Rekonstrukcja włosów

Jak wygląda rekonstrukcja włosów i kiedy przeprowadzić ten zabieg?

Chcesz dogłębnie odżywić swoje włosy i wyraźnie poprawić ich wygląd? Jednym z zabiegów, na które możesz się zdecydować, jest rekonstrukcja włosów. Sprawdź, na czym polega ta metoda i jakie są do niej wskazania oraz przeciwwskazania!

Rekonstrukcja włosów – co to takiego?

Rekonstrukcja włosa to zabieg mający na celu zniwelowanie zniszczeń w łodydze włosa, odżywienie kosmyków i poprawę ich wyglądu. Istnieją różne techniki rekonstrukcji włosów, a do jej przeprowadzenia wykorzystywane są indywidualnie dobrane substancje. Najczęściej wykonywany jest zabieg z użyciem keratyny, czyli białka występującego naturalnie we włosach, ale rekonstrukcją można określić też zagęszczenie kosmyków poprzez przeszczep.

O czym warto pamiętać przed wykonaniem rekonstrukcji włosów?

Zanim przystąpisz do zabiegu, skonsultuj się z trychologiem, który zbada Twoje włosy oraz skórę głowy oraz doradzi, którą metodę rekonstrukcji włosów wybrać.

Jak wygląda zabieg rekonstrukcji włosów?

Choć przebieg rekonstrukcji włosów może być różny w zależności od zastosowanej metody, najczęściej proces ten składa się z następujących etapów:

  1. Oczyszczenie włosów i skóry głowy z zabrudzeń i ewentualnych pozostałości po stosowanych wcześniej kosmetykach.
  2. Wyrównanie porowatości włosów, dzięki czemu preparat może wniknąć we włosy na całej ich długości.
  3. Rekonstrukcja włosów, czyli nałożenie na kosmyki produktu odbudowującego je – może to być na przykład keratyna.
  4. Nawilżenie i poddanie włosów końcowej obróbce.

Metody rekonstrukcji włosów

  • Zabieg keratynowy – jak sama nazwa wskazuje, zabieg keratynowy jest wykonywany przy użyciu  keratyny, czyli głównego budulca ludzkich włosów. Składnik ten wnika głęboko w kosmyki włosów dzięki czemu stają się one odżywione, zregenerowane, nawilżone i błyszczące. Rekonstrukcja keratynowa pozwala na wzmocnienie posiadanych włosów. Zabieg ten nie zagęści ich jednak.
  • Rekonstrukcja włosów poprzez przeszczep – zabieg chirurgiczny, który polega na wszczepieniu w wybrane obszary skóry głowy włosów pobranych z jej innej części. Daje on trwałe efekty i jest rekomendowany osobom borykającym się z łysieniem, przerzedzeniem włosów albo w sytuacji, gdy doszło do utraty włosów na części głowy (na przykład na skutek oparzenia).

Rekonstrukcja włosa – jakie daje efekty?

Włosy po rekonstrukcji są lepiej odżywione, wzmocnione, a ich kondycja ulega poprawie. Dzięki temu o wiele lepiej wyglądają – są lśniące, gładsze i grubsze. Ponadto łatwiej jest je ułożyć, stają się miękkie i przyjemne w dotyku. Jeśli natomiast zdecydujesz się na przeszczep włosów, po kilku miesiącach od jego wykonania zauważysz wyraźne zagęszczenie włosów.

Kiedy warto zdecydować się na zabieg rekonstrukcji włosów?

Jeśli Twoje włosy są zniszczone, często korzystasz z prostownicy, regularnie farbujesz kosmyki lub nagminnie się opalasz, rekonstrukcja keratyną pomoże Ci poprawić stan Twoich włosów. Warto zdecydować się na nią również, jeśli kosmyki są naturalnie matowe i suche – dzięki zastosowanym produktom ich kondycja poprawi się i będą wyglądać lepiej. Z kolei osobom zmagającym się z łysieniem oraz tym, które straciły włosy na przykład na skutek oparzenia, większość specjalistów rekomenduje przeszczep włosów.

Rekonstrukcja włosa – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania rekonstrukcji mogą być różne dla poszczególnych metod, jakimi jest ona przeprowadzana. Do najczęstszych należą:

  • Choroby skóry głowy – takie jak grzybica, ale też łupież pstry i wiele innych schorzeń.
  • Uszkodzenia skóry głowy – powstałe na przykład w wyniku wypadku.
  • Alergia – na określone składniki zawarte w preparatach stosowanych podczas zabiegu.
  • Niektóre choroby ogólnoustrojowe – zabieg tego typu zwykle nie jest zalecany osobom chorującym na astmę czy cukrzycę.
  • Ciąża i karmienie piersią – okres ciąży i laktacji również może stanowić ograniczenie do przeprowadzenia rekonstrukcji włosa.

Jak dbać o włosy po rekonstrukcji?

Przede wszystkim stosuj się do zaleceń specjalisty przeprowadzającego zabieg. Używaj rekomendowanych przez niego szamponów i odżywek przeznaczonych do włosów po regeneracji. Systematycznie nawilżaj kosmyki, używając masek i olejów dopasowanych do ich rodzaju i porowatości. Nie zapominaj o dbaniu o włosy od wewnątrz i stosuj zdrową dietę bogatą w źródła biotyny i innych witamin, cynku oraz białka.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Przeszczep włosów metodą WAW FUE
Maciej Ambroziak - Lekarz

Przeszczep włosów metodą WAW FUE

Problem ogólnego przerzedzenia włosów dotyka wiele osób w różnym wieku. Na szczęście, jako jedni z niewielu w Polsce, specjaliści kliniki ...
Mezoterapia - Peptydowa terapia włosów
Kamila Czerniak, Koordynator Placówki Klinika Ambroziak Dermatologia

Mezoterapia - Peptydowa terapia włosów

Kto z nas nie chciałby móc pochwalić się pięknymi, zdrowymi i mocnymi włosami? W końcu jest to jeden z elementów ...
Trichoskopia
Michał Rykowski - Anestezjolog

Trichoskopia

Problemy występujące w obrębie skóry głowy potrafią być bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Uporczywie swędząca lub piekąca skóra głowy zdecydowanie obniży ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05