Żylaki powrózka nasiennego

Jak powstają i jak leczyć żylaki powrózka nasiennego?

Pomimo tego, że żylaki powrózka nasiennego nie zawsze powodują wystąpienie wyraźnych objawów, mogą skutkować poważnymi powikłaniami. Jak rozpoznać i zdiagnozować tę przypadłość? Jakimi metodami leczy się żylaki jąder? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

 

Żylaki powrózka nasiennego – czym są?

Żylaki powrózka nasiennego, nazywane też żylakami jąder lub moszny, to zmiany w obrębie naczyń żylnych powrózka nasiennego. Najprościej mówiąc, są to nadmiernie rozszerzone, rozdęte żyły znajdujące się w okolicach nasieniowodu oraz jądra. Ta męska przypadłość zwykle dotyczy lewej strony jąder, znacznie rzadziej prawej lub obu z nich.

Żylaki powrózka nasiennego – objawy

Żylaki jąder mogą przebiegać bezobjawowo. Czasami jednak powodują dolegliwości bólowe – przede wszystkim w mosznie lub w okolicach pachwiny.

Inne objawy, które są charakterystyczne dla żylaków powrózka nasiennego:

  • bezpłodność,
  • uczucie ciepłej moszny bądź ciepłych jąder,
  • ból podczas wzwodu,
  • dysfunkcje seksualne,
  • wrażenie ciężkości w worku mosznowym,
  • obrzmienie moszny.

Żylaki powrózka nasiennego – wygląd zmian

Żylaki powrózka nasiennego można rozpoznać po wyczuwalnym zgrubieniu w mosznie, ponad jądrem. Kręte, wydłużone żyły w okolicach powrózka nasiennego są lepiej widoczne w pozycji stojącej niż w leżącej. Zmiany tego rodzaju najczęściej mają fioletowy lub siny kolor.

Dlaczego powstają żylaki jąder?

Bezpośrednią przyczyną powstawania żylaków jąder jest nieprawidłowe funkcjonowanie i poszerzenie żył w okolicach powrózka nasiennego otaczającego jądra. Żylaki powrózka nasiennego najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, co jest związane ze wzrostem hormonów płciowych, (w szczególności ze wzrostem poziomu testosteronu). Z tego samego powodu przypadłość ta jest powszechna u młodych mężczyzn.

Żylaki powrózka nasiennego – czynniki, które im sprzyjają

  • Nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych – przez co krew cofa się, a żyły ulegają poszerzeniu.
  • Zakrzepica żylna – zwiększone ciśnienie w żyłach może powodować powstawanie żylaków, także tych w okolicach jąder.
  • Podłoże genetyczne – w niektórych przypadkach przypadłość ta może być uwarunkowana genetycznie.

Żylaki powrózka nasiennego a płodność

Żylaki powrózka nasiennego mogą prowadzić do uszkodzenia jądra, a także redukcji jego objętości – zmiany te często skutkują zaburzeniami płodności. Ponadto powiększające się żylaki negatywnie wpływają na żywotność oraz liczbę plemników. Co ważne, przypadłość ta może również obniżać popęd seksualny i ogólne samopoczucie, a co za tym idzie – znacznie zmniejszać komfort życia pacjenta. Pamiętaj także, że w niektórych przypadkach żylaki powrózka nasiennego sprzyjają powstawaniu żylaków w innych częściach ciała – na przykład w kończynach dolnych.

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Podstawą leczenia żylaków powrózka nasiennego jest diagnostyka, a konkretniej badanie palpacyjne. Podczas tej procedury lekarz sprawdza, czy w jądrze wyczuwalne są zgrubienia. Jeśli dostrzegasz u siebie jakiekolwiek objawy, które mogą sugerować obecność żylaków powrózka nasiennego, specjalista może przeprowadzić u Ciebie również badanie USG i testy hormonalne.

Decyzja o podjęciu i sposobie leczenia żylaków jąder jest uzależniona od wyników badań, a także od towarzyszących im objawów. Żylaki bezobjawowe mogą być jedynie poddane obserwacji – szczególnie dotyczy to mężczyzn, u których obecność żylaków powrózka nasiennego nie wpływa negatywnie na płodność (kwestię tę można zbadać).

Jakimi metodami można leczyć żylaki powrózka nasiennego?

Jeśli żylaki jąder powodują u Ciebie dolegliwości albo są przyczyną niepożądanej niepłodności, lekarz może zarekomendować Ci wykonanie operacji lub innego rodzaju zabiegu. Żylaki powrózka nasiennego można leczyć na kilka sposobów. Oto one:

  • Chirurgiczne usunięcie żylaków powrózka nasiennego – bardziej inwazyjna metoda od laparoskopii lub embolizacji. Umożliwia zniwelowanie istniejących żylaków bez względu na ich rozmiar.
  • Operacja laparoskopowa żylaków jąder – zdecydowanie mniej inwazyjna procedura, która pozostawia po sobie znacznie mniejsze blizny niż klasyczny zabieg chirurgiczny.
  • Embolizacja żył jądrowych – kolejna mało inwazyjna metoda eliminacji żylaków powrózka nasiennego. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Procedura polega na nakłuciu wybranej żyły i wprowadzeniu do środka materiału embolizacyjnego. Efektem zabiegu jest zamknięcie nieprawidłowo poszerzonej żyły.

Pamiętaj o tym, że wybór sposobu leczenia żylaków powrózka nasiennego powinien być poprzedzony konsultacją z urologiem. Jeśli zaobserwowałeś u siebie któreś z wymienionych objawów, zapisz się na wizytę do specjalisty. Ten zbada Cię i zarekomenduje postępowanie dopasowane do Twoich potrzeb i stopnia zaawansowania żylaków.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Operacja wodniaka jądra

Operacja wodniaka jądra

Wodniak jądra to schorzenie polegające na powiększeniu obwodu moszny poprzez nagromadzeniu się płynu między osłonkami jądra, co utrudnia poruszanie się, ...
Powiększenie obwodu prącia

Powiększenie obwodu prącia

Statystycznie, aż 90% mężczyzn jest niezadowolonych z rozmiaru swojego prącia. Dzięki nowoczesnym technikom i profesjonalizmowi najlepszych specjalistów Kliniki Ambroziak, jesteśmy ...
Przeszczep włosów metodą WAW FUE
Maciej Ambroziak - Lekarz

Przeszczep włosów metodą WAW FUE

Problem ogólnego przerzedzenia włosów dotyka wiele osób w różnym wieku. Na szczęście, jako jedni z niewielu w Polsce, specjaliści kliniki ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05