Stulejka

Jak wygląda stulejka? Przyczyny i propozycje leczenia

Stulejka to zwężenie napletka, które utrudnia, a czasami uniemożliwia odsłonięcie żołędzi penisa. Przypadłość ta może mieć charakter wrodzony bądź nabyty, występować u dorosłych mężczyzn oraz u dzieci. Jakie są objawy stulejki i przyczyny powstawania tego defektu? Jak się go leczy?

 

Stulejka – co to takiego?

Stulejka to defekt dotyczący męskich narządów płciowych. Najprościej mówiąc, jest to zwężenie ujścia napletka, czyli fałdu skóry osłaniającego żołądź prącia. Utrudnia ono, a czasami uniemożliwia, nasunięcie go na trzon penisa. W pierwszym przypadku przypadłość ta określana jest jako stulejka częściowa, z kolei w drugim jako całkowita.

Jak wygląda stulejka?

Stulejka całkowita, jak sama nazwa wskazuje, objawia się tym, że napletek całkowicie zasłania żołądź. Jeśli natomiast występuje stulejka częściowa, osłonięty jest tylko jego fragment. Ponadto, kiedy napletek oddziela się częściowo i jest zwężony, utrudnia to swobodny przepływ moczu i może powodować jego gromadzenie się w tych okolicach. W ten sposób powstaje charakterystyczny obrzęk, który wyglądem przypomina balonik.

Objawy stulejki

Głównym objawem stulejki jest wspomniane przysłonięcie żołędzi penisa. Dolegliwości tej mogą jednak towarzyszyć takie objawy jak:

  • skapywanie kropli moczu z napletka,
  • wspomniany obrzęk w kształcie balonika – także w trakcie oddawania moczu,
  • ropna wydzielina z napletka,
  • zaczerwienienie narządów płciowych,
  • dolegliwości bólowe – zwłaszcza podczas mycia okolic intymnych, współżycia, oddawania moczu, nieodpowiedniego ułożenia bielizny czy jazdy na rowerze,
  • nawracające stany zapalne układu moczowego,
  • nieprzyjemny zapach prącia,
  • pogorszenie samopoczucia – wynikające z dolegliwości bólowych i dyskomfortu podczas odbywania stosunku płciowego.

Przyczyny powstawania stulejki

U dzieci do 3. roku życia stulejka jest objawem fizjologicznym i w większości przypadków ustępuje samoistnie. Dzieje się tak dlatego, że u noworodka napletek przyklejony jest do żołędzi mastką i dopiero z czasem zaczyna się od niej odsuwać. Z kolei powstanie stulejki nabytej może być spowodowane różnymi czynnikami. Jedną z przyczyn są nieodpowiednie nawyki higieniczne. Chodzi przede wszystkim o bagatelizowanie codziennego wymywania mastki spod napletka – często prowadzi to do jego przyklejenia się oraz do przewlekłych lub nawracających infekcji narządów płciowych.

Czynniki, które sprzyjają powstawaniu stulejki

Występowanie stulejki może być związane z takimi czynnikami jak:

  • zmiany zapalne okolic intymnych,
  • infekcje grzybicze,
  • niektóre choroby – między innymi cukrzyca,
  • urazy okolic intymnych.

Leczenie stulejki

Jeśli podejrzewasz u siebie występowanie stulejki, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, ponieważ wraz z upływem czasu defekt ten może się pogłębić. Sposób leczenia stulejki zależy od kilku czynników, między innymi od Twojego wieku, nasilenia problemu oraz towarzyszących jej symptomów.

Jeśli stulejka została spowodowana infekcją, zastosowanie ma antybiotykoterapia lub środki przeciwgrzybicze. Kiedy przypadłość ta powoduje dolegliwości bólowe, występuje u dorosłych mężczyzn lub starszych chłopców, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego. Powinien on być jednak poprzedzony leczeniem występujących w tych obszarach ciała stanów zapalnych.

Operacyjne leczenie stulejki z jednoczesną plastyką wędzidełka

Jest to standardowa procedura u dorosłych pacjentów oraz starszych chłopców, którym dokucza obecność zdiagnozowanej stulejki. Operacja stulejki pozwala całkowicie wyeliminować problemy związane z tą przypadłością. Zabieg ten jest szybki i przeprowadzany w znieczuleniu, a także nie wymaga powtarzania.

Stulejka u dzieci – czy leczenie jest konieczne?

U chłopców do 3. roku życia nie leczy się stulejki. W ich przypadku zasłonięcie żołędzi penisa jest stanem fizjologicznym. Niepokój może budzić sytuacja, kiedy stulejce towarzyszą stany zapalne dróg moczowych lub gdy zwężenie nie ustępuje z czasem. Jeśli pojawią się infekcje albo stulejka będzie występować u chłopca powyżej trzeciego roku życia, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Istotna jest także właściwa higiena intymna dziecka. Nie tylko zmniejsza ona ryzyko przetrwania stulejki, ale też zapobiega chorobom układu moczowego.

Czy wystąpieniu stulejki można zapobiec?

Podstawową formą profilaktyki powstawania stulejki jest codzienna higiena intymna narządów płciowych. Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko wystąpienia tej przypadłości, pamiętaj o dokładnym myciu prącia i usuwaniu gromadzącej się pod napletkiem mastki. Dobrym pomysłem jest też zastąpienie bielizny syntetycznej bawełnianą. Takie działanie ogranicza możliwość powstania infekcji intymnej.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Operacja stulejki z jednoczasową plastyką wędzidełka prącia

Operacja stulejki z jednoczasową plastyką wędzidełka prącia

Specjaliści Kliniki Ambroziak od lat wykonują operacje stulejki i plastykę wędzidełka prącia. Problemy ze stulejką dotykają wielu mężczyzn w różnym ...
Powiększenie obwodu prącia

Powiększenie obwodu prącia

Statystycznie, aż 90% mężczyzn jest niezadowolonych z rozmiaru swojego prącia. Dzięki nowoczesnym technikom i profesjonalizmowi najlepszych specjalistów Kliniki Ambroziak, jesteśmy ...
Plastyka wędzidełka prącia

Plastyka wędzidełka prącia

Specjaliści Kliniki Ambroziak wykonując plastykę wędzidełka prącia, na stałe leczą stulejkę dzięki czemu pacjent może w bezpieczny i komfortowy sposób funkcjonować ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05