Uśmiech dziąsłowy

Uśmiech dziąsłowy, czyli gummy smile. Jak zlikwidować tę przypadłość?

Twoje dziąsła są nadmiernie widoczne, kiedy się uśmiechasz? Problemem ten może wynikać z gummy smile, czyli wady będącej następstwem zaburzeń stref białej i czerwonej ust. Jak ją zlikwidować? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej – sprawdzamy, jak zniwelować uśmiech dziąsłowy.

Czym jest uśmiech dziąsłowy?

Uśmiech dziąsłowy, określany inaczej jako koński lub gummy smile, to przypadłość estetyczna. Polega ona na tym, że podczas uśmiechania się, nadmiernie widoczne są górne dziąsła – minimum na wysokość 3 mm. W rezultacie zęby wydają się krótsze niż rzeczywiście. Co istotne, wada ta ma przede wszystkim charakter estetyczny i w większości przypadków nie wpływa na zdrowie jamy ustnej.

Gummy smile i jego objawy

Uśmiech dziąsłowy możesz poznać po tym, że:

  • siekacze są mocno wyeksponowane,
  • odnosisz wrażenie, że zęby są za krótkie,
  • Twoje dziąsła wydają się nadmiernie wypukłe i grube.

W konsekwencji gummy smile często powoduje:

  • dyskomfort psychiczny,
  • obniżenie samooceny.

Uśmiech dziąsłowy i jego przyczyny

Bezpośrednią przyczyną tego defektu są zaburzenia stref czerwonej i białej ust. Wpływa na nie wiele czynników. Jednym z najczęściej występujących są skłonności genetyczne – taką wadę można po prostu odziedziczyć po jednym z rodziców czy dziadków. Do występowania gummy smile predysponują również wady zgryzu oraz nieprawidłowa praca mięśni mimicznych twarzy.

Czynniki, które sprzyjają gummy smile:

  • Predyspozycje genetyczne – jeśli w Twojej rodzinie wystąpił taki defekt, prawdopodobieństwo, że pojawi się on również u Ciebie, wzrasta.
  • Wady ortodontyczne – nieodpowiednie ustawienie zębów oraz różnego rodzaju zaburzenia zgryzu również mogą przyczyniać się do występowania uśmiechu dziąsłowego.
  • Późne wyrzynanie się zębów – zaburzony rozwój i wzrost zębów także sprzyjają gummy smile.
  • Bruksizm – zgrzytanie zębów prowadzi nie tylko do ich ścierania, ale może być też przyczyną nadmiernego eksponowania dziąseł podczas uśmiechu.
  • Zaburzenia pracy mięśni mimicznych – nadmierna praca tych mięśni, ograniczenie ich ruchliwości, a także zbyt duże napięcie często powodują tworzenie się uśmiechu dziąsłowego.
  • Zbyt krótka górna warga – w takim przypadku mięśnie wargi są na tyle silne, że podnoszą ją wyżej niż u osób, które nie mają takiego problemu.
  • Nadmierny wzrost kości szczęki – skutkuje on tym, że zęby są mocno wyeksponowane.

Jak rozpoznać gummy smile?

Choć uśmiech dziąsłowy objawia się w charakterystyczny sposób, czasami jego rozpoznanie może być problematyczne. Dlaczego? U niektórych osób defekt ten widoczny jest tylko w określonych sytuacjach; u innych, na przykład tych, które sporadycznie się uśmiechają, trudno go zaobserwować. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, czy problem ten dotyczy Ciebie, skonsultuj się ze specjalistą.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Jeśli Twoje dziąsła są nadmiernie wyeksponowane podczas uśmiechania się i Ci to przeszkadza, zgłoś się do lekarza – najlepiej stomatologa lub ortodonty. Ustali on przyczynę tego defektu i na tej podstawie dobierze odpowiednie dla Ciebie leczenie. Kiedy problem tkwi w wadzie zgryzu, prawdopodobnie zaleci Ci założenie aparatu ortodontycznego. Natomiast jeśli gummy smile wynika z nadmiernej ruchliwości warg, rozwiązaniem może być zabieg, który zmniejszy tę przypadłość.

Korekta uśmiechu dziąsłowego

Jednym ze sposobów na uporanie się z tą wadą jest korekta uśmiechu dziąsłowego. Może ona być przeprowadzona różnymi metodami:

  • Chirurgiczna korekta uśmiechu dziąsłowego – to najbardziej radykalna technika działania, ale też oferująca najbardziej widoczne, szybkie oraz trwałe efekty.
  • Toksyna botulinowa na gummy smile – popularna alternatywa dla zabiegu chirurgicznego. Jest to opcja o bardzo niskim poziomie inwazyjności. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w mięśnie okrężne ust, co przyczynia się do ich powiększenia oraz zniwelowania efektu widocznych dziąseł.

Jeśli przeszkadzają Ci nadmiernie wyeksponowane dziąsła, możesz też zdecydować się na leczenie aparatem ortodontycznym, które przynosi trwałe efekty, ale czasami trwa nawet kilka lat.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Fizjoterapia bruksizmu

Fizjoterapia bruksizmu

Bruksizm, zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów Są to powtarzalne aktywności w obrębie jamy ustnej, które prowadzą do ponadprzeciętnej pracy mięśni żucia ...
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową
Agnieszka Jarosz- Opiekun Przedoperacyjny

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Szacuje się, że nawet do 20% osób na całym świecie może zmagać się z przypadłością, jaką jest bruksizm. Zaciskanie szczęki ...
Toksyna botulinowa
Małgorzata Filipek, Koordynator Klniki Ambroziak, Opiekun Klientów VIP, Specjalista ds. Social Media

Toksyna botulinowa

Zabiegi z toksyną botulinową utrwaliły się w naszej świadomości, jako jedne z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Na ich korzyść wpływa ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05