Znamię Clarka

Jak wygląda i jak leczyć znamię Clarka?

Na Twojej skórze widnieją brązowe znamiona barwnikowe, które są delikatnie wyniesione ponad poziom skóry? To mogą być właśnie znamiona Clarka. Czy mogą być groźne? W jaki sposób je zdiagnozować i czy należy je usunąć?

Znamię Clarka – wygląd i charakterystyka

Cechą, która może wskazywać na to, że znamię barwnikowe jest właśnie znamieniem Clarka, to jego subtelna wypukłość. Znamię Clarka jest bowiem delikatnie wyniesione, wyczuwalne dotykiem. Najczęściej ma kolor brązowy oraz może osiągać różnorodne rozmiary. Znamię tego typu na ogół występuje na ramionach, udach lub tułowiu. Jego powierzchnia zazwyczaj jest gładka w dotyku.

Znamię Clarka to powszechnie występująca zmiana nowotworowa, która ma łagodny charakter. Nie oznacza to jednak, że można ją bagatelizować. Jeśli posiadasz ten rodzaj znamienia od dawna, kontroluj je regularnie u dermatologa, weryfikuj tempo wzrostu zmiany i reaguj, gdy zauważysz jakiekolwiek objawy dodatkowe (na przykład świąd, owrzodzenie lub krwawienie). Gdy znamię pojawiło się na skórze niedawno, odwiedź dermatologa, by upewnić się, że zmiana ma rzeczywiście łagodny charakter.

Jak i dlaczego powstaje znamię Clarka?

Znamię Clarka jest zaliczane do znamion melanocytowych (barwnikowych). Do przyczyn jego powstawania należą:

  • Czynniki genetyczne – zazwyczaj znamiona tego typu występują u wielu osób w obrębie rodziny.
  • Czynniki zewnętrzne – w szczególności nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV przy jednoczesnym zaniedbywaniu ochrony przeciwsłonecznej.
  • Kwestie hormonalne.

Znamię Clarka – diagnostyka i leczenie

Podstawą w diagnozowaniu jakichkolwiek zmian skórnych i znamion jest konsultacja dermatologiczna. Podczas niej lekarz może obejrzeć (także przy pomocy dermatoskopu) skórę na całym ciele w poszukiwaniu niepokojących zmian.

Dermatoskopia to dokładna technika weryfikowania znamion barwnikowych, a w szczególności wówczas, gdy badanie jest wykonywane przy użyciu profesjonalnego sprzętu w połączeniu z zaawansowanym oprogramowaniem. Nowoczesne programy medyczne, które wykorzystują sztuczną inteligencję, mogą wspierać analizę zmian skórnych, jaką przeprowadza lekarz, dzięki czemu skuteczność wykrywania nieprawidłowości na wczesnym etapie jest jeszcze wyższa. W niektórych gabinetach wykonywane są również tak zwane mapy znamion – to znaczy skan powierzchni ciała z naniesionymi znamionami. Jeśli po jakimś czasie dojdzie do kolejnego badania, łatwo będzie można porównać wyniki do poprzedniego.

Aby upewnić się, że znamiona, które posiadasz, to rzeczywiście znamiona Clarka, umów się na konsultację dermatologiczną. W zależności od jej wyniku, będzie możliwe usunięcie znamion lub wyłącznie ich obserwacja.

Kiedy usuwane są znamiona Clarka?

Decyzja o usunięciu znamion barwnikowych może być podyktowana preferencjami pacjenta lub koniecznością. Znamiona Clarka zazwyczaj są usuwane, gdy:

  • Budzą wątpliwości diagnostyczne – na przykład z uwagi na swoją atypowość, rozmiar lub tempo wzrostu.
  • Są ulokowane w miejscach narażonych na częste podrażnienia – na przykład pod zapięciem stanika albo na pachwinie.
  • Stanowią defekt estetyczny – na przykład z uwagi na ich ulokowanie na twarzy, szyi lub dekolcie.

Po usunięciu, znamiona są przesyłane do badania histopatologicznego, co umożliwia ostateczne potwierdzenie diagnozy.

Jakie są metody usuwania znamion Clarka?

Istnieje kilka różnych sposobów na to, by pozbyć się ze skóry znamion barwnikowych. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Tradycyjna metoda chirurgiczna – wymaga użycia skalpela i założenia szwów. Umożliwia wycięcie znamienia w całości wraz z zachowaniem marginesów zdrowej tkanki. Dzięki temu możliwe jest przekazanie znamienia w całości do badania histopatologicznego. Chirurgiczne usuwanie znamion jest rekomendowaną metodą, gdy znamię budzi jakiekolwiek wątpliwości diagnostyczne. Po zabiegu pozostaje blizna, ale w przyszłości można będzie rozważyć zredukowanie jej przy pomocy nowoczesnych technik laserowych.
  • Radiochirurgiczne usuwanie znamion skórnych – mniej inwazyjna metoda, która nie wymaga użycia klasycznego skalpela. Pozwala na pozbycie się znamion, ale rekomendowana jest głównie do usuwania mniejszych zmian, które nie budzą wątpliwości diagnostycznych. Po zabiegu pozostaje rana, która jednak nie wymaga zakładania szwów. Zazwyczaj ślad po usuwaniu znamion tą metodą jest subtelniejszy niż po klasycznym zabiegu chirurgicznym.

Pamiętaj o tym, że najlepszą metodę usuwania znamion dobierze dla Ciebie lekarz. Weźmie pod uwagę zarówno wielkość, jak również lokalizację zmiany oraz to, czy jest ona podejrzana pod względem onkologicznym.

Widząc na swojej skórze jakiekolwiek nowe lub powiększające się znamiona, umów się na ich zbadanie. Nie zajmuje to wiele czasu, a może wykryć zmiany o złośliwym charakterze na bardzo wczesnym etapie.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...
Radioterapia w leczeniu bliznowców

Radioterapia w leczeniu bliznowców

Niemal 18 milionom osób, których dotyczy problem bliznowców, możliwość usunięcia tych nieładnych, przypominających pazury narośli może wydawać się nierealna. W ...
Wideodermatoskopia - badanie pieprzyków i znamion

Wideodermatoskopia - badanie pieprzyków i znamion

Pieprzyki, brodawki, plamy czy przebarwienia – chyba każdy z nas znajdzie na swojej skórze co najmniej kilka takich zmian. Możemy ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05