Swędzące pachy

Swędzące pachy – co mówi Twój organizm?

Swędzące pachy często okazują się objawem infekcji skórnej lub rezultatem niewłaściwej pielęgnacji tej partii ciała. Czasami jednak zwiastują poważniejsze problemy ze zdrowiem. Sprawdź, co może oznaczać delikatne i ostre swędzenie pod pachami.

 

Świąd pod pachami

Swędzące pachy to zwykle rezultat złych nawyków higienicznych – na przykład nieprawidłowo wykonanej depilacji. Taki objaw często jest też spowodowany podrażnieniem po użyciu dezodorantu. W nielicznych przypadkach zdarza się jednak, że świąd pod pachami świadczy o rozwijającej się infekcji drożdżakowej, łuszczycy lub o innym problemie zdrowotnym. Jeśli więc często doświadczasz tej dolegliwości, skonsultuj się z dermatologiem, który obejrzy Twoją skórę i w razie potrzeby zleci wykonanie dodatkowych badań.

Swędzenie, czerwone plamy pod pachami i inne objawy, na które warto zwrócić uwagę

W zależności od przyczyn Twoich dolegliwości, możesz odczuwać ostre swędzenie pod pachami, umiarkowane bądź łagodne. Odczuciom tym czasami towarzyszą także objawy dodatkowe:

  • Czerwone plamy pod pachami – najczęściej pojawiają się one jako efekt podrażnień po goleniu.
  • Zgrubienia na skórze – taki objaw może mieć różne podłoże; stanowić rezultat niewłaściwie wykonanej depilacji, świadczyć o stanie zapalnym lub przebytej infekcji. Jeśli pod pachą dostrzegasz guzek lub spore zgrubienie, skonsultuj się z lekarzem. To może być powiększony węzeł chłonny albo innego rodzaju zmiana, która wymaga diagnostyki.
  • Obrzęk – jeśli pachy są nie tylko swędzące, ale również opuchnięte, może to świadczyć o reakcji alergicznej, ale też być symptomem toczącego się stanu zapalnego, choroby autoimmunologicznej lub innego schorzenia. Jeśli obrzęk utrzymuje się pod pachami przez dłuższy czas, koniecznie odwiedź lekarza.
  • Wysypka – najczęściej powstaje ona na skutek alergii na dany kosmetyk, depilacji lub nadmiernego pocenia.

Swędzenie pod pachami – przyczyny

Bezpośrednim powodem swędzenia pod pachami jest pobudzenie receptorów świądu pod wpływem działania substancji, które są syntezowane w nadmiarze przez ludzki organizm. Proces ten może być jednak powodowany przez różnego rodzaju czynniki chorobowe lub zewnętrzne. Choć dolegliwość ta może wydawać się błaha, nie warto jej bagatelizować.

Do najczęstszych przyczyn swędzących pach należą nieprawidłowe nawyki higieniczne, a w szczególności zbyt rzadkie mycie skóry pod pachami lub stosowanie nieodpowiedniego dezodorantu – na przykład zawierającego alkohol, który może powodować podrażnienia. Świąd pach może być również efektem przeprowadzonej depilacji, wrastających włosków lub skaleczeń, jakie mogą powstawać podczas golenia. Dobrej kondycji skóry pod pachami nie sprzyja wysoka temperatura, która powoduje zatykanie się gruczołów potowych i podrażnienia.

Schorzenia, którym może towarzyszyć swędzenie skóry pod pachami:

  • Kontaktowe zapalenie skóry – powstaje w wyniku kontaktu naskórka z drażniącym go czynnikiem, jak składnik kosmetyku lub ubranie z „gryzącego” materiału.
  • Zapalenie mieszków włosowych – dolegliwość ta może być spowodowana infekcją gronkowcem złocistym.
  • Grzybica skóry – bywa spowodowana przez dermatofity, pleśnie bądź drożdżaki. Choroba często występuje u osób, które nadmiernie się pocą, noszą nieprzewiewne ubrania lub mają osłabiony organizm.
  • Łuszczyca – w jej przypadku świąd jest wyjątkowo uporczywy, naskórek najpierw staje się pogrubiony, a potem zaczyna się łuszczyć.

Nie są to wszystkie schorzenia, którym może towarzyszyć swędząca skóra pod pachami. Niekiedy dolegliwość ta może być spowodowana obecnością: wysypki po lekach, świerzbu, wszawicy lub liszaju płaskiego. W rzadkich przypadkach swędzenie pach może towarzyszyć schorzeniom wątroby, a nawet nowotworom.

Swędzące pachy a nowotwór

Tak niepozorna dolegliwość, jak swędzenie pach, może nie kojarzyć się z chorobami nowotworowymi, ale zdarza się, że jest jednym z ich objawów. Długotrwały świąd może stanowić symptom zespołu paraneoplastycznego, który towarzyszy niektórym chorobom onkologicznym – w szczególności nowotworom piersi oraz układu limfatycznego.

Pamiętaj o tym, że swędzące pachy najczęściej spowodowane są podrażnieniami oraz alergiami, a znacznie rzadziej tak poważnymi schorzeniami, jak nowotwór. Mimo to, nie bagatelizuj sytuacji. Jeśli odczuwasz tę dolegliwość często lub stale, odwiedź lekarza i wykonaj dokładną diagnostykę.

Swędzenie pod pachami – leczenie i właściwa pielęgnacja

Jeśli swędzenie skóry pod pachami jest dla Ciebie bardzo uporczywe lub trwa przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem – najlepiej specjalistą medycyny rodzinnej lub dermatologiem. Na podstawie badania i przeprowadzonego z Tobą wywiadu lekarskiego pomoże Ci on ustalić przyczynę tych dolegliwości.

Podstawą w łagodzeniu świądu pod pachami jest ustalenie jego przyczyny oraz wyeliminowanie lub ograniczenie czynnika, który powoduje swędzenie. Jeśli świąd ma podłoże alergiczne lub wynika z podrażnienia skóry, wystarczy zmiana kosmetyków na delikatniejsze oraz większa uwaga podczas depilacji. Gdy swędzenie pach towarzyszy innym schorzeniom, leczeniem musi zostać objęta główna dolegliwość.

Jakie zabiegi pomogą uniknąć swędzenia pach?

Świąd pach może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Najczęściej jednak jest konsekwencją alergii oraz podrażnień przy depilacji. W związku z tym, gdy skóra pod pachami ulegnie złagodzeniu, możesz rozważyć wykonanie depilacji laserowej.

Epilacja laserowa pozwala pozbyć się owłosienia na dłuższy czas – niekiedy nawet na stałe. Usunięcie włosków spod pach tą metodą wyeliminuje konieczność golenia ich, trymowania lub usuwania przy pomocy depilatora lub kremu depilującego, co mogło przyczyniać się do podrażnień i świądu. Jeśli swędzące pachy wywołane są inną chorobą skóry – na przykład łuszczycą – godnym rozważenia zabiegiem będzie także fototerapia!

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Epilacja laserowa

Epilacja laserowa

Najskuteczniejszy sposób na trwałe pozbycie się włosków w ciała? Epilacja laserowa! Wyobraź sobie, że jedynie kilka zabiegów może dzielić cię ...
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Mezoterapia - Lipoliza Iniekcyjna
Małgorzata Filipek, Opiekun Klientów VIP, Specjalista ds. Social Media

Mezoterapia - Lipoliza Iniekcyjna

Nasze ciała nie są idealne. Czasami wbrew naszej woli nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się w niechcianych miejscach, na co często ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05