Przepuklina wślizgowa

Objawy i leczenie przepukliny wślizgowej

Przepuklina może dotyczyć nie tylko okolic pępka lub pachwin, ale również przełyku. Jakie objawy mogą o tym świadczyć? Jakiego leczenia wymaga przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego?

 

Czym jest przepuklina wślizgowa?

Gdy górna część żołądka przedostaje się w okolice klatki piersiowej, mamy do czynienia właśnie z przepukliną rozworu przełykowego. Jej najczęstszą formą jest natomiast przepuklina wślizgowa. To stan, w którym przełyk funkcjonuje prawidłowo, ale wypust żołądka przedostaje się do klatki piersiowej. W przypadku przepukliny wślizgowej zaburzeniu ulega naturalny pasaż przyjmowanych pokarmów z przełyku do żołądka, co wiąże się z licznymi dolegliwościami o zróżnicowanym natężeniu.

Przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego – objawy

Stopień nasilenia objawów przepukliny wślizgowej jest uzależniony od jej zaawansowania, jak również od ogólnej kondycji osoby, która na nią cierpi. Do jej najczęstszych symptomów należy:

  • Zgaga.
  • Cofanie się spożywanych treści do gardła.
  • Dyskomfort a nawet ból w klatce piersiowej.
  • Uczucie trudności w przełykaniu.
  • Duszności.
  • Częsta chrypka i kaszel.

Podejrzewając u siebie przepuklinę wślizgową, należy skonsultować się z lekarzem. Podstawą w diagnostyce tego schorzenia jest gastroskopia oraz badanie RTG z kontrastem klatki piersiowej.

Jakie są przyczyny powstania przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego?

Wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej to jedna z głównych przyczyn powstawania przepukliny wślizgowej. Do czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia tego schorzenia, należą:

  • Otyłość – w szczególności otyłość brzuszna.
  • Podejmowanie intensywnego wysiłku fizycznego – głównie dźwiganie ciężkich przedmiotów.
  • Przewlekły kaszel – sprzyja mu palenie papierosów.
  • Ciąża i poród – w okresie ciąży i podczas naturalnego porodu dochodzi zarówno do wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, jak i do bardzo dużego wysiłku fizycznego.
  • Utrata elastyczności przepony – dotyczy przede wszystkim osób w podeszłym wieku.

Na przepuklinę wślizgową statystycznie częściej zapadają kobiety, osoby w podeszłym wieku oraz pracujące fizycznie. Jeśli nawet jest się w grupie ryzyka, nie oznacza to, że schorzenie rzeczywiście się rozwinie. Wiele zależy od ogólnej kondycji konkretnych osób, jak również od podejmowanych działań profilaktycznych.

Leczenie przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego

Wybór konkretnej metody leczenia przepukliny wślizgowej jest uzależniony od stopnia jej zaawansowania, jak również od tego, czy przebiega bezobjawowo, czy też jest przyczyną uciążliwych dolegliwości. Podstawą jest więc odbycie konsultacji z lekarzem – gastrologiem, a później być może również z chirurgiem, jeśli konieczna okaże się operacja.

Leczenie przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego może ograniczać się do farmakoterapii. Często zalecana bywa również dieta – niemal identyczna, jak przy chorobie refluksowej. Konieczne może być również wdrożenie zmian w trybie życia i w codziennych aktywnościach, a przede wszystkim unikanie dźwigania ciężarów.

Jeśli leczenie farmakologiczne nie przyniesie pożądanych rezultatów, wyjściem z sytuacji może być leczenie operacyjne – gdy to możliwe, to laparoskopowe lub ewentualnie klasyczna operacja chirurgiczna.

Czy przepukliny wślizgowej można uniknąć dzięki działaniom profilaktycznym?

Pewnych czynników, które mogą mieć wpływ na rozwój przepukliny wślizgowej, może nie udać się w pełni wyeliminować. Trudno uniknąć wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej podczas ciąży i porodu, jak również naturalnej utraty elastyczności przepony, jaka może przyjść z wiekiem.

Są jednak kwestie, na które łatwiej wywrzeć wpływ i faktycznie zminimalizować ryzyko tego schorzenia. Kluczowe znaczenie ma unikanie nadmiernego wzrostu masy ciała. Otyłość sprzyja rozwijaniu się przepukliny wślizgowej. Warto więc kontrolować swoją wagę, a w razie potrzeby stosować zdrową dietę i prowadzić aktywny tryb życia. Kolejnym ważnym działaniem profilaktycznym będzie unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego – przede wszystkim dźwigania ciężarów. Na ryzyko wystąpienia przepukliny wślizgowej wpływ mogą mieć nawet zaparcia i związany z tym ucisk na przeponę podczas próby wypróżnienia się. Jeśli tego typu dolegliwości są częste, warto rozważyć dietę lekkostrawną i bogatą w błonnik.

Przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego to schorzenie, które może być niemal bezobjawowe lub związane z silnymi dolegliwościami. Na szczęście może być skutecznie leczone farmakologicznie i operacyjnie.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Skleroterapia

Skleroterapia

Żylaki i pajączki na nogach to problem, który u wielu osób może rodzić poważny dyskomfort. Jest to problem nie tylko ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05