Zmarszczki na szyi

Jak skutecznie usunąć zmarszczki na szyi?

Skóra na szyi jest delikatna i podatna na powstawanie zmarszczek – często to właśnie zmarszczki na szyi optycznie dodają lat i bywają przyczyną kompleksów. Dlaczego tak łatwo powstają zmarszczki na dekolcie? Jak je usunąć?

Dlaczego skóra na szyi szybko się starzeje?

Na proces powstawania zmarszczek wpływa wiele czynników zewnętrznych (jak choćby źle dobrana pielęgnacja), ale też kwestie związane z naturalną anatomią, mimiką oraz specyfiką wybranego obszaru ciała. Choć nie jest to tak oczywiste, u wielu osób zmarszczki na szyi pojawiają się o wiele wcześniej niż zmarszczki na twarzy – nawet w dość młodym wieku. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Skóra na szyi jest cienka i delikatna, podatna na marszczenie się – na przykład wówczas, gdy pochylasz głowę.
  • Na szyi występuje niewielka ilość tkanki podskórnej, przez co zmarszczki są wyeksponowane.
  • Pielęgnacja skóry na szyi bywa bagatelizowana, przez co u wielu osób pojawiają się wręcz zmarszczki na szyi w młodym wieku. To może być efekt pochylonej pozycji podczas pracy (na przykład przy komputerze) lub nauki, a także skutek braku odpowiedniego nawilżania i odżywiania skóry.

Pierwsze zmarszczki na szyi pojawiają się zazwyczaj już około 30. roku życia. Typowo zwiotczała skóra na szyi pojawia się na szczęście zdecydowanie później.

Zmarszczki na szyi – wygląd i charakterystyka

Czynnikiem, który może zdradzić wiek dbającej o siebie osoby, jest właśnie pomarszczona i zwiotczała skóra na szyi. Zanim się ona pojawi, zmarszczki na szyi wyglądają dość niepozornie:

  • Początkowo są to cieniutkie, poziome kreseczki, które otaczają szyję od frontu, jak pierścienie lub naszyjniki.
  • Z czasem zmarszczki te pogłębiają się, są wyraźne i głębsze. Dodatkowo mogą pojawić się również zmarszczki pionowe.
  • Na późniejszym etapie cała skóra na szyi może stać się wiotka i pomarszczona. Zmarszczki układają się na niej wówczas w różnych kierunkach – tworzą siateczkę drobnych i głębszych kreseczek.

Zmarszczkom na szyi często towarzyszy również zatarcie owalu twarzy, podwójny podbródek, a nawet chomiki oraz ewentualne bruzdy nosowo-wargowe. Wszystkie te symptomy starzenia się skóry nie pojawiają się jednak nagle i dlatego, jeśli chcesz opóźnić ich powstawanie i utrwalanie się, zadbaj o kondycję skóry z wyprzedzeniem.

Jak usunąć zmarszczki z szyi?

Istnieją różne sposoby na to, by przywrócić swojej szyi gładkość oraz młodzieńczy wygląd. Najskuteczniejsze metody wymagają wykonania profesjonalnych zabiegów, ale nie należy bagatelizować również domowych sposobów na gładką szyję.

Zabiegi na zmarszczki na szyi

  • Mezoterapia igłowa – bardzo popularna metoda, która przyczynia się nie tylko do niwelowania zmarszczek, ale też do odżywienia i nawilżenia skóry. Mezoterapia igłowa polega na podskórnej iniekcji wybranych substancji odżywczych. W zależności od tego, z jakim problemem kosmetycznym masz do czynienia, w ramach mezoterapii może być zastosowany koktajl witaminowy, ujędrniający lub inny.
  • Laser frakcyjny – chętnie wybierana metoda korygowania zmarszczek i innych niedoskonałości skórnych. Laser frakcyjny powoduje kontrolowane, mikroskopijne uszkodzenia tkanek podskórnych, co pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry (przede wszystkim produkcję nowych włókien kolagenowych, dzięki którym skóra jest bardziej jędrna). Efekty są uzależnione od liczby przeprowadzonych zabiegów.
  • Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – to sposób na głębokie zmarszczki na szyi. Jeśli inne metody są już zbyt słabe, by się z nimi uporać, możesz rozważyć zabieg z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego (działa on wówczas jako wypełniacz, a nie tylko jako substancja nawilżająca).
  • Lifting szyi – inwazyjna metoda chirurgicznego odmładzania wyglądu szyi, która jednak zapewnia bardzo wyraźne i trwałe efekty. Podczas zabiegu możliwe jest usunięcie nadmiaru wiotkiej i pomarszczonej skóry, a także wymodelowanie pozostałej części skóry tak, by była napięta i gładka.

To wybrane spośród wielu zabiegów kosmetycznych oraz plastycznych, które pomogą przywrócić skórze na szyi młodszy wygląd. Zanim zdecydujesz się na któryś z nich, omów tę kwestię ze swoim dermatologiem lub z lekarzem medycyny estetycznej. Upewnij się też, że nie masz żadnych przeciwwskazań do wytypowanego zabiegu.

Domowe sposoby na gładszą szyję

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na laserowe odmładzanie szyi, na mezoterapię igłową, czy na lifting, o skórę na szyi możesz zadbać także w domowym zaciszu. Działania te mają duże znaczenie profilaktyczne – pomagają opóźnić powstawanie kolejnych zmarszczek, jak również przedłużają efekty, które uzyskano dzięki przeprowadzonym zabiegom.

Co robić, a czego nie robić, by uniknąć zmarszczek na szyi?

  • Zadbaj o pielęgnację skóry na szyi – postępuj z nią tak, jak ze skórą twarzy: oczyszczaj ją, nawilżaj, tonizuj, poddawaj działaniom złuszczającym i ujędrniającym.
  • Używaj kosmetyków o działaniu ujędrniającym – najlepiej dwa razy dziennie.
  • Ograniczaj oddziaływanie na szyję promieniowania UV – to ono jest jednym z głównych czynników starzenia się skóry.
  • Wykonuj masaż oraz ćwiczenia szyi – przede wszystkim rozciągające (na przykład wykonując obroty głowy w różnych kierunkach).
  • Nie garb się i nie pochylaj szyi – wiele osób przybiera tak niekorzystną pozycję podczas pracy lub w trakcie korzystania ze smartfona.

Gładka szyja to marzenie wielu osób. Niestety zmarszczki na szyi mogą pojawić się już nawet u osób młodych. Aby tego uniknąć, dbaj o profilaktykę i odpowiednią pielęgnację skóry. Jeśli nawet po czasie na Twojej szyi pojawią się pierwsze zmarszczki, nie martw się – masz do wyboru szeroką gamę zabiegów oraz kosmetyków, które pomogą przywrócić Twojej szyi młodzieńczy wygląd.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Lifting twarzy podbródka i szyi
Aleksandra Mortka- Pracownik recepcji

Lifting twarzy podbródka i szyi

Kto z nas nie chciałby wyglądać o 15 lat młodziej? W dzisiejszym społeczeństwie, w którym wizerunek odgrywa dużą rolę, ludzie ...
Mikronakłuwanie
Aleksandra Gross - Koordynator Badań Klinicznych

Mikronakłuwanie

Mikronakłuwanie stymuluje naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze. Za pomocą pulsujący igieł substancje czynne wprowadzane są do naskórka i skóry ...
Mezoterapia Anti-Aging
Paula Turowska - Pracownik Recepcji

Mezoterapia Anti-Aging

Procesy starzenia się skóry postępuję nieuchronnie z roku na rok. Czynników, które je przyspieszają, może być naprawdę wiele, począwszy od ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05