Rozstępy na pośladkach

Skąd biorą się rozstępy na pośladkach i jak sobie z nimi poradzić?

Choć rozstępy na pośladkach są naturalnymi zmianami i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, wyglądają mało estetycznie, więc mogą być źródłem kompleksów. Jakie są przyczyny ich powstawania? Kto jest narażony na tworzenie się rozstępów? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz poniżej.

Czym są rozstępy na pośladkach?

Rozstępy to zmiany na skórze, które mają postać wrzecionowatych pasm. Ze względu na swój wygląd, rozstępy bywają nazywane tygrysimi paskami. Mogą występować na różnych partiach ciała, ale najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach oraz pośladkach. Blizny tego typu są rezultatem zbyt mocnego rozciągania się skóry w krótkim czasie.

Jak wyglądają rozstępy na pupie?

Rozstępy na pośladkach poznasz po pionowych bądź poziomych, równolegle umiejscowionych na naskórku liniach. Zmiany te wyglądem przypominają blizny bądź pęknięcia i mają kolor czerwony, różowy lub perłowy (w zależności od tego, w jakiej fazie powstawania się znajdują). Na skórze w okolicach rozstępów nie występują mieszki włosowe ani gruczoły potowe. Taki naskórek jest także nieelastyczny, pomarszczony i cienki.

Rozstępy na pupie – etapy ich powstawania

To, jak wyglądają rozstępy, zależy od fazy ich rozwoju. Wyróżnia się dwa etapy powstawania rozstępów:

  1. Etap początkowy, który trwa około 6 miesięcy, określany jest jako faza zapalna. W tym czasie rozstępy na pupie mają postać zmian o czerwonej barwie. Dla tej fazy charakterystyczne jest także szczypanie i pękanie skóry.
  2. Etap zanikowy to druga faza rozwoju rozstępów. W jej trakcie kolor rozstępów staje się coraz mniej intensywny, a z czasem zmiany przybierają białą barwę.

Rozstępy na pośladkach – przyczyny powstawania tego typu zmian

Rozstępy na pośladkach, podobnie jak tego rodzaju blizny obejmujące inne partie ciała, mogą pojawić się z wielu przyczyn, ale najczęściej za ich powstawanie odpowiedzialne są:

  • Predyspozycje genetyczne – jeśli z takimi zmianami borykali się Twoi krewni, szansa na wystąpienie ich u Ciebie rośnie.
  • Dynamiczna zmiana wymiarów ciała – może być spowodowana intensywnym wzrostem w okresie dojrzewania, ale również ciążą lub przybraniem na wadze. Rozstępy mogą pojawić się nawet u osób, które zaczną intensywnie trenować, przez co rozbudują swoją warstwę mięśniową.

To główne przyczyny powstawania rozstępów. Ich pojawieniu się na skórze sprzyja także brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja ciała i niektóre choroby przewlekłe.

Kto jest szczególnie narażony na powstawanie rozstępów na pośladkach?

Rozstępy to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zmianom tego typu sprzyja rozciąganie się skóry, dlatego często pojawiają się one u kobiet w ciąży, kiedy włókna kolagenowe są słabe w wyniku nadmiernej produkcji kortyzolu. Kolejną grupą szczególnie narażoną na wystąpienie rozstępów są osoby w wieku nastoletnim. Ich skóra może nie nadążać za tempem wzrostu ciała, a to przyczynia się do powstawania rozstępów na pośladkach i nie tylko. Do tego typu uszkodzeń predysponuje również niedostateczne nawilżanie skóry.

Jak pozbyć się rozstępów na pośladkach? Jak zmniejszyć ich widoczność?

Co na rozstępy na pośladkach? Oczywiście lepiej zapobiegać ich powstawaniu, niż je leczyć, jeśli jednak już się z nimi zmagasz, możesz zmniejszyć ich widoczność, odpowiednio pielęgnując skórę. Istotne jest przede wszystkim jej nawilżanie. Pozytywne działanie w redukowaniu takich zmian mają także masaże oraz drenaż limfatyczny. W zwalczaniu rozstępów najbardziej skuteczne są jednak wybrane zabiegi medycyny estetycznej.

Zabiegi na rozstępy na pośladkach

  • Mezoterapia – to metoda polegająca na wstrzyknięciu w skórę właściwą preparatów bogatych w odżywcze substancje. W przypadku rozstępów stosuje się, między innymi, biotynę i krzem, ale też inne specyfiki. Doboru odpowiedniej substancji aktywnej dokonuje specjalista wykonujący zabieg.
  • Karboksyterapia – jest to zabieg polegający na iniekcji dwutlenku węgla, który pozytywnie wpływa na zniwelowanie rozstępów, a także sprawia, że skóra staje się bardziej napięta.
  • Laseroterapia – to zabieg, w którym stosuje się światło lasera. Urządzenie działa punktowo, a wiązki światła wnikają w poszczególne warstwy naskórka, dzięki czemu powstałe zmiany zostają zredukowane.

Pamiętaj, by przed wyborem określonej terapii, skonsultować się ze specjalistą – lekarzem medycyny estetycznej, dermatologiem lub doświadczonym kosmetologiem. Na postawie przeprowadzonego z Tobą wywiadu, dobierze on najkorzystniejszy zabieg dla Ciebie.

Jak uniknąć powstawania rozstępów na pośladkach?

Wielu problemów natury estetycznej można uniknąć właśnie za sprawą odpowiedniej profilaktyki. Co robić, a czego nie robić, by uniknąć tygrysich pasków?

  • Unikaj nagłego przybierania na wadze i zbyt dynamicznego przybierania masy mięśniowej, jeśli trenujesz siłowo.
  • Dbaj o właściwy poziom nawilżenia swojej skóry, a także o jej jędrność i elastyczność. To szczególnie istotne, jeśli planujesz ciążę – w takim wypadku korzyść może przynieść aplikowanie kosmetyków dla kobiet w ciąży, które zapobiegają rozstępom oraz wykonywanie masażu skóry.
  • Dbaj o dobrze zbilansowaną dietę, nawadniaj organizm.
  • Dostarczaj swojemu ciału regularnych dawek ruchu.

Pamiętaj o tym, że wcześnie zauważone, pierwsze rozstępy, można zniwelować w łatwiejszy sposób niż takie, które zdołały się już utrwalić. Współczesna medycyna estetyczna zna różne sprawdzone sposoby na rozstępy na pośladkach. Jeśli tygrysie paski na tym obszarze ciała bardzo Ci przeszkadzają, skorzystaj z konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej!

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Mezoterapia Cellulit

Mezoterapia Cellulit

Mezoterapia to sprawdzony sposób, aby poprawić wiele mankamentów naszego wyglądu. Oprócz zabiegów na twarz lub skórę głowy, które przynoszą rewelacyjne ...
Terapia przeciwrozstępowa

Terapia przeciwrozstępowa

Rozstępy są jedną z najczęściej spotykanych, niechcianych pozostałości po ciąży. Nawet jeżeli w czasie ciąży pamiętałyśmy o pielęgnacji i wmasowywałyśmy ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05