Usuwanie tatuażu

Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu? Ceny, liczba sesji, efekty

Tatuaż wcale nie musi być pamiątką na całe życie. Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada Ci już jego wygląd, treść lub symbolika, możesz rozważyć jego modyfikację lub usunięcie przy pomocy lasera. Na czym dokładnie polega laserowe usuwanie tatuażu? Ile to kosztuje i czy to skuteczna metoda?

Laserowe usuwanie tatuażu – co warto wiedzieć o tej metodzie?

Zanim zdecydujesz się poddać procedurze usuwania tatuażu przy pomocy lasera, poznaj najważniejsze informacje o tym zabiegu. Zweryfikuj wskazania i przeciwwskazania, by mieć pewność, że będzie to bezpieczną opcją dla Ciebie.

Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?

Aby zrozumieć tę metodę działania, warto wiedzieć, jak powstaje tatuaż i dlaczego jest tak trwały. Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu pod skórę wybranych pigmentów, które są zbyt duże, by mogły zostać naturalnie usunięte przez makrofagi. Laserowe usuwanie tatuażu polega na rozbiciu cząsteczek pigmentu na mniejsze oraz na spowodowaniu wielu mikroskopijnych uszkodzeń skóry, co pobudza naturalne procesy regeneracyjne. Dzięki tym działaniom makrofagi zyskują dostęp do rozbitych cząsteczek pigmentu, co sprzyja jego wchłonięciu.

Czy usuwanie tatuażu boli?

Odczuwanie bólu podczas różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych i medycznych jest kwestią indywidualną – każda osoba może mieć nieco inny próg odczuwania bólu. Poza tym każdy tatuaż jest inny, co ma przełożenie na czas trwania zabiegu, a także na jego intensywność.

Zazwyczaj małe tatuaże usuwa się bez znieczulenia – wyjątkiem są sytuacje, w których pacjent lub pacjentka ma niską tolerancję na ból. Tatuaże obecne na wrażliwych obszarach skóry oraz te, które są duże, można usuwać ze znieczuleniem – najczęściej stosowany jest specjalny krem znieczulający.

Laserowe usuwanie tatuażu efekty

Całkowite usunięcie tatuażu zazwyczaj wymaga wykonania od kilku do kilkunastu zabiegów laserowych – im większy i lepiej wykonany tatuaż, tym bardziej czasochłonne będzie jego usunięcie. Pojedynczy zabieg laserowego usuwania tatuażu może trwać maksymalnie do 30. minut. Dokładną liczbę potrzebnych powtórzeń poznasz w gabinecie, gdy specjalista obejrzy Twój tatuaż.

Ostatecznym efektem laserowego usuwania tatuażu jest całkowite usunięcie zgromadzonego pod skórą pigmentu tworzącego tatuaż. Każda kolejna sesja laserowa pozwala zminimalizować widoczność tatuażu, ale na pełne efekty trzeba poczekać dłużej. Pomiędzy zabiegami należy bowiem zachować kilkutygodniowy odstęp. Usunięcie małego tatuażu może więc być dość szybkie, a większego może potrwać nawet rok lub dłużej.  

Usuwanie tatuażu – ceny zabiegów laserowych

Rosnąca popularność oraz dostępność zabiegów laserowych spowodowała, że także w zakresie laserowego usuwania tatuażu można liczyć na niższe ceny niż wówczas, gdy technologia ta była niezbyt dostępną nowością.

Całkowity koszt usunięcia tatuażu jest uzależniony od jego wielkości oraz od liczby powtórzeń, jaka będzie konieczna. Pojedynczy zabieg przy małym tatuażu to koszt od około 200 złotych w górę.

Jakie są przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu?

Chociaż zabiegi laserowe są nieinwazyjne i coraz popularniejsze, nie każdy może się im poddać. Przeciwwskazaniami do laserowego usunięcia tatuażu są:

  • Bardzo ciemna karnacja lub silna opalenizna.
  • Alergie skórne, podrażnienia, skaleczenia i wysypka na obszarze zabiegu.
  • Skłonność do powstawania przebarwień.
  • Bieżące stosowanie substancji fotouczulających (na przykład podawanych doustnie kuracji przeciwtrądzikowych oraz korzystanie z niektórych ziół, jak rumianek, dziurawiec lub pokrzywa).
  • Aktualne stosowanie antybiotyków.
  • Okres ciąży i karmienia piersią.
  • Posiadanie rozrusznika serca.
  • Choroby nowotworowe.
  • Choroby naczyniowe, a w szczególności kruchość naczyń krwionośnych i zakrzepica – szczególnie na obszarze zabiegu.
  • Zaburzenia krzepliwości krwi.
  • Bielactwo.
  • Niektóre choroby skóry, jak liszaj i łuszczyca.
  • Zbyt świeży tatuaż.

Pamiętaj o tym, by przed podjęciem decyzji o laserowym usuwaniu tatuażu, zapoznać się z przeciwwskazaniami oraz porozmawiać z lekarzem.

Laserowe usuwanie tatuażu i co dalej? Jak dbać o skórę między zabiegami i później?

Skóra po zabiegu zazwyczaj bywa zaczerwieniona. Może wystąpić na niej podrażnienie, niewielkie strupki, a także uczucie swędzenia. To zupełnie normalne efekty oddziaływania laserem na tkanki. Odpowiednia pielęgnacja skóry pomoże przywrócić jej dobrą kondycję. Co robić, a czego nie robić?

  • Sięgaj po kosmetyki o delikatnym składzie, które nie będą powodowały podrażnień. Zazwyczaj dobrze sprawdzają się preparaty dedykowane niemowlętom, a także osobom z AZS. Istnieją także kosmetyki specjalistyczne – dla pacjentów po zabiegach laserowych.
  • Przestrzegaj wszystkich zaleceń po zabiegu – przede wszystkim tych związanych z noszeniem i zmianami opatrunku.
  • W pierwszych dniach po zabiegu ogranicz nadmierną aktywność fizyczną, nie korzystaj z basenu lub sauny.
  • Unikaj ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, nie korzystaj z solarium.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do tego, jak postępować i jak pielęgnować skórę po zabiegu laserowego usuwania tatuażu, skontaktuj się z gabinetem wykonującym zabieg. Pamiętaj o tym, że stosowanie się do zaleceń może skrócić czas regeneracji skóry i odstęp pomiędzy zabiegami, dzięki czemu szybciej pozbędziesz się niechcianego tatuażu.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Lifting laserowy
Alina Vouk - Kosmetolog

Lifting laserowy

Lifting laserowy wykorzystuje działanie nieablacyjnego lasera frakcyjnego.
Laser pikosekundowy usuwający tatuaże

Laser pikosekundowy usuwający tatuaże

Problem niechcianych tatuaży staje się coraz bardziej powszechny. Na rynku wciąż istnieje niewiele urządzeń, które potrafiłyby sobie z tym poradzić ...
Laser naczyniowy - laserowe usuwanie naczynek
Katarzyna Polak-Witka - Dermatolog

Laser naczyniowy - laserowe usuwanie naczynek

Popękane naczynka to częsty problem natury estetycznej. Zwykle można dostrzec je na twarzy – szczególnie na policzkach lub w okolicy ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05