Zapalenie czerwieni wargowej

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie czerwieni wargowej?

Zmiana barwy ust to jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów, które mogą wskazywać na zapalenia czerwieni wargowej. W przebiegu tej dolegliwości kolor warg zyskuje intensywnie czerwony odcień, a skóra staje się sucha i spierzchnięta. Jak jeszcze objawia się zapalenie czerwieni wargowej? Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

Czym jest zapalenie czerwieni wargowej?

Zapalenie czerwieni wargowej, określane inaczej jako zapalenie warg bądź cheilitis, to stan zapalny zewnętrznej części ust. Skóra w tym miejscu jest cienka, a na jej powierzchni nie występują gruczoły łojowe ani potowe. Barwa ust to efekt prześwitujących przez cienką skórę naczyń krwionośnych. Wargi są bardzo delikatne, przez co szybko się wysuszają, a co za tym idzie, łatwo o ich uszkodzenie. Jeśli narażasz usta na intensywne działanie promieni słonecznych lub zimno albo często je przygryzasz, może wystąpić u Ciebie zapalenie czerwienie wargowej.

Zapalenie czerwieni wargowej – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia warg jest podrażnienie ust. Czym bywa spowodowane?

  • Czynnikami atmosferycznymi – zapalenie czerwieni wargowej może wynikać z narażenia ust na oddziaływanie bardzo wysokich i niskich temperatur. Niekorzystne działanie na skórę ust mają również wiatr, mróz oraz suche powietrze.
  • Oblizywanie i przygryzanie warg – to kolejny z częstych powodów rozwijania się zapalenia ust. Jeśli równocześnie na skórę ust oddziałują czynniki atmosferyczne, ryzyko rozwinięcia się zapalenia jest wzmożone.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja ust – ta kwestia również może przyczynić się do zapalenia czerwieni wargowej. Zbyt silne pocieranie warg podczas demakijażu, stosowanie matowych pomadek w płynie, które wyróżniają się bardzo wysoką trwałością na ścieranie, a nawet używanie nieodpowiedniego płynu do demakijażu może wpłynąć na powstanie zapalenia.
  • Brak witamin i mikroelementów – do rozwinięcia się zapalenia czerwieni wargowej może dojść nawet na skutek błędów dietetycznych, a w szczególności w sytuacji, gdy występują niedobory witaminy B12.

To najczęstsze spośród wielu czynników, które mogą powodować zapalenie warg. Wśród pozostałych przyczyn wymienia się także przewlekłą antybiotykoterapię, stan po zabiegach stomatologicznych, a nawet problemy hormonalne, cukrzyca i wiele innych.

Zapalenie warg a inne choroby

Zapalenie czerwieni wargowej może być dolegliwością towarzyszącą innym schorzeniom. Zdarza się, że bywa powiązane z alergią na kosmetyki – na przykład na składniki szminki, płynu do płukania jamy ustnej, a nawet kremu do twarzy. Czasami okazuje się również, że jest to efekt uczulenia na wybrane produkty spożywcze.

Ponadto zmiany na skórze warg mogą być spowodowane infekcją bakteryjną, grzybiczą bądź wirusową. Zapalenie tego rodzaju może towarzyszyć również atopowemu zapaleniu skóry, a także innym chorobom, jak choćby cukrzycy. Jeśli więc dostrzegasz zmianę koloru swoich ust, a także ich suchość oraz pierzchnięcie, rozważ konsultację medyczną. Możesz odwiedzić swojego lekarza rodzinnego lub wybrać się do dermatologa.

Zapalenie czerwieni wargowej i jej objawy

Typowym objawem zapalenia czerwieni wargowej są suche, mocno popękane usta. W przebiegu choroby stają się one też intensywnie czerwone i napięte. Zmianie wyglądu warg towarzyszy pieczenie i ból. Ponadto mocno podrażniona skóra może krwawić, a kąciki ust pękać. W niektórych przypadkach cheilitis, na wargach pojawiają się strupki, pęcherze oraz zmiany opryszczkowe.

Zapalenie czerwieni wargowej – leczenie

W leczeniu zapalenia ust kluczowe jest ustalenie jego przyczyny. Właśnie z tego względu warto umówić się na konsultację dermatologiczną.

Jeśli przyczyną schorzenia jest infekcja bakteryjna, grzybicza bądź wirusowa, stosuje się odpowiednie leki miejscowe. Czasami konieczne jest leczenie z użyciem antybiotyków, zwykle w formie maści. Jeśli zapalenie czerwieni wargowej jest wynikiem alergii, należy unikać substancji, która wywołuje niekorzystną reakcję organizmu.

Diagnostyka czerwieni wargowej

W leczeniu cheilitis istotna jest prawidłowa diagnostyka. Jeśli zmagasz się z nawracającym zapaleniem czerwieni wargowej lub jego objawy są dla Ciebie mocno uciążliwe, skonsultuj się z lekarzem – najlepiej dermatologiem. Specjalista nie tylko dobierze odpowiednie dla Ciebie leczenie, ale też może zlecić Ci wykonanie badań pomocnych w ustaleniu przyczyny choroby – na przykład testów alergicznych.

Zabiegi stosowane w leczeniu czerwieni wargowej

  • Terapie laserowe – w niektórych przypadkach w leczeniu zapalenia warg wykonuje się zabiegi z użyciem lasera. Zastosowanie tego typu urządzenia ma na celu zminimalizowanie rozszerzonych naczyń krwionośnych, a ponadto pozytywnie wpływa na wygląd warg.
  • Zabiegi z kwasem hialuronowym – są stosowane nie tylko w celu modelowania ust, ale także po to, by zapewnić im optymalny poziom nawilżenia. Procedurę tego typu wykonuje się jednak, gdy samo zapalenie czerwieni wargowej zostanie już wyleczone. Iniekcja z użyciem kwasu hialuronowego polecana jest szczególnie tym osobom, u których suchość i pierzchnięcie ust występuje dość często.
  • Osocze bogatopłytkowe – kolejny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który pomoże przywrócić ustom gładkość oraz optymalny poziom nawilżenia. Nie jest to procedura lecząca zapalenie czerwieni wargowej, ale zalecana już po wyleczeniu dolegliwości, by zminimalizować nawracanie problemu.

Pamiętaj, że wybór konkretnej metody leczenia powinna poprzedzić wizyta u specjalisty. Na podstawie przeprowadzonego z Tobą wywiadu, lekarz zaproponuje Ci odpowiednią, bezpieczną dla Ciebie terapię.

Co jeszcze jest istotne w leczeniu zapalenia czerwieni wargowej?

Nie mniej ważna od samego leczenia zapalenia ust jest ich odpowiednia pielęgnacja. Aby zadbać o usta, wybieraj nawilżające kosmetyki – przede wszystkim takie, które zawierają olej z wiesiołka, masło shea oraz witaminę E. Pamiętaj o piciu wystarczającej ilości wody każdego dnia i o stosowaniu zbilansowanej diety ubogiej w cukier. Zabezpieczaj usta przed działaniem wiatru, zimna i słońca, stosuj ochronne pomadki.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Osocze Bogatopłytkowe
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Osocze Bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest często wampirzym liftingiem. I choć nazwa ta może wzbudzać mieszane uczucia, to efekty takiego zabiegu z ...
Modelowanie ust kwasem hialuronowym
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Modelowanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w naprawdę wielu dziedzinach medycyny, jednak swój prym wiedzie przede wszystkim w medycynie estetycznej. Substancja ta ...
Nawilżająca mezoterapia ust

Nawilżająca mezoterapia ust

Przesuszone, spierzchnięte i pękające usta to problem, z którym zetknął się najpewniej każdy z nas. Istnieją jednak sytuacje, w których ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05