Czym jest wdowi garb?
Wdowi garb, nazywany inaczej garbem tłuszczowym lub bawolim karkiem, to narośl, która występuje w okolicy kręgosłupa szyjnego. Choć określania te kojarzą się z podeszłym wiekiem, deformacja ta dotyczy osób w różnym wieku, niezależnie od płci. Jest to nie tylko problem natury estetycznej, ale może również przyczyniać się do dolegliwości bólowych pleców i karku oraz do drętwienia rąk i nóg. Ponadto często prowadzi do problemów ze snem i oddychaniem.
Jak wygląda wdowi garb?
Bawoli kark jest naroślą, która wyglądem przypomina dużą kulę umiejscowioną pod skórą. Zgrubienie to zlokalizowane jest pomiędzy kręgosłupem szyjnym a piersiowym. W przypadku takiej zmiany uwagę zwraca także skulona postawa ciała. Ponadto dla wdowiego garbu charakterystyczne są nienaturalne wysuwanie głowy oraz pogłębienie kifozy piersiowej.
Wdowi garb – przyczyny jego powstawania
Podstawową przyczyną tworzenia się wdowiego garbu jest utrwalana latami nieprawidłowa postawa ciała. Dokładniej mówiąc, polega ona na pogłębieniu kifozy piersiowej, wysuwaniu głowy oraz nadmiernym zaokrągleniu ramion. Takie połączenie źle wpływa na okolice kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Na powstawanie tego rodzaju narośli wpływają również czynniki genetyczne, stres oraz problemy emocjonalne – stąd też potoczna nazwa tej przypadłości, która kojarzona była z wdowami opłakującymi zmarłych mężów.
Czynniki, które zwiększają ryzyko tworzenia się wdowiego garbu:
- Zła postawa ciała – która notorycznie przybierana jest podczas pracy przy komputerze czy też w trakcie korzystania z urządzeń typu smartfon lub tablet.
- Predyspozycje genetyczne – jeśli Twoi bliscy borykali się z tą przypadłością, szanse na to, że będzie ona dotyczyć również Ciebie, są większe.
- Stres – nadmiar nerwowych sytuacji i przybieranie przez to niewłaściwej postawy ciała także prowadzą do powstawania wdowiego garbu.
- Problemy emocjonalne – one również sprzyjają pochylaniu głowy do przodu i tworzeniu narośli w okolicy kręgosłupa szyjnego.
Wdowi garb – objawy główne i dodatkowe
Oprócz widocznych zmian w okolicy kręgosłupa szyjnego wdowiemu garbowi najczęściej towarzyszą:
- bóle karku,
- sztywność w okolicach kręgosłupa szyjnego,
- mrowienie między łopatkami,
- problemy z nabraniem powietrza,
- mrowienie dłoni,
- bóle głowy,
- zawroty głowy.
Leczenie wdowiego garbu
Podstawowym sposobem na zniwelowanie wdowiego garbu jest zmiana postawy ciała – należy stale korygować ją podczas wykonywania codziennych czynności. Dobrym pomysłem jest także ograniczenie korzystania z telefonu i komputera. Jeśli borykasz się z tą przypadłością, nie zaniedbuj roli aktywności fizycznej, a najlepiej regularnie wykonuj ćwiczenia wspierające zdrowie kręgosłupa. W przypadku zaawansowanego wdowiego garbu konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego. Z kolei, kiedy zmiany powstały na skutek problemów emocjonalnych, rozważ leczenie u psychologa lub psychoterapeuty.
Ćwiczenia na wdowi garb
Ćwiczenia niwelujące wdowi garb to te, które pomagają utrwalić pożądaną postawę ciała. Prostym ćwiczeniem, które pomaga przybierać prawidłową postawę ciała, jest stawanie tyłem do ściany na delikatnie rozstawionych nogach. Łopatki powinny być ściągnięte, szyja i głowa wyprostowane. Plecy należy przystawić do ściany i utrzymywać tę pozycję przez kilkanaście sekund, następnie rozluźnić się i powtarzać ćwiczenie.
Aby ćwiczenia na wdowi garb były skuteczne, nieodzowna jest systematyczność. Dobre efekty daje współpraca z fizjoterapeutą. Jeśli chcesz zredukować wdowi garb, możesz też zdecydować się na uprawianie jogi lub pływanie – aktywności te są szczególnie polecane w przypadku tej przypadłości.
Specjalistyczne zabiegi na wdowi garb
Współczesna medycyna estetyczna bez problemu radzi sobie z tak zwanym wdowim garbem. Istnieją różne sposoby na jego zniwelowanie. Działania te nie poprawią jednak skrzywionego kręgosłupa, dlatego też tak ważne jest dbanie o prawidłową postawę, regularne ćwiczenia oraz dobre nawyki. Oto najpopularniejsze zabiegi na wdowi garb:
- Masaż podciśnieniowy – zabieg ten nie jest inwazyjny, a pomaga pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej, która tworzy wdowi garb. Dodatkowym efektem jest zniwelowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa.
- Lipoliza iniekcyjna – prosty, ale skuteczny sposób na eliminowanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej – także tej tworzącej wdowi garb. Pod wpływem iniekcji specjalistycznej substancji, tkanka tłuszczowa jest rozrzedzana i naturalnie usuwana z organizmu.
- Zabieg chirurgiczny – przynosi błyskawiczne rezultaty, ale też jest metodą najbardziej inwazyjną, która pozostawia po sobie blizny.
Jak zapobiegać problemom z kręgosłupem?
Jak uniknąć lub zredukować problemy z kręgosłupem? Pamiętaj o:
- ergonomicznym stanowisku pracy,
- systematycznej aktywności fizycznej,
- redukcji stresu,
- zminimalizowaniu czasu spędzanego przed telefonem i laptopem,
- psychoterapii – jeśli nieodpowiednia postawa ciała wynika z Twojego stanu emocjonalnego.
Co bardzo ważne, nawyki te warto wdrożyć jak najwcześniej, by uniknąć wdowiego garbu oraz innych problemów z kręgosłupem w późniejszych latach.