Znamię melanocytowe

Powstawanie i usuwanie znamion melanocytowych

Każdy z nas może zauważyć na swoim ciele co najmniej kilka pieprzyków. Choć przeciętnie człowiek może doliczyć się ich około kilkudziesięciu, to zdarzają się również osoby, u których występują ich setki. W jaki sposób powinna przebiegać ich profilaktyka? Jakie możemy wyróżnić rodzaje znamion melanocytowych i które z nich powinny zwrócić naszą szczególną uwagę?

Przyczyny powstawania znamion melanocytowych

Niestety dokładne przyczyny powstawania znamion melanocytowych nie zostały jeszcze w całości poznane. Naukowcy jednak mają w tej kwestii swoje hipotezy. Istnieje bowiem wiele czynników, które wpływają na rozwój tego typu zmian skórnych.

Oczywiście, kiedy mówimy o przyczynach powstawania znamion melanocytowych, nie sposób nie wspomnieć o aspekcie ich dziedziczenia. To jeden z najważniejszych czynników, który powoduje powstawanie tego typu zmian na naszej skórze. Obok tego znaczny wpływ na powstawanie znamion melanocytowych ma ekspozycja ciała na promieniowanie UV. Okazuje się bowiem, że doprowadza ono do uszkadzania komórek skóry, co prowadzi do mutacji i zwiększonej produkcji melanocytów. Jeżeli zatem długo przebywamy na słońcu bez odpowiedniej ochrony, możemy spodziewać się u siebie zdecydowanie większej ilości pieprzyków. Bardzo często mówi się również, że na powstanie znamion melanocytowych wpływ może mieć nawet wiek, płeć czy stosowanie konkretnych leków. Specjaliści jednak wciąż prowadzą badania w tej dziedzinie, aby móc lepiej zrozumieć mechanizm ich występowania.

W jaki sposób leczyć i usuwać znamiona melanocytowe?

Chirurgiczne usuwanie znamion melanocytowych

Na szczęście większość znamion melanocytowych, które możemy zauważyć na naszym ciele, jest łagodna i nie wymaga dodatkowego leczenia. W niektórych przypadkach lekarz może jednak zasugerować ich usunięcie, czy to ze względów estetycznych, czy też przez wzgląd na możliwość wystąpienia w tym miejscu zmiany nowotworowej w przyszłości. W tym celu najczęściej stosuje się ich chirurgiczne usuwanie. W tym celu chirurg dokonuje znieczulenia miejscowego, a następnie przechodzi do usuwania znamiona melanocytowego wraz z otaczającą go tkanką. Następnie wycięty fragment zostaje przekazany do badania histopatologicznego, który pozwoli wykluczyć występowanie w nim jakichkolwiek zmian nowotworowych.

Krioterapia znamion melanocytowych

Obok chirurgicznego usuwania znamion, równie popularną metodą jest także krioterapia. To szybka i bezbolesna metoda, która pozwala pozbyć się nieestetycznych pieprzyków. Warto mieć jednak na uwadze, że nie może być ona zastosowana do pozbycia się każdego rodzaju znamiona melanocytowego. Dedykowana jest bowiem jedynie do niewielkich i płytkich zmian. Polega ona na dosłownym zamrożeniu zmian skórnych za pomocą ciekłego azotu. Zazwyczaj już jeden zabieg wystarczy, aby pozbyć się niechcianego znamienia.

Laserowe usuwanie znamion

Jeżeli natomiast na naszej skórze występują stosunkowo płaskie, ale rozległe znamiona melanocytowe, to prawodpodobnie nie pomoże nam ani krioterapia, ani niemożliwe będzie przeprowadzenie ich chirurgicznego usunięcia. Na szczęście w tym przypadku specjaliści znaleźli inną równie skuteczną metodę, czyli zastosowanie lasera frakcyjnego CO2. Seria zabiegów z wykorzystaniem tego urządzenia pozwoli na stopniowe pozbywanie się warstw znamienia z naszej skóry, co w konsekwencji sprawia, że staje się ono niemal całkowicie niewidoczne.

Kiedy należy badać znamiona melanocytowe?

Tylko regularne badania pozwolą na wczesnym etapie wykryć zmiany skórne, które mogą zagrażać naszemu życiu. Warto co najmniej raz w miesiącu przeprowadzić samobadanie i sprawdzić, czy na naszym ciele nie pojawiają się nowe znamiona melanocytowe, bądź też nie przybierają one niepokojących kształtów. W momencie kiedy zaniepokoi nas wielkość, kształt, kolor czy struktura takiego pieprzyka bądź innego znamienia, to dobry moment, aby udać się do specjalisty na badanie wideodermatoskopii. Po takim badaniu dermatolog zdecyduje, czy nasze znamię melanocytowe wymaa dalszej diagnostyki lub leczenia.

Regularne badania powinny przeprowadzać przede wszystkim osoby z grupy zwiększonego ryzyka. Mowa tu o wszystkich, którzy posiadają bardzo jasną karnację, ich skóra pokryta jest licznymi zmianami melanocytowymi bądź też w rodzinie występowały przypadki raka skóry. Takie osoby co najmniej raz w roku powinny przeprowadzić profilaktyczne badanie u specjalisty.  

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia Depigmentacyjna
Gabriela Bielińska- Fizjoterapeuta

Terapia Depigmentacyjna

Przebarwienia i pigmenty na skórze to problem, z którym boryka się zarówno mnóstwo kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn powstawania tych ...
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05