Zaburzenia snu

Przyczyny i objawy zaburzeń snu

Kłopoty z zasypianiem, częste budzenie się, bezdech senny i chrapanie – to tylko kilka spośród wielu nieprawidłowości, do jakich może dochodzić podczas nocnego odpoczynku. Jakie są przyczyny i objawy zaburzeń sennych? Czy można je wyleczyć?

Czym są zaburzenia snu?

Nieprawidłowości, do jakich dochodzi w procesie snu i zasypiania, to właśnie zaburzenia snu. Mogą być one związane zarówno z niedoborem snu, jak również z jego nieprawidłową jakością.

Zaburzenia snu można podzielić na dwa rodzaje:

  1. Dyssomnie – czyli zaburzenia snu związane z jego niedostatkiem, nadmiarem lub niewłaściwą jakością. Do tej grupy zaliczana jest zarówno bezsenność, jak również bezdech senny (powodujący bardzo częste wybudzenia), a także nadmierną senność (hipersomnie i narkolepsję).
  2. Parasomnie – są to zaburzenia snu, które polegają na występowaniu niepożądanego zachowania lub zjawiska w trakcie snu. Może to być lunatykowanie, ale też paraliż senny lub bruksizm.

Zarówno dyssomnie, jak i parasomnie wpływają na ogólną jakość snu, a przez to również na wiele innych aspektów życia codziennego. Osoba cierpiąca na zaburzenia snu może bowiem odczuwać różnego rodzaju dolegliwości – pozornie niezwiązane z kłopotami ze snem.

Zaburzenia snu – objawy

Symptomy zaburzeń snu mogą być oczywiste i łatwe do zauważenia, ale nie wszystkie. Co powinno zwrócić Twoją uwagę?

  • Problemy z zasypianiem – pomimo zmęczenia i późnej pory.
  • Brak uczucia wyspania pomimo tego, że sen trwał odpowiednio długo – to może być objaw bezdechu sennego, ale też innych zaburzeń snu.
  • Nadmierna senność – nieuzasadniona zmęczeniem lub złym stanem zdrowia.
  • Koszmary, lęki senne, uczucie paraliżu sennego – szczególnie, jeśli to częste zjawiska.
  • Nieświadome przemieszczanie się w trakcie snu lub wykonywanie bardzo gwałtownych ruchów, co może nawet skutkować uszkodzeniami ciała.

Zauważasz u siebie którykolwiek z wymienionych symptomów? Skonsultuj się z lekarzem – w pierwszej kolejności możesz odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, który może zlecić niezbędne badania podstawowe. Przydatna będzie również konsultacja laryngologiczna, jeśli podejrzewasz u siebie kłopoty z bezdechem lub nadmiernym chrapaniem.

Zaburzenia snu – przyczyny  

Powodem występowania zaburzeń snu mogą być zarówno schorzenia współistniejące, jak również czynniki zewnętrzne różnego typu. Oto najczęstsze przyczyny zaburzeń snu:

  • Schorzenia psychiczne i somatyczne – na przykład depresja.
  • Zaburzenia hormonalne i endokrynologiczne – często nadczynność tarczycy.
  • Kłopoty oddechowe – na przykład związane z budową przegrody nosowej.
  • Stres i brak właściwej higieny snu – przede wszystkim późne kładzenie się spać, spędzanie ostatnich chwil przed snem na oglądaniu telewizji lub korzystaniu z innych urządzeń ze świecącym ekranem.
  • Kłopoty psychofizyczne – na przykład związane z trudną sytuacją życiową, finansową lub zawodową.
  • Czynniki genetyczne.

To kilka głównych kwestii, które mogą wpływać na zaburzenia snu – choroby różnego typu, silny stres, a nawet zła dieta lub nieprawidłowe nawyki mogą znacząco pogarszać jakość snu.

Leczenie zaburzeń snu

Podstawą w rozpoczęciu leczenia zaburzeń snu jest ustalenie przyczyn problemu. Z tego względu ważne jest wykonanie podstawowych badań i odbycie konsultacji z wybranymi specjalistami.

  • Laryngologiem – szczególnie w sytuacji, gdy zaburzenia snu mogą być spowodowane krzywą przegrodą nosową lub innym problemem laryngologicznym.
  • Endokrynologiem – czasami przyczyną zaburzeń snu jest nadczynność tarczycy lub inne zaburzenia hormonalne.
  • Psychiatrą – konsultacja z tym specjalistą jest wskazana, jeśli podejrzewa się, że problemy ze snem mają podłoże psychiczne.

Dopiero znając prawdopodobne przyczyny zaburzeń snu i wykluczając czynniki, które nie mają wpływu na kłopoty ze snem, można rozpocząć odpowiednio dobrane leczenie. Jeśli nie udało się znaleźć przyczyny problemu, warto rozważyć konsultację ze specjalistą jednego z ośrodków Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem.

Co na zaburzenia snu? Jakie leki i zabiegi mogą być przydatne?

Wybór metody leczenia zaburzeń snu powinien być uzależniony od przyczyny tej dolegliwości. Podstawą jest więc dokładna diagnoza. Jeśli w jej ramach zostanie ustalone, że zaburzenia snu są schorzeniem wtórnym (wynikającym z innej choroby), kluczowe jest leczenie dolegliwości podstawowej – na przykład nadczynności tarczycy, depresji lub zaburzeń psychicznych. Jeśli natomiast zaburzenia snu mają charakter pierwotny (nie wynikają z innego schorzenia), stosowane mogą być środki nasenne w połączeniu z utrzymywaniem odpowiedniej higieny snu.

W przypadku, gdy zaburzenia snu są związane z problemami laryngologicznymi, bardzo dobre efekty mogą przynieść zabiegi:

  • Korekty języczka i utwardzenie podniebienia – to zabieg, który redukuje chrapanie i bezdech senny. Sprzyja poprawie komfortu snu.
  • Korekty przegrody nosowej – może być wykonana w ramach septoplastyki (modelowanie przegrody) lub konchoplastyki (usunięcie nadmiaru przerośniętej tkanki w małżowinach nosowych).

Szacuje się, że zaburzenia snu to problem, który dotyka coraz większy odsetek populacji. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, ale niska jakość snu i jego nieprawidłowy przebieg w istotny sposób wpływa na samopoczucie, koncentrację i wiele innych aspektów codziennego życia. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek problemy ze snem, rozważ konsultację medyczną.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Plastyka korekcyjna nosa i przegrody

Plastyka korekcyjna nosa i przegrody

Nos na naszych twarzach to zdecydowanie coś, co wybija się na pierwszy plan. Zauważamy to u innych i sami również ...
Leczenie migreny toksyną botulinową

Leczenie migreny toksyną botulinową

Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na migrenę, wie, że nie jest to tylko zwykły ból głowy. To ból, który często potrafi ...
Plastyka korekcyjna odstających małżowin usznych
Kamila Czerniak, Koordynator Placówki Klinika Ambroziak Dermatologia

Plastyka korekcyjna odstających małżowin usznych

Przeszkadza ci rozmiar lub kształt twoich uszu? Są za duże lub za daleko odstają od głowy? Korekcja plastyczna odstających małżowin ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05