Żyły na dłoniach

O czym świadczą widoczne żyły na dłoniach?

Dłonie podobnie jak twarz są wizytówką każdej osoby. Z dłoni wiele można wyczytać i wcale nie chodzi tutaj o tajniki wróżbiarstwa, ale odczytanie czyjegoś wieku, kondycję organizmu czy prace, jakimi się w życiu zajmował. Zadbane dłonie i mocne paznokcie kojarzą się z dobrym zdrowiem i dbaniem o siebie. Czasami jednak zdarza się tak, że dłonie pokrywają widoczne żyły. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli nie są one bolące i nie powodują dużego dyskomfortu. Jeśli jednak wyglądają nieestetycznie i dodatkowo sprawiają ból, to warto przyjrzeć się bliżej temu defektowi i walczyć z nim za pomocą osiągnięć medycyny estetycznej.

Jakie mogą być przyczyny wystających żył na rękach?

Pojawienie się widocznych żył na dłoniach może być związane z co najmniej kilkoma czynnikami. Z jednej strony może wywołać je zmniejszenie się tkanki tłuszczowej i zaburzenia pigmentacji skóry (na bladych dłoniach żyły są jeszcze bardziej widoczne). Z drugiej strony widoczność żył może być związana z postępującym wiekiem. Z reguły na dłoniach, na których są obecne zmarszczki, w dużej ilości występują także żyły. Dodatkowo istnieją jeszcze inne czynniki, które mogą potęgować zwiększanie się widoczności żył i są to uwarunkowania genetyczne, doustne środki antykoncepcyjne, terapia hormonalna, ekspozycja na słońce, trądzik różowaty. Wszystkie te elementy mogą sprawiać, że na dłoniach pojawią się poskręcane, ciemniejące i bardzo widoczne żyły. Co więcej, naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem ciepła, więc żyły na dłoniach są również zdecydowanie lepiej widoczne podczas lata i w trakcie gorącej kąpieli. Widoczność żył na dłoniach nie jest jednak chorobą, a defektem estetycznym. Można z nim walczyć za pomocą zabiegów przeprowadzanych w gabinetach medycyny estetycznej.

Jak przeciwdziałać widocznym żyłom na dłoniach?

Aby przeciwdziałać powstawaniu żył na dłoniach, warto pielęgnować je w odpowiedni sposób. Przede wszystkim warto zadbać o komfort termiczny dłoni. Latem smarować je kremem z wysokim filtrem (o czym bardzo często się zapomina), a zimą nosić rękawiczki. Wskazane jest także unikanie noszenia zbyt obcisłych mankietów, bransoletek czy pasków od zegarka, które dodatkowo mogą potęgować problem. Oprócz tego należy nawadniać organizm w odpowiednich ilościach, dzięki czemu skóra staje się zdecydowanie bardziej sprężysta i wygląda młodziej. Warto również stosować specjalne kremy do rąk, które wzmacniają skórę i paznokcie. Najlepiej sprawdzą się preparaty z witaminą E, która niszczy wolne rodniki odpowiedzialne za postępujące starzenie się skóry. Aby skóra na dłoniach wyglądała lepiej, warto także porzucić nałóg palenia. Substancje smoliste obecnie w papierosach przyspieszają procesy starzeniowe i jednocześnie niszczą paznokcie, które szybciej się łamią i nabierają nieestetycznego koloru. Na szczęście żyły zlokalizowane na dłoniach rzadko chorują, dlatego kwestia podjęcia decyzji o zabiegu mającym zmniejszyć ich widoczność powodowana jest zwykle jedynie względami estetycznymi.

Zabiegi na widoczne żyły na dłoniach

Dostępne są 2 możliwości zredukowania widoczności żył na dłoniach:

  • Skleroterapia – to najpowszechniejsza metoda zapewniająca skuteczne leczenie żylaków i teleangiektazji. Polega ona na podaniu środka chemicznego do wnętrza naczynia, co powoduje kontrolowany stan zapalny, dzięki któremu dochodzi do obkurczenia naczyń i ich powolnego zanikania. Technika ta jest bardzo skuteczna w przypadku żylaków, rozszerzonych naczynek, a także pojawiających się wystających żył na dłoniach. Zabieg trwa zwykle jedynie od 20. do 30. minut, w zależności od stopnia problemu. Nie wymaga znieczulenia, co jest bardzo ważnym faktem. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić miejscowe zaczerwienienia, które jednak szybko ustępują. Aby zabieg zakończył się sukcesem, konieczne wykonanie jest zwykle kilku serii skleroterapii. Pierwsze efekty widoczne są już na samym początku terapii, która trwa 3-4 tygodnie, podczas gdy proces całkowitego wchłonięcia niechcianych żył obejmuje od 1. do 6. miesięcy. Efekty zabiegu są zwykle bardzo satysfakcjonujące, gdyż układ żylny nie ma skomplikowanej budowy i w dość łatwy sposób można określić głębokość naczynia, jego szerokość oraz sprawdzić, czy w jego obrębie występują trudności z przepływem krwi. Skleroterapia przeprowadzona w Klinice Ambroiak jest w pełni bezpieczna i przynosi zadowalające efekty.
  • Wykorzystanie kwasu hialuronowego – inna metoda polega na podaniu kwasu hialuronowego w kilka miejsc na dłoniach, dzięki czemu skóra w określonych obszarach zostanie podniesiona, dzięki czemu żyły będą mniej widoczne. Skórę nakłuwa się cienką igłą i za jej pomocą wprowadza odmładzającą substancję. Zabieg tego rodzaju cieszy się coraz większą popularnością ze względu na gwarantowane bezpieczeństwo – kwas hialuronowy jest substancją, która naturalne występuje w ludzkim organizmie. Można znaleźć ją w skórze, stawach, wnętrzu gałki ocznej i łzach. Wraz z wiekiem poziom kwasu hialuronowego w organizmie spada, przez co powstają zmarszczki. Dzięki braku ingerencji w żyły, a zamiast tego podanie kwasu hialuronowego w inne miejsca na skórze dłoni zachowuje się u pacjenta pełną drożność żył, co jest szczególnie ważne w sytuacjach, które wymagają np. założenia wenflonu. Kwas hialuronowy od dawna wykorzystywany jest w dziedzinach takich jak ginekologia, laryngologia, ortopedia, okulistyka i medycyna estetyczna.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Skleroterapia

Skleroterapia

Żylaki i pajączki na nogach to problem, który u wielu osób może rodzić poważny dyskomfort. Jest to problem nie tylko ...
Toksyna botulinowa
Małgorzata Filipek, Koordynator Klniki Ambroziak, Opiekun Klientów VIP, Specjalista ds. Social Media

Toksyna botulinowa

Zabiegi z toksyną botulinową utrwaliły się w naszej świadomości, jako jedne z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Na ich korzyść wpływa ...
Podcinanie blizn

Podcinanie blizn

Blizny potrądzikowe to dla większości pacjentów bardzo wstydliwy problem, szczególnie jeśli występują w obrębie twarzy. Leczenie blizn zanikowych jest zazwyczaj ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05