Wągry w uchu

Jak wygrać z wągrami w uchu?

Wągry zazwyczaj pojawiają się na twarzy – przede wszystkim na nosie, czole i brodzie. Zdarza się jednak, że występują również w mniej oczywistym miejscu, a mianowicie w uszach. Mogą być niemal bezobjawowe, ale mogą też powodować ból i dyskomfort. Co powoduje wągry w uszach i jak się ich pozbyć?

 

Czym są wągry?

Niewielkie, ale dość nieestetyczne ciemne kropki na skórze to właśnie wągry. To nic innego, jak pory skóry, które zostały zatkane przez nadmiar sebum i zrogowaciałego naskórka. Dlaczego wągry są ciemne? To wynik oddziaływania powietrza.

Przyczyny powstawania wągrów w uszach

Zazwyczaj za powstawanie wągrów na skórze odpowiada nadmiar sebum i rogowaciejący naskórek. W przypadku wągrów w uszach w grę wchodzi również kilka innych kwestii:

  • Niewłaściwa higiena uszu i okolic – zbyt rzadkie i niedokładne mycie uszu powoduje nie tylko gromadzenie się nadmiaru woskowiny, ale też sebum, bakterii i rogowaciejącego naskórka. Zbyt rzadka lub pospieszna i niedokładna higiena tego obszaru bardzo często powoduje powstawanie wągrów i pryszczy w obrębie małżowiny lub tuż obok niej.
  • Nieodpowiednia dieta – przede wszystkim spożywanie w nadmiarze tłustych, ciężkostrawnych potraw, pikantnych dań, słodyczy i produktów typu fast food.
  • Zmiany hormonalne – to częsta przyczyna powstawania zmian skórnych i problemów z cerą. By je zdiagnozować, warto odwiedzić endokrynologa i wykonać odpowiednie badania z krwi.

Jak rozpoznać wągry w uchu? Najczęstsze objawy

Wągry w uszach zdecydowanie trudniej dostrzec samodzielnie niż te, które są ulokowane na twarzy. Jeśli jednak udaje się zauważyć ciemne plamki na skórze małżowin usznych, to z dużym prawdopodobieństwem są to właśnie wągry.

Innym objawem, który może sugerować powstawanie wągrów i zaskórników w okolicach uszu, jest dyskomfort lub ból.

Jak pozbyć się wągrów z uszu?

Wągry są nie tylko niezbyt estetycznym defektem skóry, ale również mogą przyczyniać się do powstawania o wiele bardziej bolesnych i nieprzyjemnych zaskórników i innych zmian skórnych. Z tego względu warto zająć się nimi, gdy tylko się je zauważy. Na wągry w uszach pomóc mogą zarówno zabiegi, jakie można wykonać w domowym zaciszu, jak i profesjonalne działania.

Domowe sposoby na wągry w uchu

  • Dokładne oczyszczanie uszu – podstawą profilaktyki i leczenia wągrów jest właśnie odpowiednia higiena skóry. Uszy warto myć bardzo dokładnie i delikatnie przy okazji kąpieli. Zwróć uwagę na to, czy po umyciu głowy w uszach nie zostają resztki kosmetyków do włosów. Gęste maski i odżywki, które zaschną na małżowinie mogą przyczyniać się do zatykania się porów.
  • Maseczki z glinką – idealnie sprawdzają się nie tylko na twarzy, gdy ma się problem z cerą tłustą i trądzikową, ale też w okolicach uszu. Należy nakładać je wyłącznie na zewnętrzne części małżowiny i absolutnie nie dopuszczać do tego, by produkt dostał się do kanału słuchowego. Produkt należy zmywać przy pomocy nasączonego wacika.
  • Tonik z zieloną herbatą – można przecierać nim małżowiny uszne, ale trzymając się z daleka od kanału słuchowego.

Profesjonalne leczenie wągrów w uszach

Domowe sposoby nie zawsze są wystarczające, dlatego warto potraktować je jako dodatek do profesjonalnej kuracji. By pozbyć się wągrów z uszu, należy odwiedzić laryngologa lub dermatologa. W takiej sytuacji mogą zostać zalecone zabiegi oczyszczające. W niektórych przypadkach przepisywane bywają też leki antybakteryjne do stosowania miejscowo.

W gabinecie medycyny estetycznej można będzie wykonać delikatne peelingi enzymatyczne, ale też zabiegi z kwasami i innego rodzaju działania, które oczyszczą skórę, odblokują zatkane pory i pomogą pozbyć się wągrów na dobre.

Jak przeciwdziałać wągrom w uszach?

Na powstawanie wągrów i zaskórników w okolicach uszu wpływ ma kilka czynników: hormony, niewłaściwa dieta i nieodpowiednia higiena. Jeśli uda się wyleczyć te zmiany skórne, warto wdrożyć szereg działań profilaktycznych, by problem nie nawracał.

Sposoby na zapobieganie wągrom w uszach:

  • Stosuj dietę bogatą w warzywa i owoce. Unikaj posiłków tłustych, ciężkostrawnych, produktów przetworzonych, pikantnych dań i słodyczy.
  • Dokładnie myj uszy podczas kąpieli. Starannie usuwaj z nich resztki kosmetyków, gdy myjesz włosy.
  • Wycieraj uszy do sucha ręcznikiem bawełnianym lub jednorazowym.
  • Regularnie czyść i dezynfekuj słuchawki. Osiadają na nich bakterie i resztki skóry.
  • Dezynfekuj swój telefon. Gdy przykładasz go do ucha, również możesz przenosić na skórę bakterie i wirusy.
  • Staraj się nie dotykać uszu bez potrzeby w ciągu dnia, a szczególnie wówczas, gdy Twoje ręce nie są zbyt czyste.
  • Nie wyciskaj wągrów z uszu! To może pogorszyć stan skóry, spowodować powstawanie śladów i przebarwień, a nawet doprowadzić do uszkodzenia ucha.
  • Jeśli stosujesz produkty przeciwtrądzikowe do skóry w okolicach uszu, nie przesadzaj z ich ilością. Nie dopuszczaj do tego, by dostawały się do kanału słuchowego. Obserwuj swoją skórę. Jeśli nadmiernie ją przesuszysz, może zacząć produkować jeszcze więcej sebum niż dotychczas.

Wągry w uszach bywają kłopotliwe, ale odpowiednie leczenie i działania profilaktyczne pozwolą pozbyć się tego problemu.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Peeling Węglowy

Peeling Węglowy

Pielęgnacja skóry to temat, który zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się metody i techniki, które ...
Mezoterapia Anti-Aging
Paula Turowska - Pracownik Recepcji

Mezoterapia Anti-Aging

Procesy starzenia się skóry postępuję nieuchronnie z roku na rok. Czynników, które je przyspieszają, może być naprawdę wiele, począwszy od ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05