Siniaki

Co siniaki na ciele mówią o naszym zdrowiu?

Na Twoim ciele często pojawiają się siniaki? Pamiętaj, że nie zawsze są one rezultatem uderzenia. Co tego rodzaju zmiany mówią o Twoim stanie zdrowia? Jak sobie radzić z siniakami na ciele? Odpowiadamy na te i podobne pytania.

Czym są siniaki?

Siniaki na ciele to krwiaki, które powstały na skutek podskórnego wylewu krwi. Ich nazwa pochodzi od koloru zmian, które mają charakterystyczną siną barwę. Wraz z upływem czasu siniaki zyskują żółtawy, brązowy lub jasnozielony odcień. Czasami krwiaki tego typu nie są widoczne gołym okiem – świadczy to o tym, że są umiejscowione w głębszych warstwach skóry.

Skąd się biorą siniaki na ciele?

Podstawową przyczyną powstawania siniaków jest przedostanie się krwi z małych naczyń krwionośnych do tkanek ciała. Właśnie z tego powodu siniaki mogą osiągać duże rozmiary. Siniaki na ciele zmieniają kolor na skutek zmian, jakim ulega hemoglobina, która znajduje się poza swoim naturalnym środowiskiem – układem naczyniowym. Najczęściej tworzą się one na skutek uderzenia lub pod wpływem silnego nacisku, ale nie jest to regułą.

Siniaki na nogach i innych częściach ciała – najczęstsze przyczyny

Na Twoim ciele pojawiły się siniaki, ale nie masz za sobą żadnego urazu? Takie zmiany określane są jako samoistne siniaki. Mogą one świadczyć o niedoborach witamin lub minerałów. Czasami są też objawem różnych schorzeń. Jeśli taki problem się powtarza albo siniaki utrzymają się na skórze długo, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

O czym świadczą siniaki na ciele?

Siniaki mogą być efektem stłuczenia lub innego urazu. Czasami świadczą także o niedoborach witamin, stanowią skutek uboczny zażywania niektórych leków lub są związane z nadużywaniem alkoholu. W niektórych przypadkach sygnalizują poważniejsze schorzenia.

Często tworzące się siniaki na ciele mogą być spowodowane:

  • Chorobami – siniaki mogą towarzyszyć nowotworom układu krwotocznego, hemofilii, cukrzycy oraz anemii. Często są też objawem skazy krwotocznej oraz schorzeń wątroby i nerek.
  • Niedoborami witamin lub minerałów – niewystarczająca ilość witaminy C lub K w organizmie, a także niedobór rutyny zwiększają ryzyko powstawania siniaków.
  • Nadużywaniem alkoholu – ono także sprzyja powstawaniu takich zmian skórnych.
  • Predyspozycja genetycznymi – takimi jak kruchość naczyń krwionośnych.
  • Wiekiem – osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na tworzenie się różnych zmian skórnych, w tym siniaków.
  • Zażywaniem niektórych leków – takich jak wybrane środki przeciwbólowe, antykoncepcyjne, kortykosteroidy czy preparaty przeciwzakrzepowe.

Jak długo goją się siniaki?

Przeważnie siniaki goją się około 7-10 dni. Czas ten może być jednak dłuższy lub krótszy – u niektórych osób znikają one nawet po 2 dniach. W skrajnych przypadkach zmiany tego typu utrzymują się na skórze do kilku tygodni. Co istotne, jeśli siniaki nie goją się przez długi okres, najlepiej skonsultować ten problem z lekarzem. Ten przeprowadzi z Tobą wywiad, zleci wykonanie odpowiednich badań i pomoże Ci ustalić przyczynę tego stanu.

Co na siniaki?

Mimo że siniaki goją się samoistnie, możesz je zniwelować i nieco przyspieszyć proces ich wchłaniania. Jak to zrobić? Jednym z rozwiązań są preparaty do stosowania miejscowego, które kupisz w aptece. To przede wszystkim maści i żele z arniką, nagietkiem oraz kasztanowcem. Oprócz tego możesz na siną skórę aplikować preparaty z heparyną, która ma właściwości przeciwzakrzepowe. Z kolei, by zmniejszyć obrzęk, warto zastosować chłodzące okłady.

Domowe sposoby na siniaki

W większości przypadków siniaki nie są powodem do niepokoju. Mogą jednak być problemem natury estetycznej. By przyspieszyć ich gojenie, możesz skorzystać nie tylko z gotowych maści i żeli dostępnych w aptece, ale także z domowych sposobów. Najprostszy z nich to zimny kompres, którym warto obłożyć skórę tuż po stłuczeniu. Z kolei ciepłe okłady najlepiej stosować dobę po urazie. Powodują one rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – krwiak wchłania się szybciej.

Siniaki po zabiegach medycyny estetycznej

Niektóre zabiegi kosmetyczne oraz z zakresu medycyny estetycznej mogą przyczyniać się do powstawania siniaków – najczęściej są to naturalne skutki uboczne, które znikają samoistnie po kilku dniach. Jeśli wiesz, że na Twojej skórze łatwo tworzą się siniaki i przebarwienia, poinformuj o tym lekarza, który będzie wykonywał zabieg. Możesz również wdrożyć działania profilaktyczne – przede wszystkim suplementację rutyny i witaminy C, ale też odstawienie alkoholu i nikotyny to działania, które mogą zminimalizować ryzyko pojawienia się siniaków.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Epilacja laserowa

Epilacja laserowa

Najskuteczniejszy sposób na trwałe pozbycie się włosków w ciała? Epilacja laserowa! Wyobraź sobie, że jedynie kilka zabiegów może dzielić cię ...
Fala uderzeniowa - modelowanie sylwetki
Małgorzata Filipek - Opiekun Klientów VIP, Specjalista ds. Social Media

Fala uderzeniowa - modelowanie sylwetki

Czym właściwie jest fala uderzeniowa? To technologia, która pierwotnie znalazła zastosowanie w medycynie sportowej i fizjoterapii, jednak jej potencjał w ...
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05