Rybia łuska

Rybia łuska – jak radzić sobie z tą specyficzną formą choroby skóry?

Rybia łuska jest ciężką chorobą skórną, której charakterystycznym objawem jest nadmierne rogowacenie skóry. Jej pierwsze symptomy można zaobserwować we wczesnym dzieciństwie, a w niektórych przypadkach nawet tuż po urodzeniu. Przeczytaj, jak radzić sobie z tego rodzaju dermatozą.

Rybia łuska – co to za choroba?

W większości przypadków rybia łuska jest chorobą dziedziczną, dermatozą, którą rozpoznać można przede wszystkim po silnym rogowaceniu naskórka. Zwykle objawy tej choroby pojawiają się bardzo wcześnie: po urodzeniu lub w pierwszych latach życia dziecka. Co ważne, schorzenie to najczęściej ma charakter przewlekły, czyli o długotrwałym przebiegu. Inna odmiana tej dermatozy to nabyta rybia łuska, która występuje przede wszystkim u osób osłabionych, na przykład zmagających się z nowotworami.

Rybia łuska i jej objawy

Objawy rybiej łuski różnią się w zależności od odmiany tego schorzenia. Mogą one być mniej lub bardziej nasilone, a także dotyczyć rozmaitych partii ciała.

Najczęściej występujące symptomy to:

  • warstwowe, liczne płaty skóry,
  • niewielkie zmiany mające kilka milimetrów lub duże o wielkości paru centymetrów,
  • płaty skóry o barwie żółtej lub brązowej,
  • mocno zrogowaciały naskórek,
  • zmiany tworzące się na plecach, kończynach i na klatce piersiowej.

Rybia łuska i jej rodzaje

Najczęściej występującą odmianą schorzenia jest rybia łuska zwykła, która jest uwarunkowana genetycznie i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jej pierwsze objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i w większości przypadków z czasem ustępują. Inny rodzaj choroby to rybia łuska o dziedziczeniu recesywnym, która związana jest z płcią. Zmagają się z nią mężczyźni, a jej symptomy utrzymują się przez całe życie. Z kolei rybia łuska jeżasta manifestuje się tuż po urodzeniu, a zmiany obejmują całą skórę. Kolejna odmiana, czyli rybia łuska wrodzona, dotyczy najcięższych przypadków tej choroby, którym mogą towarzyszyć bardzo nasilone zmiany skórne i zaburzenia neurologiczne.

Rybia łuska – najczęstsze przyczyny

Podstawową przyczyną tej choroby jest wzmożona aktywność procesów odpowiedzialnych za rogowacenie naskórka. W naskórku osób borykających się z rybią łuską występują białka zewnątrzkomórkowe, które powodują nieprawidłowości w oddzielaniu się od siebie poszczególnych warstw skóry. Najczęściej powodem takich zmian są mutacje, które w zależności od odmiany choroby mogą dotyczyć różnych genów. Rzadziej rybia łuska ma charakter nabyty – taka odmiana występuje przede wszystkim w przypadku pacjentów, których organizm jest wyniszczony. Ponadto może ona być konsekwencją zespołu złego wchłaniania, schorzeń wątroby oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Zachorowaniu na rybią łuską sprzyjają takie czynniki jak:

  • Dziedziczność – jeśli w rodzinie występowały przypadki tej dermatozy, ryzyko zachorowania na nią rośnie.
  • Mutacje genetyczne – a konkretnie powiązane z dziedzicznością mutacje genów wpływające na procesy tworzenia się naskórka.
  • Zaburzenia układu immunologicznego – problemy z odpornością także mogą przyczyniać się do powstawania zmian skórnych, między innymi do rogowacenia naskórka.
  • Zakażenia – wybrane infekcje skóry prowadzą do nasilenia się objawów tej dermatozy.
  • Mała wilgotność skóry – suche powietrze oraz niskie temperatury sprzyjają suchości skóry, pogorszeniu się jej stanu i rozwojowi rybiej łuski.

Diagnoza rybiej łuski

W przypadku rybiej łuski mającej charakter dziedziczny ważne jest ustalenie, czy ktoś z Twoich członków rodziny zmagał się z tym schorzeniem. Jeśli dostrzegasz u siebie lub u swojego dziecka wymienione wyżej objawy, skonsultuj się z lekarzem. Podczas wizyty specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Zapyta on między innymi o to, kiedy wystąpiły pierwsze symptomy tej dermatozy i w jakich miejscach zlokalizowane są zmiany skórne. Z kolei, by ustalić, z jaką odmianą choroby boryka się pacjent, stosuje się badania molekularne i histopatologiczne.

Leczenie rybiej łuski

Schorzenie to leczy się objawowo środkami doustnymi, a także preparatami aplikowanymi miejscowo na skórę. Najczęściej stosowanymi lekami w tej dermatozie są retinoidy będące pochodnymi witaminy A. Mają one pozytywny wpływ na mechanizm rogowacenia naskórka, a ponadto zmniejszają ilość widzialnego łoju. Co istotne, terapia nimi ma też skutki uboczne, może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy pieczenie oczu. Oprócz tego w leczeniu rybiej łuski zastosowanie mają działające przeciwzapalnie glikokortykosteroidy.

Zabiegi kosmetyczne a rybia łuska

Problemy dermatologiczne, w tym właśnie rybia łuska, bywają przeciwwskazaniami do wykonywania niektórych zabiegów kosmetycznych. Odpowiednio dobrany zabieg może jednak przyczynić się do zniwelowania dolegliwości.

Osoby dotknięte rybią łuską mogą skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać bezpieczne i skuteczne procedury kosmetyczne – na przykład zabiegi z użyciem kwasów albo terapię światłem LED. W łagodzeniu objawów tej dermatozy kluczowe jest bowiem nawilżanie skóry, złuszczanie jej oraz niwelowanie świądu lub uczucia pieczenia. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...
Kwas Hialuronowy - zmarszczki

Kwas Hialuronowy - zmarszczki

Upływ czasu niestety najbardziej odznacza się na naszej twarzy za sprawą zmarszczek. Niektórych procesów nie da się zatrzymać, co nie ...
Kwas polimlekowy
Klaudia Ciszewska - Pracownik Administracji

Kwas polimlekowy

Jeżeli szukamy poprawy wyglądu skóry twarzy, to zabieg z wykorzystaniem kwasu polimlekowego powinien sprostać naszym oczekiwaniom. Według opinii pacjentów jest ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05