Zakola

Co to są zakola i jak sobie z nimi radzić?

Dostrzegasz ubytek włosów w okolicach czoła? To mogą być zakola. Jeśli nie chcesz, by problem ten pogłębiał się w niekontrolowany sposób, dowiedz się więcej o tym, dlaczego powstają zakola i w jaki sposób sobie z nimi poradzić.  

Co to są zakola?

Zakola to typ łysienia, którego charakterystycznym objawem jest miejscowa utrata włosów na skroniach i czole. Z czasem ubytki rozprzestrzeniają się na inne partie głowy – między innymi na okolicę ciemieniową. Dlatego, jeśli dostrzegasz u siebie pierwsze oznaki tworzących się zakoli, nie zwlekaj z rozpoczęciem leczenia.

Zakola – fazy postępowania zmian

Ubytek włosów w okolicach czoła, który bywa określany mianem zakoli, postępuje stopniowo. Wyróżnia się następujące fazy tworzenia się zakoli:

  • Faza pierwsza: włosy delikatnie się przerzedzają, a zakola nie są jeszcze wyraźne.
  • Faza druga: przednia linia włosów lekko się cofa, a wraz z upływem kolejnych miesięcy pojawiają się coraz większe ubytki w owłosieniu w okolicach skroni.
  • Faza trzecia: włosy przerzedzają się w części ciemieniowej, a z czasem obszary łysienia stają się coraz większe.
  • Faza czwarta: włosy są obecne jedynie w okolicach potylicy.

Jak widzisz, proces utraty włosów rozpoczyna się niepozornie – od ich przerzedzenia na czole i skroniach. Z czasem jednak zakola pogłębiają się, a ubytek włosów postępuje. Co ważne, zakola to problem, który dotyczy głównie mężczyzn, ale to nie oznacza, że nie występuje również u części kobiet.

Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy zakoli, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Umów się na konsultację trychologiczną. Lekarz zbada Twoje włosy oraz skórę głowy, zaproponuje również najkorzystniejszą metodę wzmacniania włosów.

Zakola – objawy

U mężczyzn proces łysienia może rozpocząć się już około 18. roku życia. Włosy stopniowo się przerzedzają. Z czasem tworzą się zakola – najpierw niewielkie, później głębsze. Linia włosów cofa się i układa w charakterystyczny kształt przypominający literę V lub M. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, możesz zauważyć również, że Twoje włosy stały się delikatniejsze, cieńsze, jaśniejsze i krótsze.

Przyczyny powstawania zakoli

Zakola mogą być rodzajem łysienia androgenowego, którego przyczyny nie są do końca określone. Do ich powstawania predysponują czynniki hormonalne oraz genetyczne. Dlatego, jeśli zakola występowały u Twoich rodziców czy dziadków, szanse na to, że pojawią się także u Ciebie, rosną. Ponadto łysienie tego typu może nasilać nieodpowiednia dieta, stres i stosowanie niektórych leków.

Zakola w młodym wieku

Zakola mogą pojawić się nawet u osób w bardzo młodym wieku. Zazwyczaj spowodowane jest to zmianami hormonalnymi, a konkretniej wzmożoną obecnością aktywnej formy testosteronu (dihydrotestosteronu), który może negatywnie oddziaływać na mieszki włosowe. Nie bez znaczenia jest także prowadzony tryb życia – powstawaniu zakoli w młodości sprzyja stosowanie używek, nadmiar stresu oraz dieta obfitująca w przetworzoną żywność.

Zakola u mężczyzn i u kobiet

Zakola u mężczyzn są powszechniejsze niż u kobiet. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, zmiany tego typu mogą mieć podłoże genetyczne, ale niekoniecznie. Zakola u kobiet czasami spowodowane są menopauzą lub zespołem policystycznych jajników. Inne możliwe przyczyny łysienia to nadmierny spadek wagi i niedobór witamin oraz minerałów.

Jak pozbyć się zakoli? Diagnostyka i sposoby leczenia

Jeśli zauważasz, że Twoje włosy stopniowo się przerzedzają, zapisz się na wizytę u dermatologa lub trychologa. Specjalista pomoże Ci ustalić, co jest powodem łysienia i sprawdzi, czy nie jest ono następstwem choroby skóry głowy – na przykład zakażenia grzybiczego. Ponadto lekarz może zlecić Ci wykonanie badań laboratoryjnych – na podstawie wyników stwierdzi, czy przyczyną zakoli nie jest anemia lub zaburzenia pracy tarczycy. Sposób leczenia zakoli powinien być dopasowany do stopnia ich zaawansowania oraz do przyczyn łysienia. Terapia może opierać się na środkach doustnych, miejscowych, a także specjalistycznych zabiegach.

Specjalistyczne zabiegi na zakola

Zastanawiasz się, jak pozbyć się zakoli? Możesz zdecydować się na jeden ze specjalistycznych zabiegów, które znajdują zastosowanie w leczeniu łysienia, jak również we wzmacnianiu włosów:

  • Karboksyterapia – to zabieg z użyciem dwutlenku węgla, który jest wprowadzany pod skórę głowy. Jego rolą jest wzmocnienie cebulek włosów, jak również pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych.
  • Terapia z użyciem lampy LED – to metoda, dzięki której włosy zostają wzmocnione, a ich wypadanie zniwelowane.
  • Mezoterapia skóry głowy – to zabieg polegający na iniekcji podskórnej indywidualnie dobranych substancji odżywczych (na przykład peptydów). Celem zabiegu jest stymulacja porostu włosów oraz zahamowanie procesów łysienia.
  • Przeszczep włosów – jeśli Twoje zakola są już bardzo mocno zarysowane i ubytek włosów jest spory, najlepsze efekty uzyskasz, decydując się na przeszczepienie włosów z części potylicznej. Mieszki włosowe na potylicy są odporne na oddziaływanie dihydrotestosteronu, który jest jedną z głównych przyczyn łysienia androgenowego oraz tworzenia się zakoli.

Zanim poddasz się wybranemu zabiegowi na zakola, skonsultuj się ze specjalistą. Nie tylko dobierze on najbardziej efektywną kurację dla Ciebie, ale także sprawdzi, czy nie masz przeciwwskazań do jej wykonania.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mezoterapia - Peptydowa terapia włosów
Kamila Czerniak, Koordynator Placówki Klinika Ambroziak Dermatologia

Mezoterapia - Peptydowa terapia włosów

Kto z nas nie chciałby móc pochwalić się pięknymi, zdrowymi i mocnymi włosami? W końcu jest to jeden z elementów ...
Trichoskopia
Michał Rykowski - Anestezjolog

Trichoskopia

Problemy występujące w obrębie skóry głowy potrafią być bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Uporczywie swędząca lub piekąca skóra głowy zdecydowanie obniży ...
Przeszczep włosów metodą WAW FUE
Maciej Ambroziak - Lekarz

Przeszczep włosów metodą WAW FUE

Problem ogólnego przerzedzenia włosów dotyka wiele osób w różnym wieku. Na szczęście, jako jedni z niewielu w Polsce, specjaliści kliniki ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05