Sebum

Co to jest sebum i jak ograniczyć jego wydzielanie?

Sebum to naturalna substancja wydzielana przez gruczoły łojowe. Wbrew pozorom odgrywa ona kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia naszej skóry. Z jednej strony chroni ją przed wysychaniem i utratą wilgoci, z drugiej jednak nadmiar sebum może prowadzić do powstawania zaskórników, wyprysków i innych przykrych problemów. Przyjrzyjmy się bliżej sebum, jego funkcjom i czynnikom, jakie mają wpływ na jego produkcję.

Co to jest sebum?

Sebum to nic innego jak naturalny, tłusty płyn produkowany przez gruczoły łojowe w naszej skórze. Choć możemy utożsamiać go z samymi nieprzyjemnymi efektami, to w istocie odgrywa on kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia naszej skóry. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że bez sebum nasza skóra mogłaby przestać funkcjonować prawidłowo.

Sebum składa się z różnych związków tłuszczowych, które chronią naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia, bakterie czy wilgoć. Ponadto przyczynia się ono do utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia, dzięki czemu możemy cieszyć się miękką i elastyczną cerą. Bez sebum nasza skóra stałaby się sucha, szorstka i podatna na uszkodzenia.

Przyczyny nadprodukcji sebum

Jak już wiemy, sebum jest niezwykle ważne dla naszej skóry. Dopiero jednak jego nadmierne wydzielanie się może doprowadzać do przykrych konsekwencji, takich jak pryszcze, trądzik, czy stany zapalne. Co zatem bezpośrednio odpowiada za nadprodukcję sebum? Jest co najmniej kilka czynników, które mogą się do tego przyczyniać. Oto najważniejsze z nich:

  1. Czynniki genetyczne. Bardzo wiele czynników, w tym również produkcja sebum, zależy od tego, jakie otrzymaliśmy geny. Jeżeli wiele osób w naszej rodzinie boryka się z tłustą skórą lub innymi tego typu problemami, wówczas z dużym prawdopodobieństwem problem ten dotknie także nas samych.
  2. Hormony. Testosteron, estrogen czy progesteron, mogą wpłynąć na wydzielanie się sebum. To dlatego tak wiele osób doświadcza zmian w ilości sebum podczas okresu dojrzewania, ciąży lub menopauzy.
  3. Dieta. Spożywanie nadmiernych ilości tłuszczów nasyconych, cukrów prostych i wysoko przetworzonych produktów spożywczych może prowadzić do zwiększonej produkcji sebum.
  4. Stres. Może on wpłynąć na wydzielanie się sebum, ponieważ wpływa na poziom hormonów w organizmie. Kortyzol pobudza gruczoły łojowe, co w konsekwencji skutkuje nadprodukcją sebum.
  5. Środowisko. To, w jakim środowisku żyjemy, nie pozostaje całkowicie obojętne dla naszej skóry. Zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV, wilgotność i wiele innych czynników mogą bezpośrednio wpływać na produkcję sebum.
  6. Pielęgnacja skóry. Pielęgnacja skóry jest bardzo ważna, jednak nieodpowiednio przeprowadzona może sprawić, że nasza skóra zacznie reagować, produkując zbyt dużą ilość sebum. Przyczyniać się do tego mogą zbyt mocne kosmetyki, a także zbyt częste mycie twarzy.

Nadprodukcja sebum i jej skutki

W momencie, kiedy skóra wydziela zbyt dużą ilość sebum, może to prowadzić do powstawania trądziku na naszej cerze. Substancja wydzielana w nadmiarze zatyka bowiem pory, co skutkuje powstawaniem zaskórników i może wywoływać stan zapalny, a także niechciane pryszcze.

Nadprodukcja sebum to jednak nie tylko tłusta cera, zatkane pory i trądzik. Może ona również mieć negatywny wpływ na skórę naszej głowy. Bardzo często prowadzi do łojkotu, co skutkuje szybko przetłuszczającymi się włosami i prowadzi również do ich przerzedzenia i wypadania. Obok tego także łupież oraz swędząca skóra głowy również mogą świadczyć o tym, że nasz organizm produkuje zbyt dużą ilość sebum.

Sposoby na pozbycie się nadmiaru sebum

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na nadmierne wydzielanie sebum. Przede wszystkim musimy postawić tutaj na delikatne oczyszczanie skóry. Najlepszym krokiem będzie sięganie po sprawdzone, delikatne kosmetyki o możliwie najbardziej naturalnym składzie. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nie naruszą one bariery ochronnej naszej skóry. Ponadto musimy zachować regularność w ich stosowaniu. Nie możemy oczyszczać i nawilżać skóry zbyt często ani zbyt rzadko. Specjaliści są zgodni, że najlepiej będzie robić to dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Kiedy mówimy o oczyszczaniu skóry, warto również postawić na peelingi chemiczne bądź też peelingi węglowe. Pomagają one usuwać martwe komórki i usuwają nadmiar sebum, pozostawiając skórę czystą i odżywioną.

Warto chociaż częściowo postawić także na zmianę stylu życia i naszych nawyków. Dobrze poszukać sposobów, które sprawią, że poczujemy się odprężeni, zrelaksowani i w konsekwencji pozbędziemy się nadmiaru kortyzolu z organizmu. Sprawdzonym pomysłem będzie również stopniowe wprowadzanie odżywczych produktów do naszej codziennej diety. Picie wody oraz spożywanie produktów bogatych w witaminy i minerały lub też ich suplementacja sprawią, że nasza skóra z pewnością nam się odwdzięczy zdrowym wyglądem.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mezoterapia Anti-Aging
Paula Turowska - Pracownik Recepcji

Mezoterapia Anti-Aging

Procesy starzenia się skóry postępuję nieuchronnie z roku na rok. Czynników, które je przyspieszają, może być naprawdę wiele, począwszy od ...
Peeling Fenolowy
Agnieszka Motyl - Pracownik Call Center

Peeling Fenolowy

Szukasz najlepszych pomysłów na poprawę wyglądu twarzy i redukcję nawet głębokich zmarszczek? Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w rękach doświadczonego dermatologa ...
Pielęgnacja twarzy
Aleksandra Gross - Koordynator Badań Klinicznych

Pielęgnacja twarzy

Niewiele osób wie, że przynajmniej niektóre z dolegliwości, które mogą wystąpić w czasie ciąży, można w łatwy sposób złagodzić czy ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05