Wypadanie brwi

Przyczyny wypadania brwi. Jak leczyć tę przypadłość?

Twoje brwi wyraźnie tracą na gęstości i coraz częściej zauważasz wypadające z nich włoski? Wypadanie brwi może być problemem tymczasowym i konsekwencją stresującego trybu życia. Zdarza się jednak, że jest ono spowodowane poważniejszymi schorzeniami – na przykład chorobami tarczycy. Przeczytaj, jakie są pozostałe przyczyny przerzedzenia się brwi i sprawdź, jak wyeliminować tę przypadłość.

Łysienie brwi – co to takiego?

Nie tylko włosy na skórze głowy mogą się przerzedzać – problem ten czasami dotyczy także brwi. Tworzenie się łysych plam w tej części twarzy może wynikać z zaburzeń hormonalnych, nadmiaru stresu lub niektórych chorób. Wypadanie brwi to przypadłość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Częściej zmagają się z nią kobiety niż mężczyźni.

Wypadanie brwi – objawy

Brwi mogą wypadać równomiernie, ale u wielu osób można zaobserwować ubytki w określonych obszarach, przez co na skórze tworzą się nieestetyczne, łyse „placki”. Objawom tym mogą towarzyszyć dodatkowe symptomy – w szczególności:

  • Zmiana kształtu brwi, a w konsekwencji również zmiana wyrazu twarzy.
  • Łuszczenie się skóry i jej zaczerwienienie.
  • Swędzenie, pieczenie i ból skóry w okolicach brwi.
  • Ubytek włosów na innych obszarach skóry.

Wypadaniu brwi mogą, ale nie muszą, towarzyszyć objawy dodatkowe. Jeśli dostrzegasz u siebie ubytki w owłosieniu brwi, umów się na konsultację medyczną, by ustalić przyczynę dolegliwości.

Wypadające brwi – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną wypadania włosków z brwi jest osłabienie ich cebulek lub skrócenie naturalnego cyklu życia włosów. Dolegliwości te mogą jednak być powodowane przez wiele różnorodnych czynników. Wypadaniu brwi sprzyjają:

  • Choroby skóry – w szczególności trądzik różowaty i łuszczyca.
  • Zaburzenia hormonalne – wpływają one na kondycję włosów, a więc również na kondycję brwi.
  • Stres – silne napięcie sprzyja nie tylko wypadaniu włosów z obszaru głowy, ale też wypadaniu brwi i rzęs.
  • Stosowanie niektórych leków – preparaty na nadciśnienie, chemioterapia czy antydepresanty także mogą powodować przerzedzenie się brwi.
  • Nieodpowiednia dieta – jeśli Twój jadłospis jest ubogi w źródła minerałów i witamin (zwłaszcza biotyny) oraz w zdrowe kwasy tłuszczowe, możesz borykać się z łysieniem brwi.
  • Urazy – przyczyną utraty włosów w okolicach brwi może być też oparzenie, skaleczenie lub przebyta operacja chirurgiczna.

Wypadanie brwi a tarczyca i zaburzenia jej pracy

Powodem wypadania włosów, w tym brwi, może być nieodpowiedni poziom hormonów tarczycy. Do powstawania takich zmian przyczynia się zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tego gruczołu. Choć takie przerzedzenie brwi zwykle ma charakter przejściowy, czasami trwa nawet kilka miesięcy. Jeśli masz problem z funkcjonowaniem tarczycy, stosuj się do zaleceń endokrynologa, by przywrócić organizmowi równowagę hormonalną. Pamiętaj również o zbilansowanej diecie.

Wypadające brwi – leczenie

Metoda leczenia wypadających brwi powinna być dopasowana do przyczyny tej przypadłości. Jeśli problem tkwi w zaburzeniach pracy tarczycy, konieczne jest wdrożenie terapii – na przykład kortykosteroidami. Gdy wypadanie brwi spowodowane jest nadmiernym stresem, warto go zredukować i zadbać o odpowiedni balans pomiędzy pracą, obowiązkami i relaksem. W leczeniu wypadania brwi stosuje się suplementy, dietę bogatą w zdrowe kwasy tłuszczowe, kwas foliowy i witaminy z grupy B. Wysoką skuteczność mają również różnego typu zabiegi wzmacniające włosy oraz poprawiające wygląd brwi.

Zabiegi stosowane w leczeniu łysienia brwi

Jeśli zmagasz się z wypadaniem brwi, możesz zdecydować się na specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej:

  • Terapia światłem LED zabieg polecany osobom, u których można zaobserwować nadmierne wypadanie włosów oraz brwi. Terapia pomaga zahamować ten proces.
  • Przeszczep włosów – to metoda polecana osobom, u których ubytek brwi ma charakter stały (może tak się stać na skutek urazu lub oparzenia).
  • Mezoterapia igłowa skóry brwi – metoda ta ma działanie wzmacniające oraz pobudzające porost włosów. Podczas zabiegu stosowane są indywidualnie dobrane preparaty pielęgnacyjne (na przykład z kwasem hialuronowym, peptydami lub innymi składnikami).

Pamiętaj o tym, by decyzję o poddaniu się konkretnej kuracji poprzedzić konsultacją ze specjalistą – dermatologiem, trychologiem lub lekarzem medycyny estetycznej.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mezoterapia - Peptydowa terapia włosów
Kamila Czerniak, Koordynator Placówki Klinika Ambroziak Dermatologia

Mezoterapia - Peptydowa terapia włosów

Kto z nas nie chciałby móc pochwalić się pięknymi, zdrowymi i mocnymi włosami? W końcu jest to jeden z elementów ...
Trichoskopia
Michał Rykowski - Anestezjolog

Trichoskopia

Problemy występujące w obrębie skóry głowy potrafią być bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Uporczywie swędząca lub piekąca skóra głowy zdecydowanie obniży ...
Mezoterapia Anti-Aging
Paula Turowska - Pracownik Recepcji

Mezoterapia Anti-Aging

Procesy starzenia się skóry postępuję nieuchronnie z roku na rok. Czynników, które je przyspieszają, może być naprawdę wiele, począwszy od ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05