, a co za tym idzie – redukuje ryzyko ponownego wystąpienia przepukliny.

Uwięźnięcie przepukliny – o czym warto pamiętać po operacji?

Jeśli masz za sobą operację z powodu przepukliny, przez kilka miesięcy musisz unikać intensywnego wysiłku fizycznego, a zwłaszcza dźwigania ciężarów. By zredukować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przez kilka tygodni stosuj lekkostrawną dietę. Pamiętaj też o noszeniu odpowiedniej bielizny – wykonanej z miękkiego materiału, bez gumek i szwów, które mogą podrażniać skórę. Aby szybciej wrócić do pełni sprawności, jak również uniknąć nieestetycznych blizn, porozmawiaj z lekarzem o ewentualnych zabiegach pooperacyjnych.

Jakie zabiegi i procedury medyczne sprawdzą się po operacji przepukliny?

  • Fizjoterapia – dzięki niej wzmocnisz mięśnie brzucha oraz złagodzisz towarzyszący Ci ból. Jedną z najczęściej stosowanych technik jest mobilizacja blizny, która poprawia elastyczność skóry i redukuje powstałe na niej zmiany.
  • Usunięcie blizny pooperacyjnej laserem – widoczność blizny możesz zmniejszyć, stosując laseroterapię. Pod wpływem światła lasera kolor skóry rozjaśni się i wyrówna.

Powikłania nieleczonej przepukliny uwięźniętej

Pamiętaj, że bagatelizowanie objawów, jakie daje przepuklina uwięźnięta, grozi poważnymi powikłaniami. Brak leczenia najczęściej prowadzi do perforacji jelita i jego martwicy. Inne powikłania to: niewydolność wielonarządowa, wstrząs septyczny i zapalenie otrzewnej. Nieleczona przepuklina uwięźnięta stanowi zagrożenie życia.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Kinesiotaping

Kinesiotaping

Kinesiotaping to metoda fizjoterapeutyczna wspierająca proces rekonwalescencji po zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej.

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05