Rozdwajanie paznokci

Rozdwojone paznokcie u rąk i stóp: przyczyny i sposoby leczenia

Mówi się, że paznokcie są wizytówką naszych dłoni. Co jednak robić, kiedy zamiast estetycznych i zadbanych paznokci zaczynają nam się one rozdwajać? Problem ten może wywoływać frustrację, jednak na wstępie warto poznać przyczyny jego powstawania, a następnie dowiedzieć się, jak skutecznie można go wyeliminować. Przedstawiamy praktyczne porady i wskazówki, które pomogą uporać się z rozdwajaniem paznokci.

Przyczyny rozdwajania się paznokci

Aby móc skutecznie zapobiegać rozdwajającym się paznokciom, na samym wstępie należy poznać przyczyny tego zjawiska. Mogą mieć one bowiem różne podłoże i nie istnieje jeden środek, który pozwoli nam wyeliminować tę przypadłość raz na zawsze. Poniżej przedstawiamy zatem najważniejsze przyczyny rozdwajania się paznokci.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Narażanie paznokci na działanie szkodliwych substancji i czynników zewnętrznych zdecydowanie może pogorszyć ich stan. Zbyt częste mycie rąk, używanie agresywnych środków czyszczących lub brak nawilżenia paznokci może mieć negatywny wpływ na ich kondycję. Częste stosowanie lakierów, w tym przede wszystkim lakierów hybrydowych, zdecydowanie oddziałują na stan paznokcia, sprawiając, że ich płytka staje się miękka, podatna na złamania i rozdwojenia.

Zaburzenia hormonalne i problemy zdrowotne

Szczególnie u osób borykających się z nadczynnością tarczycy mogą wystąpić właśnie takie objawy jak rozdwajanie się paznokci. Jest to również bardzo częsty objaw anemii, zaburzeń metabolicznych czy chorób skóry. Ponadto niedobory niektórych witamin i minerałów będą znacząco wpływały na kondycję naszych paznokci. Mowa tu przede wszystkim o witaminach A, C, czy witaminach z grupy B. Warto również sprawdzić, czy w naszej diecie znajdują się produkty bogate w wapń, krzem, magnez i cynk.

Nieodpowiednie piłowanie paznokci

Wydawać by się mogło, że piłowanie paznokci to stosunkowo prosta czynność, którą wykonać może niemal każdy. Okazuje się jednak, że jest to nieco bardziej skomplikowane, niż może nam się wydawać, a zła technika będzie skutkować niczym innym jak rozdwajaniem się płytki paznokcia. Jak zatem podejść do tej czynności? Przede wszystkim należy pamiętać, aby wykonywać ją jednostronnie, czyli używać pilniczka na przykład wyłącznie od lewej do prawej strony. Kiedy będziemy machać nim w jedną i drugą stronę, struktura naszego paznokcia ulegnie uszkodzeniu, a w konsekwencji – rozdwojeniu. W tym przypadku warto postawić także na przyrządy szklane lub papierowe. Popularne metalowe pilniczki do paznokci niestety mogą się nie sprawdzić i tylko pogorszyć stan płytki.

Rozdwojone paznokcie u stóp

Rozdwajanie się paznokci to problem, który dotyczyć może nie tylko rąk, ale również stóp. W tym przypadku za problem ten odpowiadać może również zła dieta i niedobór witamin oraz minerałów. Jednak znacznie bardziej prawdopodobne jest, że za rozdwajanie się paznokci u stóp odpowiadają przede wszystkim czynniki zewnętrzne i urazy. Jeżeli nosimy niewygodne czy zbyt ciasne buty to z dużym prawdopodobieństwem odbije się to nie tylko na naszych stopach, ale również na paznokciach. Ich ucisk na palce może bowiem powodować rozdwajanie się płytki paznokcia. To problem, który często dotyka kobiet, które sięgają po buty na obcasach lub szpilki. Także nadmierne pocenie się stóp może odbijać się na kondycji naszych paznokci.

Nasze stopy narażone są również na mnóstwo czynników zewnętrznych. Szacuje się, że na grzybicę stóp i paznokci może cierpieć nawet 20-30% społeczeństwa. Jeżeli borykamy się z tym problemem, to z dużym prawdopodobieństwem odbije się to również na naszych paznokciach. W tym przypadku jedyny rozwiązaniem będzie szczególne zadbanie o higienę stóp, unikanie chodzenia boso, zwłaszcza w miejscach publicznych takich jak baseny czy współdzielone łazienki.

Jak poradzić sobie z rozdwojonymi paznokciami?

Znamy już możliwe przyczyny rozdwojonych paznokci. Nasuwa się zatem pytanie, w jaki sposób uporać się z tym problemem? Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza i wykonanie profilaktycznych badań. Dzięki nim dowiemy się, czy podłożem naszego problemu z rozdwajaniem się paznokci są problemy zdrowotne. Jeżeli zachowujemy zbilansowaną dietę i badania nie wykazały u nas większych problemów zdrowotnych, wówczas możemy zadbać o nasze rozdwajające się paznokcie o zewnątrz.

Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie odżywek wzmacniających. Są one bogate w witaminy i docierają bezpośrednio do osłabionego paznokcia. Dobrze w tym przypadku sprawdzą się również kremy do rąk i paznokci, które odpowiednio nawilżą zarówno płytkę, jak i skórę wokół nich. Pamiętajmy również o tym, aby nie narażać naszych dłoni na nadmierne działanie czynników zewnętrznych. W momencie, kiedy sprzątamy lub mamy styczność z innymi drażniącymi substancjami, koniecznie pamiętajmy o zakładaniu rękawiczek.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia przeciwrozstępowa

Terapia przeciwrozstępowa

Rozstępy są jedną z najczęściej spotykanych, niechcianych pozostałości po ciąży. Nawet jeżeli w czasie ciąży pamiętałyśmy o pielęgnacji i wmasowywałyśmy ...
Modelowanie ust kwasem hialuronowym
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Modelowanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w naprawdę wielu dziedzinach medycyny, jednak swój prym wiedzie przede wszystkim w medycynie estetycznej. Substancja ta ...
Wolumetria twarzy
Beata Mikulska-Kwiek, Dyrektor Zarządzający Kliniki Ambroziak Dermatologia i Kliniki Ambroziak Szpital

Wolumetria twarzy

Wolumetria to jeden z ulubionych zabiegów naszych pacjentów. I nic dziwnego. Natychmiastowe i całkowicie naturalne efekty, które daje modelowanie twarzy, ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05