Zaskórniki

Jak się pozbyć zaskórników? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Zaskórniki, nazywane potocznie wągrami, to powszechny problem skórny. Poznasz je po nieestetycznie wyglądających czarnych kropkach pojawiających się przede wszystkim na skórze twarzy, ale nie tylko. Sprawdzamy, jak powstają głębokie zaskórniki i jak się z nimi uporać.

 

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki to niewielkie grudki, które tworzą się z obumarłych komórek naskórka połączonych z wydzieliną gruczołów łojowych. Zmiany skórne tego typu mogą być zlokalizowane zarówno na twarzy, jak i w innych partiach ciała – na przykład na plecach. Co równie istotne, choć najczęściej borykają się z nimi nastolatkowie w okresie dojrzewania, występują także u osób dorosłych. Ponadto mogą – ale nie muszą – być jednym z objawów trądziku.

Jak wyglądają zaskórniki?

Zaskórniki to drobne zmiany skórne o białym lub czarnym zabarwieniu. Na twarzy możesz zauważyć je przede wszystkim w okolicach nosa, na brodzie, czole i policzkach. Występują one głównie w okolicach łojotokowych, czyli tam, gdzie produkcja łoju jest nasilona. Z tego powodu pojawiają się także na plecach, klatce piersiowej i ramionach. Co ciekawe, mogą tworzyć się na każdej innej owłosionej partii ciała, dlatego czasami występują także na pośladkach, pod pachami, a nawet w uszach.

Zaskórniki i ich rodzaje

Zaskórniki dzielą się na dwa rodzaje: otwarte i zamknięte. Typ występujących zmian związany jest z budową lejka gruczołu łojowego. Kiedy czop blokuje jego górną część, powstają zaskórniki otwarte. Natomiast wągry drugiego rodzaju tworzą się, gdy czop umiejscowiony jest pod powierzchnią skóry.

Zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte rozpoznasz po charakterystycznych czarnych kropkach niewielkich rozmiarów. Kolor ten jest wynikiem procesu utleniania keratyny w martwych komórkach skóry.

Zaskórniki zamknięte

W przeciwieństwie do otwartych zmian tego typu zaskórniki zamknięte mają biały kolor. Jest on efektem tego, że przez brak dostępu powietrza keratyna znajdująca się w komórkach skóry nie ciemnieje.

Dlaczego powstają głębokie zaskórniki?

Najczęstszą przyczyną powstawania wągrów jest nadmierne rogowacenie naskórka, czyli niewłaściwa keratynizacja. Kiedy komórki skóry przesuwają się od głębokich warstw w kierunku tych, które znajdują się najwyżej, jednocześnie wypychają martwą komórkę. W ten sposób tworzy się zrogowaciała struktura niebędąca w stanie przepuścić wody. Z upływem czasu stare komórki zastępują nowe.

Czynniki, które sprzyjają tworzeniu się zaskórników:

  • Zwiększone wydzielanie sebum – nadmiar łoju produkowanego przez gruczoły skóry sprzyja tworzeniu się zaskórników.
  • Zmiany i zaburzenia hormonalne – dlatego z wągrami najczęściej zmagają się młodzi ludzie w okresie dojrzewania. Z tego samego powodu na zaskórniki nierzadko uskarżają się kobiety w ciąży oraz podczas menstruacji.
  • Niewłaściwa pielęgnacja skóry – niektóre kosmetyki mogą zatykać pory, a co za tym idzie – powodować powstawanie wągrów. Dlatego tak istotne jest stosowanie preparatów odpowiednich do danego rodzaju cery.
  • Stres – nadmiar stresu nie sprzyja dobrej kondycji skóry i może nasilać występowanie zaskórników.

Zaskórniki – sposoby leczenia

Od dłuższego czasu borykasz się z zaskórnikami? Choć podstawą niwelowania tego rodzaju zmian skórnych jest właściwa pielęgnacja, rozważ wizytę u dermatologa. Ten może zaproponować Ci zastosowanie środków o działaniu miejscowym, które zniwelują wągry. Pamiętaj jednak, że najlepsze efekty uzyskasz, wdrażając terapię skojarzoną, czyli oprócz aplikowania specjalistycznych kremów i maści, właściwie dbając o skórę. Bardzo dobre efekty dają także specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach medycyny estetycznej.

Specjalistyczne zabiegi niwelujące zaskórniki

  • Peelingi chemiczne i kosmetyczne – łączą w sobie działanie złuszczające, oczyszczające i normalizujące. Osobom z zaskórnikami i tendencją do przetłuszczania się skóry rekomendowany jest peeling węglowy oraz kawitacyjny.
  • Zabiegi złuszczające – przede wszystkim te, które są oparte o działanie kwasów, ale też zabiegi mechaniczne, jak mikrodermabrazja. Mechaniczne działanie złuszczające rekomendowane jest jednak wówczas, gdy na skórze nie ma aktywnych zaskórników – zabieg ten ma wówczas działanie profilaktyczne oraz pomaga usunąć ewentualne ślady po zaskórnikach.
  • Zabiegi laserowe – sprzyjają redukcji zaskórników oraz innych problemów skórnych. Wygładzają cerę, odblokowują pory i poprawiają kondycję skóry.

To wyłącznie wybrane spośród wielu zabiegów, jakie możesz wykonać, jeśli masz cerę z zaskórnikami. Aby dobrać najkorzystniejszą metodę ich leczenia, skonsultuj się z dermatologiem.

Co na zaskórniki? Jak się z nimi uporać domowymi sposobami?

Walkę z wągrami możesz podjąć także w domu. Przede wszystkim pamiętaj o codziennym oczyszczaniu skóry twarzy – zarówno rano, jak i wieczorem. Używaj do tego łagodnych kosmetyków, które nie mają w swoim składzie niepotrzebnie podrażniającego cerę alkoholu. Oprócz tego regularnie wykonuj peelingi i nakładaj maseczki oczyszczające. Pamiętaj też, że dla kondycji Twojej skóry ogromne znaczenie ma dieta, dlatego dbaj o to, by była zbilansowana, bogata w posiłki na bazie warzyw, owoców, zdrowych tłuszczów i wartościowych źródeł białka.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Peeling Fenolowy
Agnieszka Motyl - Pracownik Call Center

Peeling Fenolowy

Szukasz najlepszych pomysłów na poprawę wyglądu twarzy i redukcję nawet głębokich zmarszczek? Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w rękach doświadczonego dermatologa ...
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05