Znieczulenie nasiękowe

Jak działa znieczulenie nasiękowe?

Podczas wielu zabiegów medycznych konieczne jest zastosowanie znieczulenia. Nie zawsze musi to być znieczulenie ogólne – w wielu przypadkach zupełnie wystarczające okazują się środki zastosowane miejscowo. Punktowo działa właśnie znieczulenie nasiękowe, które bywa również określane mianem znieczulenia infiltracyjnego. Na czym polega ten typ znieczulenia? Kiedy jest stosowane? Jakie są wskazania i przeciwskazania do znieczulenia nasiękowego?

 

Znieczulenie nasiękowe – charakterystyka i działanie

Jednym z popularniejszych rodzajów znieczulenia miejscowego jest właśnie znieczulenie nasiękowe, które bywa również określane mianem infiltracyjnego. Metoda ta znajduje szerokie zastosowanie podczas wielu zabiegów medycznych.

Jak aplikowane jest znieczulenie nasiękowe?

Środek przeciwbólowy jest podawany miejscowo, przy pomocy strzykawki. Substancja może być aplikowana domięśniowo, śródskórnie lub podskórnie.

Jak działa znieczulenie nasiękowe?

Ten rodzaj znieczulenia oddziałuje miejscowo – na obszarze aplikacji oraz wokół niego. Środek przeciwbólowy w znieczuleniu nasiękowym blokuje odczuwanie bólu w zakończeniach włókien nerwowych. Działanie znieczulenia nasiękowego jest bardzo szybkie – następuje praktycznie już po chwili od wykonania zastrzyku.

W jakich rodzajach zabiegów stosowane bywa znieczulenie nasiękowe?

Znieczulenie nasiękowe jest z powodzeniem stosowane w wielu rodzajach zabiegów. Bywa bardzo często wykorzystywane w stomatologii, dermatologii, okulistyce, laryngologii, a także w wielu innych specjalizacjach.

Znieczulenie nasiękowe – wskazania i przeciwskazania

Do skorzystania ze znieczulenia nasiękowego skłaniać mogą takie kwestie, jak mała inwazyjność i szybkie działanie środka przeciwbólowego. Nie bez znaczenia jest również to, że ten typ znieczulenia wiąże się z niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań.

Znieczulenie nasiękowe może być podawane pacjentom i pacjentkom, u których nie wykazano żadnych przeciwskazań. Jakie mogą być przeciwskazania do znieczulenia nasiękowego?

  • Uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu – warto podkreślić, że jest to przeciwskazanie związane z samym preparatem, a nie ze sposobem jego aplikacji.
  • Niektóre schorzenia – szczególną uwagę trzeba zachować przy stosowaniu znieczuleń u pacjentów i pacjentek z rozpoznaną astmą oskrzelową, po zawale serca, z jaskrą, padaczką oraz nerwicą.
  • Aichmofobia – czyli lęk przed igłami i zastrzykami. To istotna przeszkoda w podawaniu znieczulenia nasiękowego zarówno u dorosłych, jak i u młodszych pacjentów.

Jakie mogą być powikłania po znieczuleniu nasiękowym?

Każda procedura medyczna i każda zaaplikowana substancja może spowodować reakcje niepożądane. Niektóre są powszechne i niegroźne, inne są rzadkie, ale mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia lub zdrowia. Do możliwych powikłań po znieczuleniu nasiękowym należą:

  • Opuchlizna w miejscu iniekcji – zazwyczaj niewielka i ustępująca po upływie czasu. Niepokój powinien wzbudzić widoczny obrzęk na większym obszarze, który postępuje. Jeśli jest zlokalizowany w okolicy twarzy, gardła i szyi, może powodować uczucie duszności i problemy z oddychaniem. Najczęściej jest to wynik reakcji alergicznej na któryś ze składników preparatu. Na szczęście sytuacje takie nie zdarzają się często.
  • Zaburzenia czucia, drżenie mięśni – zazwyczaj występują w miejscu iniekcji i samoistnie ustępują.
  • Zawroty głowy – mogą wynikać zarówno z reakcji na podany specyfik, jak i ze stresu wywołanego samym zastrzykiem.

Poza powyższymi, nieprawidłową reakcją na znieczulenie nasiękowe bywa również uczucie metalicznego smaku w ustach. Poważne powikłania po tym rodzaju znieczulenia są rzadkie, ale nie można ich wykluczyć. Należą do nich: omdlenia, drgawki, zaburzenia oddychania, zaburzenia rytmu serca, a nawet całkowite zatrzymanie mięśnia sercowego.

Choć wśród możliwych powikłań znieczulenia nasiękowego wymienia się nawet tak poważne dolegliwości, jak zaburzenia rytmu serca lub zaburzenia oddychania, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że znieczulenie nasiękowe jest jednym z mniej ryzykownych i obciążających rodzajów znieczulenia. Pozwala zachować pacjentowi pełną świadomość i kontrolę nad sytuacją. Znieczulenie podpajęczynówkowe lub narkoza mogą powodować zdecydowanie więcej powikłań.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Kriolipoliza
Justyna Włodarczyk - Fizyk Medyczny

Kriolipoliza

Sposobów na eliminację nadprogramowej tkanki tłuszczowej jest naprawdę wiele, jednak nie wszystkie gwarantują rezultaty, które będą nas w pełni satysfakcjonować. ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05