Suche dłonie

Suche dłonie – sygnał problemów zdrowotnych? Jak chronić skórę przed przesuszeniem?

Suche dłonie to nie tylko problem natury estetycznej. Taki stan może być rezultatem niedoboru witamin lub objawem niektórych chorób. Jakie są inne przyczyny złej kondycji skóry dłoni? Jak odpowiednio o nią dbać? Odpowiadamy na te i podobne pytania!

Suche dłonie i ich najczęstsze przyczyny

Mówi się, że zadbane dłonie są wizytówką człowieka. Kiedy ich skóra jest sucha, nie tylko nie wygląda to dobrze, ale też może powodować dyskomfort. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, a najczęstsze z nich to:

  • Narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne – a dokładniej mówiąc skrajnie niskie lub wysokie temperatury, silny wiatr oraz mróz.
  • Nieprawidłowa technika mycia rąk – na przykład zbyt intensywne pocieranie dłoni podczas mycia.
  • Niewystarczające nawilżenie – sucha skóra na dłoni może wynikać także z niestosowania kremów i balsamów o działaniu nawilżającym.
  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – na przykład płynów do dezynfekcji dłoni zawierających wysuszający skórę alkohol.
  • Sprzątanie bez założonych rękawiczek ochronnych – zawarte w detergentach substancje mogą podrażniać i wysuszać delikatną skórę dłoni.
  • Starzenie się organizmu – wraz z wiekiem skóra traci pierwotną elastyczność i jest bardziej podatna na podrażnienia i suchość.
  • Niedobory witamin – zwłaszcza z grupy B, a także witamin: A, E, C oraz D.

Bardzo suche dłonie jako objaw chorób

Sucha skóra na dłoni może być też symptomem niektórych schorzeń – nie tylko dermatologicznych. Taki objaw może towarzyszyć:

Suche dłonie od wewnątrz – przyczyny i leczenie

Choć zwykle sucha jest zewnętrzna część dłoni, zdarza się, że problem ten dotyczy jej wewnętrznej strony. I w tym przypadku stan ten może wynikać z niedostatecznego nawilżenia, nieodpowiedniej higieny rąk – a dokładniej mówiąc ze zbyt częstego mycia dłoni – czy negatywnego wpływu czynników środowiskowych. Inne możliwe powody to: zaburzenia hormonalne, choroby skóry oraz niedobory pokarmowe. Jeśli problem ten trwa przez dłuższy czas lub nasila się, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ustalić jego przyczynę.

Jak uporać się ze suchą skórą dłoni?

By poprawić stan skóry dłoni, warto zadbać o jej prawidłową pielęgnację. Przede wszystkim systematycznie stosować kremy do rąk: zawierające glicerynę, kwas hialuronowy czy masło shea. Ponadto warto od czasu do czasu zafundować skórze dłoni regenerującą, odżywczą kąpiel, na przykład z dodatkiem oliwy z oliwek lub mleka. Równie istotne jest unikanie drażniących skórę czynników, takich jak zawarte w detergentach agresywne substancje, czy wystawianie dłoni na wiatr lub mróz. Jeśli mimo tych działań dłonie pozostają suche lub problem nasila się, warto skonsultować się z lekarzem, najlepiej dermatologiem, który zleci odpowiednią diagnostykę i leczenie.

Zabiegi na suche dłonie

W niwelowaniu suchości dłoni niezwykle pomocne są zarówno sposoby domowe i odpowiednio dobrana pielęgnacja, jak i specjalistyczne zabiegi. Szczególnie godne polecenia jest wykonanie maski parafinowej na dłonie – to zabieg o silnych właściwościach nawilżających, kojących i wygładzających. Można stosować go doraźnie, by przyspieszyć procesy regeneracyjne skóry, jak również wykonywać regularnie dla podtrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia dłoni. 

Suche dłonie – zapobieganie

By zadbać o skórę dłoni, a tym samym zapobiec jej nadmiernemu wysuszeniu, warto:

  • regularnie aplikować na skórę dłoni balsamy lub kremy o właściwościach nawilżających – najlepiej po każdym myciu rąk,
  • myć ręce w letniej, a nie zimnej czy gorącej wodzie,
  • używać delikatnego mydła do mycia rąk zamiast środków zawierających drażniące skórę substancje,
  • przed sprzątaniem zakładać rękawiczki ochronne,
  • zimą nosić rękawiczki,
  • stosować zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, minerały i zdrowe kwasy tłuszczowe,
  • pić wystarczającą ilość wody.

Suche dłonie a dieta

Dieta ma niebagatelny wpływ na stan całego organizmu, również skóry. Co jeść, aby poprawić jej kondycję? Przede wszystkim posiłki bogate w witaminy z grupy B, a także witaminy C, A oraz E. Dobroczynne działanie na skórę, w tym skórę dłoni, mają minerały, takie jak cynk, miedź i żelazo. By poprawić jej stan, warto zadbać również o dostarczanie sobie wraz z pożywieniem wystarczającej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto, by nawilżyć skórę, należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Kwas Hialuronowy - zmarszczki

Kwas Hialuronowy - zmarszczki

Upływ czasu niestety najbardziej odznacza się na naszej twarzy za sprawą zmarszczek. Niektórych procesów nie da się zatrzymać, co nie ...
Kwas polimlekowy
Klaudia Ciszewska - Pracownik Administracji

Kwas polimlekowy

Jeżeli szukamy poprawy wyglądu skóry twarzy, to zabieg z wykorzystaniem kwasu polimlekowego powinien sprostać naszym oczekiwaniom. Według opinii pacjentów jest ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05